• DİKKAT! Tema Mağazası, GCam vb. gizlenmiş içerikleri görebilmek için ilgili konunun ilk mesajını beğenmeli veya konuya cevap yazmalısınız. Neden?

800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi!

emresezer39

CreedSkriLLeXx
Asistan
Mesajlar
320
Puanları
350
Cihaz
Reno 2Z
1589981372612.png

Ek gümrük vergisi kapsamı altında yeni bir düzenleme hayata geçirildi. 11 Mayıs 2020 tarihinde altın, mücevher, klima. çamaşır makinesi, buzdolabı ve benzeri birçok ürüne getirilen bu ek verginin etki alanı genişletildi.
Yeni ek gümrük vergisi hangi ürünleri etkiliyor?
Hatırlanacağı üzere daha önce 200 doların altında olan telefonlar için yeni bir vergi düzenlemesi yürürlüğe konmuştu. Bu düzenlemeyi 9 gün önce yayımlanan bir ilave gümrük vergisi kararı takip etti.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan bilgilere göre yerli sanayiyi korumak amacı ile yeni ilave gümrük vergisi getirildi. COVID-19 salgınına karşı alınan bu önlem, yerli sanayinin dışarıdan gelen ürünlere karşı güçlendirilmesi için devreye sokuldu.

Bu uygulamadan tarım makineleri, iş makineleri, bazı demir-çelik ürünleri ile vinçler etkilendi. Yeni düzenlemenin bu hali, 30 Eylül 2020’ye kadar sürecek. Bu süre zarfında ilave gümrük vergisinin oranı yüzde 30 olacak.


1589981528119.png
1 Ekim 2020’de değiştirilecek olan bu oran, yüzde 10’a kadar düşürülecek. Traktör, itfaiye aracı ve beton karıştırıcı gibi araçların yanı sıra seramik malzemesi, çimento malzemesi, otomobillerde kullanılan bazı yedek parçalar, televizyon alıcıları, kontak lens, granit, bazı deri ürünleri, mermer ve benzeri birçok ürün de yeni düzenlemeye tabi oldu.

Listede yer alan diğer ürünler şu şekilde: Plastik, kauçuk, tekstil üretiminde kullanılan iplikler, bazı sayaçlar ve bazı kalibrasyon makineleri. İlgili vergi kararına ulaşmak için “ ” tıklayabilirsiniz.

"KAYNAK"
 
Reklam
Üst