Android 12 resmi: işte tüm temel özellikler

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Google'ın en yeni Android iterasyonu olan Android 12 nihayet burada. Şirket, gizliliğinizden sorumlu olmanızı sağlayan önemli görsel yükseltmeler ve daha fazla güvenlik odaklı özellikler getiren yeni işletim sistemine ilk kez iyi bir bakış attı.

Android 12 Özellikleri: Görsel Tasarım Değişiklikleri

Google'ın Materyal Tasarımı felsefesi Android 12 ile bir yükseltme alıyor. Yeni işletim sistemi, size malzeme adı verilen yeni bir tasarım konsepti getiriyor . Bu tasarım, geleneksel bir kullanıcı arayüzü kavramından uzak durarak daha etkileyici ve hümanist olmak içindir. Google, tasarımın ‘yazılım, donanım ve malzeme tasarım ekipleri’arasındaki derin işbirliğinin bir sonucu olduğunu söylüyor.

İşte Android 12'deki önemli görsel değişiklikler:

•Kişiselleştirme, Android 12'nin büyük bir parçasıdır ve bu bağlamda, işletim sistemi UI renklerine, şekillerine, ışıklarına ve hareketlerine değişiklikler getirir. En büyük değişiklik, kullanıcı arayüzünün yeni uyarlanabilir renk paletidir.

Duvar kağıdınıza bağlı olarak, sistem baskın ve tamamlayıcı renkleri otomatik olarak belirleyecek ve bunları bildirim gölgesi, ses kontrolleri, kilit ekranı ve hatta widget'lar dahil olmak üzere tüm işletim sistemine uygulayacaktır.

•Yukarıda belirtildiği gibi, Android 12 tasarımı artık daha etkileyici. Bu yüzden şekil ve renk hem UI önemli bir rol oynayacak. Uyarlanabilir renk paletleri ile birlikte, yeni işletim sistemi UI öğelerinin boyutlarıyla da oynayacaktır.
Basit bir örnek kilit ekranı saatinizdir. Saatin boyutu, ekranınızda bildirimler olup olmadığına bağlı olacaktır. Herhangi bir bildirim olmadan, oldukça iyi görünen genişletilmiş bir saat widget'ı elde edersiniz.

•Hızlı Ayarlar

Hızlı Ayarlar paneli, Android 12'de gerçek bir kontrol paneli olmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, düğmeler panele yeni eklemelerle birlikte daha da büyüdü. Örneğin, Android 12, kamera ve Mikrofon erişimi olmak üzere iki gizlilik odaklı geçiş düğmesiyle birlikte Google Pay ve ev kontrol düğmelerini ekler. Bu iki erişim düğmesi, akıllı telefonunuzdaki iki hassas sensör için sistem genelinde izinleri doğrudan iptal edebilir.

•Güç düğmesi

güç düğmesi artık Google asistan'ı getiriyor. Bu yüzden Asistanı başlatmak için altta daha fazla garip jest yok.

Android 12 Özellikleri: Daha Hızlı Ve Daha Verimli

Tasarladığınız Materyal tamamen ifade ile ilgili olduğundan, Android 12 daha hızlı ve pürüzsüz animasyonlara sahiptir. Bu bağlamda, Android & Google Play Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Sameer Samat, " bu, çekirdek sistem hizmetleri için gereken CPU süresini %22'ye kadar azaltmak ve sistem sunucusu tarafından büyük çekirdeklerin kullanımını %15'e kadar azaltmak da dahil olmak üzere bazı başlık altı iyileştirmelerle sağlandı.”

Bu heyecan verici geliyor, ancak yeni tweaks'in tüm akıllı telefonlarda daha yumuşak ve daha hızlı animasyonlar sağlayıp sağlayamayacağını beklemek ve görmek zorundayız.

Android 12: Güvenlik Ve Gizlilik Özellikleri

Görsel revizyonun yanı sıra, Android 12 akıllı telefonunuza önemli güvenlik ve gizlilik odaklı özellikler getiriyor.

•En büyük ek yeni Gizlilik panosudur. Android 12, yüklü uygulamalarınızdan 24 saat boyunca gelen veri isteklerinin sayısının bir pasta grafiğini gösterecektir. Aynı gösterge paneli, her uygulama için izin ayarlarını değiştirmenize izin vererek verileriniz üzerinde daha iyi kontrol sağlar.

•Bir diğer önemli ek, sağ üst köşedeki yeni kamera ve mikrofon göstergesidir. Kameranıza veya mikrofonunuza her erişildiğinde, gösterge ışığı yanar ve sensörün kullanımda olduğunu bildirir.
Ayrıca, hızlı Ayarlar panelinde bulunan kamera ve Mikrofon erişim düğmeleriyle, bu sensörlere sistem genelinde erişimi iptal edebilirsiniz.

•Android 12, yalnızca kaba konumunuzu verecek yaklaşık bir konum izni ayarı ekler. Bu, tam konum bilgilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınız hava durumu gibi uygulamalar için kullanışlı olacaktır.

•Yeni işletim sistemi ayrıca önemli yapay zeka süreçlerini sisteminizde ayrı ve güvenli bir yere ayırır. Android 12'nin Android özel hesaplama çekirdeği, canlı altyazı, şimdi oynatma ve akıllı yanıt için tüm ses ve dil işlemlerini halledecektir.
Bu, kişisel bilgilerinizin güvende olmasını ve akıllı telefonunuzda yerel olarak kalmasını sağlayacaktır. Sameer ayrıca resmi blog yazısında şunları ekliyor: "özel bilgi işlem çekirdeğindeki korumalar açık kaynak kodlu ve güvenlik topluluğu tarafından tamamen denetlenebilir ve doğrulanabilir.”

Yeni işletim sistemine kaydırma ekran görüntüleri, konuşma widget'ları ve görme bozukluğu özelliklerinde iyileştirmeler gibi birçok küçük ekleme var.

Kaynak:gizmochina.com