Tartışma Android 12 Beta çıktı: İşte yeni özellikler

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Dünyanın en yaygın işletim sistemi olan ve milyarlarca akıllı telefon tarafından kullanılan Android, gelişiyor ve yenileniyor. Yaklaşık her yıl Google tarafından yeni bir sürümü tanıtılan işletim sisteminin, bugün düzenlenen I/O etkinliğinde son sürümü olan Android 12 gösterildi.

İşte henüz Beta aşamasında bulunan ve sınırlı sayıda cihaz için kullanılabilir olan işletim sistemindeki tüm yenilikler.

Android 12 ile tasarım baştan aşağı değişiyor

Android ekosistemindeki tasarımsal anlamdaki en büyük değişim ile gelecek olan Android 12, görsel anlamda neredeyse baştan aşağı yenilendi.

Bu defa daha kişiselleştirilebilir bir deneyim sunmayı amaçlayan Google, özel bir renk paleti ve yeniden tasarlanmış widget’larla telefonunuzu tarzınıza uygun şekilde özelleştirecek.

upload_2021_05_18_22_13_24_303.jpg

Tamamen kişiselleştirme ve deneyime odaklanan işletim sistemi.

upload_2021_05_19_00_18_37_756.jpg

Duvar kağıdınızı tarayarak hangi renklerin daha baskın olduğunu görebilecek olan Android 12, bu renkleri uyumlu bir şekilde işletim sistemine uygulayacak. böylelikle duvar kağıdı, kilit ekranı, ses kontrolleri, ve bildirim çubuğu bir arada çok daha iyi gözükecek.

Bir Android 12 cihazı alıp aldığınızdan itibaren uyguladığınız dokunma ve kaydırma işlemleri, sistemi daha canlı hissetmenize olanak sağlayacak. Şirket uygulanılan animasyonlar sayesinde çok daha canlı bir deneyim sunacak.

Bildirim çubuğunu ve hızlı ayarlar menüsünü güncelleyen şirket, buradaki ayarlarda bir kategori sistemi kullanarak daha az alanda daha çok ayarı kullanıcılara sunacak. Google Pay ve Google Home gibi sistemleri daha iyi entegre eden yeni versiyon, bu özellikleri kullanan kişilerin işini kolaylaştıracak.

upload_2021_05_18_22_42_44_958.jpg

Android daha güvenli olacak

Son dönemlerde Apple tarafından sık sık dile getirilen Güvenlik, Google’ın da gündeminde.

Android 12, hangi uygulamaların verilerinize erişebileceği konusunda daha fazla şeffaflık sağlayan yeni özellikler içerecek.

Yeni sistem sayesinde uygulamalarınızın ne kadar özel bilgiye erişeceğine karar verebileceksiniz.

Yeni Gizlilik Panosu, hangi verilere, ne sıklıkta ve hangi uygulamalarla erişildiğine dair bir rapor sunarak bunlar gözlemlemenize yardımcı olacak.
Ayrıca, uygulama izinleri bu panodan kolayca iptal edilecek.

upload_2021_05_18_22_33_58_798.jpg

Şirket aynı zamanda durum çubuğunun üst kısmına eklenen bir bildirim ile, uygulamaların kamera ve mikrofona eriştiği zaman haberdar olmanızı sağlayacak.

upload_2021_05_18_22_51_55_999.jpg

Kısmi konum paylaşımı: Android 12 sayesinde, uygulamaların kesin konumunuz yerine yalnızca yaklaşık konum bilgilerine erişmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle hava durumu uygulamaları gibi, tam konumunuza ihtiyaç duymayan uygulamalardan lokasyonunuzu gizleyebilirsiniz.

Android Private Compute Core: Canlı Altyazı, Akıllı Yanıt gibi tüm ses ve dil özellikleri artık cihazın kendi lokal hafızasında gerçekleşecek. Cihazınız ağ bağlantılarından tamamıyla izole olacak. Private Compute Core’daki koruma sistemlerinin açık kaynaklı ve incelemeye müsait olduğunu da belirtmekte fayda var.

Daha verimli

Sistemin daha verimli hale gelmesini sağlayacak olan Android 12, önceki sürümlere kıyasla CPU çekirdeklerinin kullanımında ciddi bir tasarruf sağlıyor. Böylelikle donanıma daha az yüklenen işletim sistemi, Android cihazınızın daha hızlı ve verimli olmasını sağlıyor.

upload_2021_05_19_00_21_50_129.jpg

Batarya performansına da ciddi bir etkide bulunan bu durum, şarjınızın gün içinde çok daha uzun süre dayanmasını sağlıyor. Özellikle gününü şarjın dolmasını öldüren kullanıcılar, bu habere ekstra sevinecek gibi duruyor.

Daha kullanışlı

Android 12, uzun zamandır beklenen uzaktan kumanda özelliğini nihayet işletim sistemine getirecek. Android TV, Chromecast ve Sony televizyonlarla uyumlu olacak olan bu özellik, cihazlarınızı uzaktan takip etmenize olanak tanıyacak.

Aynı zamanda otomobil üreticileri ile özel bir işbirliğine giden Google, CarKey isimli yeni bir özelliği de sisteme entegre etti.

Adından da anlaşılacağı üzere telefonunuzu otomobil anahtarına çeviren bu sistem, NFC destekleyen telefonlarda kullanılabilir olacak.

Özellik şu an için sadece Pixel ve birkaç Galaxy modelinde kullanılabilir olacak. Ancak kısa süre içerisinde geniş bir cihaz desteğine kavuşacak.

Tabi ki otomobil üreticileri ile de anlaşma aşamasında olan Google, sadece CarKey BMW modelinde kullanılabilir durumda.

Kaynak: shiftdelete.net

hakannass

Üyecik
Üye
Cihaz
Reno 2Z
Yeni UI ve animasyonlar çok hoşuma gitti. Bunu Reno 2Z üzerinde görmek için sabırsızlanıyorum :))

hakannass

Üyecik
Üye
Cihaz
Reno 2Z
Bence ColorOS11 son sürümümüz olur gibi geliyor, ayrıdan android 12 alırmı? Orası muamma.
Eğer Oppo pazarlama taktiği yapıp vermemezlik yaparsa almayız ama bunu yapacaklarını sanmıyorum. Çünkü sonuçta özellikler ve donanım kalitesi yeterince Android 12 alacak kapasitede. Eğer bunu yapmazlarsa ve yeni bir cihaz almamızı tercih ederlerse Oppo kullanacağım son Android telefon olacak. O yüzden ümitliyim. Android 12 alırız. Çok geç olur Coloros 11 gibi ama eninde sonunda gelir.

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Eğer Oppo pazarlama taktiği yapıp vermemezlik yaparsa almayız ama bunu yapacaklarını sanmıyorum. Çünkü sonuçta özellikler ve donanım kalitesi yeterince Android 12 alacak kapasitede. Eğer bunu yapmazlarsa ve yeni bir cihaz almamızı tercih ederlerse Oppo kullanacağım son Android telefon olacak. O yüzden ümitliyim. Android 12 alırız. Çok geç olur Coloros 11 gibi ama eninde sonunda gelir.
Umutla bekleyelim görelim...