Cihazınızın piline katkı sağlayacak ek önlemler

durakoglu

Yardımsever
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Merhaba Arkadaşlar faydası olacağını düşündüğüm telefonumun pili ile aramda geçen sorunlar :)

Cihazım 22 aylık Oppo Reno2 Z, yaklaşık 2 hafta önce bir anda pil problemi ile karşılaştım, şarjı çok çabuk bitiyordu. Orayı araştır, burayı araştır, olmadı oppo müşteri hizmetlerini ara derken. Şimdiki sonuç iyi ve olumlu, neler yaptığımı aşağıda belirtiyorum.
En son denememde standart kullanımda (ihtiyaç duyduğumda kullandım. sosyal medya, whatsapp, telefon aramaları, ara ara youtube v.s.)
40 saat sonra şarja taktığımda %28 di

- Hard reset ile sıfarlama
- Android Sistem WebView güncellemesini kaldırdım ve güncellemiyorum (bu seçeneği oppo müşteri hizmetleri önerdi)
- Play storeyi manuel olarak güncelliyorum
- Cihazı sürekli güç tasarruf modunda kullanıyorum
- Pil kullanımını optimize et bölümünden, nerdeyse bütün uygulamaları otomatik optimize et seçtim
- Otomatik başlatılan uygulamaları kapattım
- Her zaman açık ekranı kullandığım için iptal etmedim, tasarruf modunu seçtim
- Gerekli uygulamalar haricindeki uygulamaların bildirimlerini kapattım
- Konumu kapattım (ihtiyaç duyduğumda açıyorum, sonra kapatıyorum)
- Chrome kullanmıyorum. Microsoft Edge kullanıyorum "yalnız bu seçenekle ilgili çok emin değilim işe yarayıp yaramadığını"
- Google de hiç kullanmadığım kaldırılabilen uygulamaları kaldırdım (kitaplar, filmler v.s.)
- Açık olan uygulamaları genelde Tümünü kapat diyerek kapatıyorum

Eğer katkı sağlayacağını düşündüğünüz ve tecrübe ettikleriniz varsa alabilirim :)

Hayırlı forumlar

onrctn

Üyecik
Üye
Cihaz
Reno 4 Lite
Herkese merhaba, Reno 4 lite kullallanıcısıyım yararlı bir başlık ve yardımcı olmak isteyen bir dostun konusuna eşlik etmek istedim.

4 lite kullanıcılarının Android 11 güncellemesi ile başlayan ve gelen onca güncellemeye rağmen Android 10 performansına yaklaşmayan (şarj konusunda) bir durum söz konusu olunca ben de bir çok araştırma ve çözüm aramadım dolayısıyla bulduğum faydasını gördüğüm bilgileri sizlerle paylaşmak istedim ( Bu model hatta ve hatta benim kullandığım tel için faydalı oldu ancak bir çok model olduğunu ve bütün modellerde deneme fırsatım olmadığını düşünürsek herkese fayda sağlar diye bir kesinlik yoktur sadece öneridir.).

Paylaşımlarım daha önce yapılanları tek bir başlık altında toplamak adına benim faydasını gördüğüm adımları alıntılayarak olacak bu yüzden şimdiden kendim ve bu yazıdan faydalanacak olan herkes adına alıntı yaptığım ve bilgilerini paylaştığım kişilere teşekkürü bir borç bilirim.

Konuyu açan arkadaşın saydığı yöntemler için teşekkür ederim, ben de bir çoğunu tek tek daha öncesinde uygulamış bulunmaktayım bu sayılanlara ilave olarak daha önce bu formda paylaşılan şeylerden bahsedeceğim dediğim gibi amaç bütünlük olması bunlardan ilki ;

Greenify Uygulaması

Uygulamanın mantığı kullanmadığınız uygulamaların arkaplanda çalışmamasını sağlıyor ben Chrome, netflix, tarayıcı, banka uygulamaları vb vb ne varsa uyutuyorum sadece anlık bildirim gelecek uygulamaları uyutunca bildirim gelmiyor dolayısıyla sadece onları uyutmuyorum cihaz rootlu olmadığı halde uygulamadan yeterince faydalanmış bulunmaktayım bi de rootlu olsa sistem uygulamalarını da uyutabilsem bi bu kadar daha faydalı olacaktı ancak ne yazık ki oppoda bootloader şifresi verilmediği için root kilidi açılamıyormuş neyse bu da yeterli ;

Durum bu şekilde uygulamayı kullanmadan önce değil 2 gün bekleme süresinde 6-7 saat ekran açık süresi almayı 1 günde 4-5 saatte bu şarj seviyesine geliyordu.

