Tartışma 5G kaynaklı fidye yazılımlar için uyarı yapıldı

Enestr571

Ordinaryus
Aktif Üye
Cihaz
A15
Siber güvenlik uzmanı Payton, 5G kaynaklı fidye yazılımlar için uyarıda bulundu. Payton, akıllı şehirlere yönelik tehlikeye dikkat çekti.

5G kaynaklı fidye yazılımlar için uyarı geldi

Bir siber güvenlik uzmanı, fidye yazılımı saldırılarının daha da kötüleşeceğini ve bu saldırılardan birinin sonunda tüm 5G özellikli akıllı şehrin altyapısını ortadan kaldırabileceği konusunda uyardı.

Fortalice Solutions CEO’su Theresa Payton, “İki yıl sonrasına bakıyorum ve tahminim fidye için bir 5G akıllı şehrin kullanılacağı yönünde. Şu anda bana bu tahminin gerçekleşmeyeceğini söyleyen hiçbir şey görmüyorum” dedi. Daha önce fidye yazılımları tarafından tehlikeye atılan birçok şehir ve kamu altyapısı vakası oldu. Ancak 5G ve daha çok bağlantılı sistemin olduğu bir senaryoda, bu saldırılarla daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.
Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nden (NCSC) akıllı şehir güvenliğine ilişkin kılavuz, şehirlerin yalnızca güvenilir satıcılardan gelen cihazları piyasaya sürmesini ve ağdaki hiçbir IoT cihazının varsayılan kullanıcı adını ve şifreyi kullanmamasını öneriyor. Ancak tüm bunlar, bir saldırı ile karşı karşıya kalmamak için yeterli değil diyebiliriz.

1631303404766.png

kaynak:techinside.com