1 Haziran 2020

sharK

İrem
Süper Moderatör
Cihaz
Reno 2Z
Bugün itibariyle yeni normalleşme sürecine girdik. Kafe, restoran, seyahat yasağı vb. her şey eski haline dönerek tekrardan açıldı. Benim şahsi kararım bence bu süreç erken oldu. Özellikle seyahat bakımından İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Bursa gibi vaka sayıları yüksek olan şehirlerin, kademeli olarak açılması gerekirdi.
00.00 itibariyle İstanbul'da trafik %36 oranında artmış(00.00 / 01.00 arası), yoğun bir trafik haritası gözlemlendi.

Bu yeni normalleşme sürecinde sizin fikirleriniz neler?

emresezer39

CreedSkriLLeXx
Asistan
Cihaz
Reno 2Z

asK

-Kurucu-
Emekli Forum Kurucusu
Emekli
Kafeye falan giden adamın aklından şüphe ederim zaten ben şahsen ben avm,cafelere vs. adımımı atmazdım... Herşey dahada kötü olmaz umarım. Askerlik celp ve terhislerde başladı. 1 hafta içinde gidiyorum kısmet olursa yakın yere çıktı Gelibolu tarafına 2 saat buradan...
Hayırlı tezkereler şimdiden.

1 Haziran dönüm noktası olacaktır. Bir ülkede X kadar kişiye bulaşacağı neredeyse bellidir. X kişinin bir anda hastaneye doluşmasıyla, X'i aylara bölerek hastanelere kabul etmek yani bulaş hızını düşürterek bu X'e ulaşmak sağlık sistemi çökmeden salgını kontrol altında tutabilmeyi sağlar. Devletimizin de bu şekilde bir yol izlediğini düşünüyorum. Tabiki bunu çıkıp da böyle diye açıklamazlar zira halk bu sefer tedbir almaz. Şu an bile tedbirlere zarzor uyuluyor zaten. Şahsi düşüncem bu. Ancak tabi açmamaları daha iyi olurdu, seyahat yasakları, kafeler, avmler ve tatil yerleri bir süre daha bekletilse çok çok daha iyi olacaktı ama işin içinde ekonomi faktörü de var. Maalesef bulunduğumuz dünyada ekonomiyi göz ardı edemiyoruz. Bir bildikleri vardır diyelim, başka bir şey elden gelmez. Umarız yasak kaldırılan yerlerde tedbirlere uyulur.

meliksahserefli

Emekli Forum Ekibi Üyesi
Onursal Üye
Cihaz
Reno 2Z
Arkadaşlar ilk önce şunu düşünmek lazım siz bir düşünürseniz hükümetler 10 düşünür ne kadar muhalefet olursan ol hangi ülkede yaşarsan yaşa bunu ilke edinmemiz lazım çünkü bir ülkeyi yönetmek kolay bir iş değil en basit kararda bile onlarca kişi üstüne düşünüyor.
1 Haziran'da yasaklar azaldı 18-20 yaş arası sokağa çıktı sokaklara doluştular kafelere doluştular diye laf kalabalığı yapmak yanlış.
Örneğin ben İstanbul Pendik'te yaşıyorum kötü bir semt çoğu kişi bilir bunu sanayi semtlerinden birisi hiç kimse maske takmıyor hafta sonları bile herkes sokaklarda ve ben eminim ki sadece benim semtime özel bir şey değil çoğu yerde böyle ve nüfusun çok yoğun olduğu yerler böyle yerler.
Ben 18 yaşındayım bu gün çıkıp gezdim açıkçası çünkü 11 Mart'tan beri evden dışarı adımımı atmadım tedbirlere uydum ve çoğu genç böyle siz o internette gördüklerinize inanmayın bir kardeşiniz belki bazılarınızın abiniz olarak tavsiyemdir.
Virüsü şuan yayacak kişiler gençler değil bu virüs ortamında bile normal mesailerden fazla çalıştırılan insanlar gençler olarak evdeydik çünkü biz, gençler bilinçli korkmayın.

Ek olarak şunu da söyleyeyim eleştiri değil gerçekler olarak söylüyorum "OHAL" kararı alınmamış nadir ülkelerdeniz ve anayasal düzen değişmeden OHAL kararı olmadan hiçbir dünya hükümeti sokağa çıkma yasağı,sosyal mesafe ve buna benzer kurallar koyup ceza kesemez bu dünya hukukuna aykırıdır eğer aranızda bu cezalara düşmüş maddi para cezası olan birisi varsa merak etmesin bu cezalar iptal edilecek veya devletimiz BM ile ters düşecek.
Not:Bir çok avukat bu konuyu Avrupa İnsan Hakları mahkemesine taşımaya başladı.

kaanmtlr

Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Arkadaşlar sanki çok ani oldu bu kararlar. 1 Haziran'da bütün işletmelerin açılması sanırım riski iyice arttıracak. Ama bir yandan ekonomi iyice zora girdi, esnaf kan ağlıyor dükkan açamadığı için, insanların evde oturmaktan psikolojisi bozuldu. Valla o kadar zor bir karar ki baktığımız zaman açılsa bir türlü açılmasa bir türlü. Umuyorum ki en hayırlı şekilde, eski hayatlarımıza bir an önce döneriz. Söz veriyorum bir daha keşke bütün gün evde oturup Netflix izlesem demek yok :)

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Kafeye falan giden adamın aklından şüphe ederim zaten ben şahsen ben avm,cafelere vs. adımımı atmazdım... Herşey dahada kötü olmaz umarım. Askerlik celp ve terhislerde başladı. 1 hafta içinde gidiyorum kısmet olursa yakın yere çıktı Gelibolu tarafına 2 saat buradan...
Hayırlı tezkereler, Allah kazasız belasız gelmek nasip olsun inşaallah