Kullanımını çözemeyen arkadaşlar ufak bir araştırma ile nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz vaktim olmadığından anlatamıyorum kusura bakmayın.

İndirme linkini de şöyle bırakıyorum ;

İkincisi ;

Sistem uygulamalarını kaldırma

Uzun süre hatasız işlem yapmak için araştırma yaptım zira belki tecrübesiz olduğumdan bilmiyorum ama zorda olsa işime yarayan yolu buldum ve Chrome, netflix, Android system webview ve ne zaman pil kullanan, ram harcayan uygulamalara girsem karşılaştığım App enhancement services uygulamalarını kaldırdım (oyun oynamadığım için kaldırdım oyun oynayanlara yani oyun alanını kulananalara tavsiye etmiyorum zira tamamıyla o programla ilgili olduğunu düşünüyorum) diğer uygulamaları kaldırmak ne tepki vereceğini bilmediğimden kurcalamak istemedim ancak bu dört program ile %100- 99 arası süreyi ekledim, bu işlemi yeni yapmış bulunmakta ve sonuçtan gayet memnunum olduğumu belirtmek isterim telefon akıyor hafifledi sanki, pil ile ilgili yarın tekrar edit yazarım şuan için durum bu şekilde umarım faydası olur.

Edit: Android system webview kaldırmayınız, Tweeter, Facebook vb gibi uygulamalarda linke ulaşmak için tarayıcı yeterli olmuyor sistemin kendi içinde system webview ihtiyacı var güncellemelerini kaldırabilirsiniz.

Sistem uygulamalarını kaldırma ile ilgili videoyu da şöyle bırakıyorum ;

Edit2: Yukarıdaki uygulanan işlemlerle alınan son şarj süresi ektedir. Ara şarj kesinlikle yapılmamıştır. Maalesef Android 10 ile aynı seviyelerde diyemem ama ilk haline (işlemler yapılmadan önceki haline nazaran) şarj problemini oldukça gidermiş bulunmaktayım bu süreler 4000 mAh için gayet yeterli ya da yetinmeye çalışıcaz.

İyi forumlar dilerim, hoşçakalın.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-11-19-03-38-20-08_b7ff6dd0e181029d8492f0876df908d6.jpg
    Screenshot_2021-11-19-03-38-20-08_b7ff6dd0e181029d8492f0876df908d6.jpg
    214.1 KB · Görüntüleme: 38
  • Screenshot_2021-11-21-22-59-04-47_b7ff6dd0e181029d8492f0876df908d6.jpg
    Screenshot_2021-11-21-22-59-04-47_b7ff6dd0e181029d8492f0876df908d6.jpg
    204.6 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

durakoglu

Yardımsever
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Herkese merhaba, Reno 4 lite kullallanıcısıyım yararlı bir başlık ve yardımcı olmak isteyen bir dostun konusuna eşlik etmek istedim.

4 lite kullanıcılarının Android 11 güncellemesi ile başlayan ve gelen onca güncellemeye rağmen Android 10 performansına yaklaşmayan (şarj konusunda) bir durum söz konusu olunca ben de bir çok araştırma ve çözüm aramadım dolayısıyla bulduğum faydasını gördüğüm bilgileri sizlerle paylaşmak istedim ( Bu model hatta ve hatta benim kullandığım tel için faydalı oldu ancak bir çok model olduğunu ve bütün modellerde deneme fırsatım olmadığını düşünürsek herkese fayda sağlar diye bir kesinlik yoktur sadece öneridir.).

Paylaşımlarım daha önce yapılanları tek bir başlık altında toplamak adına benim faydasını gördüğüm adımları alıntılayarak olacak bu yüzden şimdiden kendim ve bu yazıdan faydalanacak olan herkes adına alıntı yaptığım ve bilgilerini paylaştığım kişilere teşekkürü bir borç bilirim.

