Bilgisayarı güç tuşuna basılı tutarak kapatmak zararlı mıdır?

Enestr571

Ordinaryus
Aktif Üye
Cihaz
A15
1632437992871.png

Kişisel bilgisayarınızı kullanırken yapılan yapılan en sık hatalardan bir tanesi güç düğmesine basılı tutarak cihazı kapatmaktır. Oldukça pratik görünen bu yöntem aslında gereksiz ve sık kullandığınızda, bilgisayarınıza uzun vadede zarar verebiliyor. Eğer siz de bu hatayı sık tekrarlıyorsanız bilgisayarınız zarar görebilir. İşte bilgisayarı güç tuşuna basılı tutarak kapatmak kapatmanın zararları.

Bilgisayarı güç tuşuna basılı tutarak kapatmak neden zararlıdır?​

Aslında cihazı açmak için yerleştirilen bu tuş olası problemlerde çözüm olması açısında uzun bastığınızda yeniden başlatma veya kapatma işlemi yapabilir. Bu durum size bilgisayarınızın tuştan kapatılması gerektiği imajını vermesin. Bu durum sadece mecbur kaldığınız durumlarda kullanılmalıdır. Çünkü bilgisayarı güç tuşuna basılı tutarak kapatmak; bilgisayarı hazır olmadan kapatmaya zorlar. Bu durum da zaman içerisinde bilgisayarınızın donanımsal ya da yazılımsal aksanlarında sorun yaşamanıza davetiye çıkarır.

kaynak:embeteknoloji.com.tr

Moderatör tarafında düzenlendi:

lextor

Yazar Üye
Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Külüstür bir bilgisayarım var. Yıllardan beri tuşa basılı tutup kapatıyorum. Bir türlü ölmüyor...

Tuşa basılı tutarak kapatmanın zararı şudur, HDD veya SSD aniden kapandığı için veri kaybı olabilir. HDD SSD ömrü mahvolacaktır ayrıca.

Eğer bilgisayar donduysa cevap vermiyorsa beklemek lazım. Ha benim bilgisayarım gibi saatlerce cevap alamıyorsanız tek çözüm bu kapatma şeklidir.

Enestr571

Ordinaryus
Aktif Üye
Cihaz
A15
Külüstür bir bilgisayarım var. Yıllardan beri tuşa basılı tutup kapatıyorum. Bir türlü ölmüyor...

Tuşa basılı tutarak kapatmanın zararı şudur, HDD veya SSD aniden kapandığı için veri kaybı olabilir. HDD SSD ömrü mahvolacaktır ayrıca.

Eğer bilgisayar donduysa cevap vermiyorsa beklemek lazım. Ha benim bilgisayarım gibi saatlerce cevap alamıyorsanız tek çözüm bu kapatma şeklidir.
cok iyi bir aciklama tessekur ederim paylastin icin