Android 12 sızdırıldı: Yerleşik tema sürprizi!

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Android 12, bu seneki Google I/O etkinliğinde resmen tanıtılacak. Şimdiye kadar hakkında çoğu detayı öğrendiğimiz işletim sisteminin tanıtım videosu sızdırıldı. Bir YouTuber tarafından paylaşılan videoda, Android 12 ile gelecek yenilikler hakkında detaylı bilgiler bulunuyor. Tanıtımda, işletim sisteminin arabiriminde yapılan değişiklikler de dikkat çekti.

Android 12 radikal tasarım değişikliklerine imza atacak

Akıllı telefonların büyük çoğunluğuna hayat veren Android, ilk büyük tasarım değişikliğini Lollipop 5.0 sürümüyle hayata geçirmişti. Bu güncellemeyle Google’ın benimsediği Material Design (Materyal Tasarım) dili Android 9’dan sonra daha fazla hayatımıza girdi. Halihazırda kullanılan Android 11’e kadar çıkan sürümlerde ufak tefek arayüz değişiklikleri oldu. Ancak büyük bir yenilik yapılmamıştı.

Google’ın Android 12 ile, Lollipop 5.0 sürümünde yaptığına benzer büyük bir tasarım değişikliğine imza attığı ortaya çıktı. ABD’li YouTuber Jon Prosser, Google I/O 2021 etkinliğinde yapılacak Android 12 sunumunun videosunu paylaştı. 18 Mayıs’ta düzenlenmesi beklenen etkinlik öncesi sızdırılan görüntülerde; bildirim çubuğundan ses seviye kaydırıcısına, widgetlara ve uygulama içi ikonlara varana kadar her bir objenin yeniden tasarlandığı anlaşılıyor.

Google, Android 12’de görsel bütünlüğü sağlamak adına çok efor sarfetmiş durumda. Yuvarlak hatlara sahip uygulama pencereleri ve ikonların hepsinin aynı düzeyde olması, bunun en büyük göstergelerinden. Ayrıca pembe-beyaz karışımı bir renk tonunun işletim sisteminde baskın olacağı da gözlerden kaçmadı.

Google’ın kendi yazı tipini kullanan Android 12, elbette ki bu değişiklikleri bütün telefonlara yansıtamayacak. Çünkü her akıllı telefon üreticisi kendi kullanıcı arayüzünü üretiyor. Android’in saf hali ise geri planda kalıyor. Bu nedenle yenilikleri deneyimlemek isteyenlerin stok Android yüklü bir telefon satın almaları gerekiyor.

Yerleşik tema desteği yolda

Neredeyse bütün akıllı telefonlarda varlığını sürdüren tema desteği, Android 12 ile varsayılan hale gelecek. Yani üreticinin o özelliği ekstra geliştirmesine gerek kalmadan, işletim sisteminin teması değiştirilebilecek. Kullanıcılar böylelikle telefonlarına istedikleri zaman farklı görünüm kazandırabilecekler.

upload_2021_05_16_13_26_58_764.jpg

Android 12’nin 18 Mayıs’ta düzenlenecek Google I/O 2021 etkinliğinde tanıtılması bekleniyor.

Sizin Android'den beklentiniz nedir?

Öne çıkan pembe beya karışımı tasarımı siz nasıl buldunuz, başka renk tasarımları olma ihtimalini istermisiniz? Yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz.

Kaynak: shiftdelete.net