Konuyu açan arkadaşın saydığı yöntemler için teşekkür ederim, ben de hepsini tek tek daha öncesinde uygulamış bulunmaktayım bu sayılanlara ilave olarak daha önce bu formda paylaşılan şeylerden bahsedeceğim dediğim gibi amaç bütünlük olması bunlardan ilki ;

Greenify Uygulaması

Uygulamanın mantığı kullanmadığınız uygulamaların arkaplanda çalışmamasını sağlıyor ben Chrome, netflix, tarayıcı, banka uygulamaları vb vb ne varsa uyutuyorum sadece anlık bildirim gelecek uygulamaları uyutunca bildirim gelmiyor dolayısıyla sadece onları uyutmuyorum cihaz rootlu olmadığı halde uygulamadan yeterince faydalanmış bulunmaktayım bi de rootlu olsa sistem uygulamalarını da uyutabilsem bi bu kadar daha faydalı olacaktı ancak ne yazık ki oppoda bootloader şifresi verilmediği için root kilidi açılamıyormuş neyse bu da yeterli ;

Durum bu şekilde uygulamayı kullanmadan önce değil 2 gün bekleme süresinde 6-7 saat ekran açık süresi almayı 1 günde 4-5 saatte bu şarj seviyesine geliyordu.

Kullanımını çözemeyen arkadaşlar ufak bir araştırma ile nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz vaktim olmadığından anlatamıyorum kusura bakmayın.

İndirme linkini de şöyle bırakıyorum ;

İkincisi ;

Sistem uygulamalarını kaldırma

Uzun süre hatasız işlem yapmak için araştırma yaptım zira belki tecrübesiz olduğumdan bilmiyorum ama zorda olsa işime yarayan yolu buldum ve Chrome, netflix, Android system webview ve ne zaman pil kullanan, ram harcayan uygulamalara girsem karşılaştığım App enhancement services uygulamalarını kaldırdım (oyun oynamadığım için kaldırdım oyun oynayanlara yani oyun alanını kulananalara tavsiye etmiyorum zira tamamıyla o programla ilgili olduğunu düşünüyorum) diğer uygulamaları kaldırmak ne tepki vereceğini bilmediğimden kurcalamak istemedim ancak bu dört program ile %100- 99 arası süreyi ekledim, bu işlemi yeni yapmış bulunmakta ve sonuçtan gayet memnunum olduğumu belirtmek isterim telefon akıyor hafifledi sanki, pil ile ilgili yarın tekrar edit yazarım şuan için durum bu şekilde umarım faydası olur.

Sistem uygulamalarını kaldırma ile ilgili videoyu da şöyle bırakıyorum ;

İyi forumlar dilerim, hoşçakalın.
Faydalı paylaşımınız için teşekkür ederim, bu bilgisayar üzerinde uygulama kaldırma işine pek karışmak istemiyorum işin açıkçası. Ama uygulama uyutma mantıklı bir işlem, mevcut cihazımda yerleşik "konsantrasyon modu" var. Aynı uyutma mantığı değil mi ? aktif ettiğim zaman, uygulamadan bildirim gelmiyor ve uygulama simgesi silik, solmuş bir renk alıyor ve kullanamıyorsunuz. Bu arada "Greenify Uygulaması" linki hatalı bilginiz olsun, denemek isterdim

iyi forumlar

onrctn

Üyecik
Üye
Cihaz
Reno 4 Lite
Faydalı paylaşımınız için teşekkür ederim, bu bilgisayar üzerinde uygulama kaldırma işine pek karışmak istemiyorum işin açıkçası. Ama uygulama uyutma mantıklı bir işlem, mevcut cihazımda yerleşik "konsantrasyon modu" var. Aynı uyutma mantığı değil mi ? aktif ettiğim zaman, uygulamadan bildirim gelmiyor ve uygulama simgesi silik, solmuş bir renk alıyor ve kullanamıyorsunuz. Bu arada "Greenify Uygulaması" linki hatalı bilginiz olsun, denemek isterdim

