Bankalarda e-posta yasağı başlıyor!

sharK

İrem
Süper Moderatör
Cihaz
Reno 2Z
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) internet bankacılığı hizmetini kullananların sıkça ihtiyaç duyduğu hesap ekstresi, dekont, hesap özeti gibi bilgilerin e-posta ile iletilmesi konusunda önemli bir değişikliğe gitti. 1 Temmuz günü yürürlüğe girecek düzenleme kapsamına e-posta gönderilmesi yerine internet bankacılığı ve mobil uygulamanın kullanılması esas olacak.
Bankalarda e-posta yasağı: isteğe bağlı olacak
Yasak yürürlüğe girdikten sonra kullanıcılar bankalardan bu bilgi ve dokümanları e-posta ile almaya devam edebilecek. Ancak bunun için müşterilerin bankaya talepte bulunarak e-posta ile bildirimi tercih ettiğini belirtmesi gerekiyor.

Düzenlemenin gerekçesinin Gmail ve Hotmail gibi e-posta sağlayıcıların sunucularının yurt dışında bulunması gösteriliyor.

“Yabancı internet sağlayıcılarından iletilen bankacılık bilgilerinin, yurtdışında kimler tarafından görülüp görülmeyeceği garanti edilemez” diyen yetkililer, yerli sunuculara bu bilgilerin sahip uygulamalarla iletilerek güvenceye alınmasını ve hassas verilerin yurt içinde kalmasını hedeflediklerini dile getiriyor.
Kaynak

Düşünceleriniz nedir?

asK

-Kurucu-
Emekli Forum Kurucusu
Emekli
Güzel bir çalışma bence. Hangi sunucularda ne şekilde tutulduğunu kimse garanti edemez maalesef.

Yuzukan

Otaku AnimeFan
ROM Ekibi
Cihaz
Diğer
Değişik isteğe bağlı ise sıkıntı olmayacağını düşünüyorum atm den fiş yerine emaile gönder diyordum aslında ..
Yaanimail mi kullanak acaba :D

sharK

İrem
Süper Moderatör
Cihaz
Reno 2Z
Güvenlik konusunda güzel olabilir. Ama örneğin her ay düzenli olarak para yatırıyorsunuz ve dekont almak zorundasınız yatırdığınıza dair. Gerçi isteğe bağlı bir seçenek sunmuşlar :)
5-6 yıldır bankayla ilgili işlerim var, bu zamana kadar hiçbir hesap özetime gelen mail ile bakmadım açıkçası :)

Patiayak

Forum Tutsağı
Aktif Üye
Cihaz
A5 2020
İşbu yönetmeliğin ertelendiği haberini okumuştum. 15 Mart 2020 tarihli 31069 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan yönetmeliğin 46'ncı maddesi "(1) Bu Yönetmeliğin 13'üncü maddesi, 29'uncu maddesi, 34'üncü maddesinin on üçüncü fıkrası ile on beşinci fıkrası, 37'nci maddesinin sekizinci fıkrası, 40'ıncı maddesi ve 42'nci maddesi 1 Temmuz 2020 tarihinde, diğer hükümleri ise 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girer" şeklinde değiştirilmişti. Üçüncü parti uygulamaların mail'ler üzerindeki erişimine bir ket vurmak amaçlanmış, oldukça mantıklı buluyorum. Mali Müşavir Emre Özmen, blog'unda nelerin değişeceğini anlaşılır bir dil ile anlatmış, bakmanızı tavsiye ederim.​