iyi forumlar
İzleyin bence çok kolay ama uzun süredir bu işlerle uğraşıyorum o yüzden bana kolay gelmiş olabilir ancak yine de denemenizi tavsiye ederim çünkü böyle böyle bir şeyler öğrenebiliyoruz müsait bir zamanınızda yedeğinizi alın ve uğraşmayı deneyin sorun yaşarsanız format atarsınız düzelir. Yazıda da paylaştığım gibi root işlemi değil yani çok büyük riski yok zira öyle olsa bu kadar cesaret veremem kendimden biliyorum çünkü root atayım derken telefon yakmışlığım var :), neyse yine de tercih sizin diğer konu için linki güncelledim ve çalışma prensibi için konuşmam gerekirse dediğiniz mod ile aynı olabilir ben onu hiç kullanmadım o yüzden fayda konusunda da aynı etkiyi sağlarlar mı bilemiyorum.

durakoglu

Yardımsever
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Link için teşekkürler, yine de çok kurcalamak istemiyorum :)

Hamitcoban55

Aktif Üye
Aktif Üye
Cihaz
OnePlus
Merhaba Arkadaşlar faydası olacağını düşündüğüm telefonumun pili ile aramda geçen sorunlar :)

Cihazım 22 aylık Oppo Reno2 Z, yaklaşık 2 hafta önce bir anda pil problemi ile karşılaştım, şarjı çok çabuk bitiyordu. Orayı araştır, burayı araştır, olmadı oppo müşteri hizmetlerini ara derken. Şimdiki sonuç iyi ve olumlu, neler yaptığımı aşağıda belirtiyorum.
En son denememde standart kullanımda (ihtiyaç duyduğumda kullandım. sosyal medya, whatsapp, telefon aramaları, ara ara youtube v.s.)
40 saat sonra şarja taktığımda %28 di

- Hard reset ile sıfarlama
- Android Sistem WebView güncellemesini kaldırdım ve güncellemiyorum (bu seçeneği oppo müşteri hizmetleri önerdi)
- Play storeyi manuel olarak güncelliyorum
- Cihazı sürekli güç tasarruf modunda kullanıyorum
- Pil kullanımını optimize et bölümünden, nerdeyse bütün uygulamaları otomatik optimize et seçtim
- Otomatik başlatılan uygulamaları kapattım
- Her zaman açık ekranı kullandığım için iptal etmedim, tasarruf modunu seçtim
- Gerekli uygulamalar haricindeki uygulamaların bildirimlerini kapattım
- Konumu kapattım (ihtiyaç duyduğumda açıyorum, sonra kapatıyorum)
- Chrome kullanmıyorum. Microsoft Edge kullanıyorum "yalnız bu seçenekle ilgili çok emin değilim işe yarayıp yaramadığını"
- Google de hiç kullanmadığım kaldırılabilen uygulamaları kaldırdım (kitaplar, filmler v.s.)
- Açık olan uygulamaları genelde Tümünü kapat diyerek kapatıyorum

Eğer katkı sağlayacağını düşündüğünüz ve tecrübe ettikleriniz varsa alabilirim :)

Hayırlı forumlar
Hepsini uyguladım inşallah faydası olur. Coloros 11 den sonra pil fark edilir derecede az gitmeye başladı. Coloros 7 de iken sabah %100 de alırdım telefonu akşama %75 kalırdı ortalama olarak, şimdi %30 un üzerinde eve geldiğimi bilmem.

durakoglu

Yardımsever
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Hepsini uyguladım inşallah faydası olur. Coloros 11 den sonra pil fark edilir derecede az gitmeye başladı. Coloros 7 de iken sabah %100 de alırdım telefonu akşama %75 kalırdı ortalama olarak, şimdi %30 un üzerinde eve geldiğimi bilmem.
Umarım işe yarar, standart kullanımda benim cihaz şarjı 2 gün gittiği oluyor. Şimdilik memnunum

onrctn

Üyecik
Üye
Cihaz
Reno 4 Lite
Size ne kadar katıldığımı bi önceki mesajımı okuduysanız tahmin edersiniz telefon konusunda yaptığım en büyük pişmanlığım Android 11e yükseltmek oldu, yapılan işlemlerle aldığım son şarj performansını ekledim, umarım dediğiniz gibi size de faydası dokunur. İyi forumlar dilerim.