Oppo Reno 2z Stock Rom Yükleme ?

Emree

Saygıdeğer Üye
Üye
Cihaz
Reno 2Z
Öncelikle konuyu açma amacım,
Coloros 7 alabilmek için A.23 Hindistan Sürümünü kurmak yerine yanlışlıkla A.25 Hindistan sürümünü kurduğum için tekrardan normal de kurulu olan A.24 sürümüne geçiş yapamıyorum. Bu sebeple böyle bir konu açtım forum da bir arkadaşımız da aynı sorunla karşılaşmış.
Forumdaş birkaç arkadaş ile fikir alışverişi yaparak sorunu çözme odaklı birşeyler konuştuk sizlerin de fikrini alabilmek ve sorunu yaşayan arkadaşların faydalanabilmesi adına şurdan başlamak istiyorum
1.OPPOnun kendi sitesinden eski romu indirip SP Flash Tool gibi programlar ile eski sürüme geçiş yapabilir miyiz ?

alicem123

Yeni Üye
Üye
Cihaz
Reno 2Z
Bende bu konudan müzdaribim, yanlışlıkla a25 sürümünü yükledim ve eskiye dönemiyorum.

Çok araştırdım lakin bende stock Roma dair birşey bulamadım. Downgrade ile ilgili bir kaç video seyrettim lakin onlarda android 10 dan 9a düşürmek gibiydi emin olamadım A25den A24e düşermi diye

Upvote 0

kaanguvenal

Ordinaryus
Aktif Üye
Onursal Üye
Cihaz
Reno 5
Geçiş olma ihtimali var tabi, ancak öncelikle programları araya katmadan Oppo'nun kendi Recovery Mod'u ile düşürmek daha sağlıklı olur. Ama şunu da söylemek istiyorum, OPPO'nun TR sitesinde bulunan A.24 yanlışlıkla yüklenen bir sürüm olduğunu sanıyorum çünkü 1945 kodlu, belki yanlış yazılmış olabilir tabi, ama yine önce Recovery Mod ile A.12 stock ROM'u kurmayı denemeniz daha iyi olur bence. En azından o şekilde yüklenirse yazılım güncellemesi kısmından son gelen güncellemeye kadarı indirip yüklersiniz.
Burada ki stock rom olan A.12'yi indirip deneyebilir misiniz acaba?

Upvote 0

okito

Aktif Üye
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Hayır yapamazsınız. Basitleştirerek anlatmam gerekirse, siteden indirdiğiniz rom ota (over the air) güncellemesi için değiştirilen/eklenen özellikler çerçevesinde, " kırpılmış" rom'lardır. Baseband, kernel derlemesi ve kullanılan MTK soketi için gerekli driver adreslemeleri olmaz.
İndirip flaşlayabileceğiniz stock rom'lar bazı sitelerde mevcut ama ne kadar güvenilir emin değilim. Preloader, bootlader ve adb için gerekli dosyalardan birisi yanlış ya da hatalı olsa telefonu kapı stoperi olarak kullanmaya başlarız
Mesajlar birleştirildi:

Geçiş olma ihtimali var tabi, ancak öncelikle programları araya katmadan Oppo'nun kendi Recovery Mod'u ile düşürmek daha sağlıklı olur. Ama şunu da söylemek istiyorum, OPPO'nun TR sitesinde bulunan A.24 yanlışlıkla yüklenen bir sürüm olduğunu sanıyorum çünkü 1945 kodlu, belki yanlış yazılmış olabilir tabi, ama yine önce Recovery Mod ile A.12 stock ROM'u kurmayı denemeniz daha iyi olur bence. En azından o şekilde yüklenirse yazılım güncellemesi kısmından son gelen güncellemeye kadarı indirip yüklersiniz.
Ota rom ile yukarıda saydığım sebepler yüzünden downgrade yapamazsınız. Üst sürümde işlemcinin, soketin binary kodları değişmiş olabilir. Bu şekilde alt sürüme geçtiğimizi varsayarsak değişen sürücüler sebebi ile telefonlarımızdaki pekçok bileşen, ya hiç çalışmaz ya da kararsız çalışır. Kullanıcı arayüzünde bir çok bug oluşurdu.
Bu sebeple eksizsiz tam rom dosyasinı güvenilir bir siteden indirip, sp flash tool ile fabrikadan ilk çıktığı güne döndürmek gerekiyor.
Ben telefonun güncellemeleri hiç algılamamasından muzdaribim. Benim sorunumun çözümü de stock rom A.10 ya da A.12'ye geçmek ama oppo gibi Android üzerine kendi geliştirmelerini yapan firmalar bunu resmi olarak yayınlamıyor. O yüzden servise gidip, bunu a.12 stock rom'a çevirin demek zorundayım.

Son düzenleme:
Upvote 0

alicem123

Yeni Üye
Üye
Cihaz
Reno 2Z

Evet dediğiniz gibi diğer güncelleme kodları 1951 ama A.24 1945 olarak geçiyor. Ben 1945 A.24'ü denemiştim recovery modda tekrar deneyeceğim. Olmazsa Flash tool ile denemeyi düşünüyorum.

Hayır yapamazsınız. Basitleştirerek anlatmam gerekirse, siteden indirdiğiniz rom ota (over the air) güncellemesi için değiştirilen/eklenen özellikler çerçevesinde, " kırpılmış" rom'lardır. Baseband, kernel derlemesi ve kullanılan MTK soketi için gerekli driver adreslemeleri olmaz.
İndirip flaşlayabileceğiniz stock rom'lar bazı sitelerde mevcut ama ne kadar güvenilir emin değilim. Preloader, bootlader ve adb için gerekli dosyalardan birisi yanlış ya da hatalı olsa telefonu kapı stoperi olarak kullanmaya başlarız
Mesajlar birleştirildi:

Ota rom ile yukarıda saydığım sebepler yüzünden downgrade yapamazsınız. Üst sürümde işlemcinin, soketin binary kodları değişmiş olabilir. Bu şekilde alt sürüme geçtiğimizi varsayarsak değişen sürücüler sebebi ile telefonlarımızdaki pekçok bileşen, ya hiç çalışmaz ya da kararsız çalışır. Kullanıcı arayüzünde bir çok bug oluşurdu.
Bu sebeple eksizsiz tam rom dosyasinı güvenilir bir siteden indirip, sp flash tool ile fabrikadan ilk çıktığı güne döndürmek gerekiyor.
Ben telefonun güncellemeleri hiç algılamamasından muzdaribim. Benim sorunumun çözümü de stock rom A.10 ya da A.12'ye geçmek ama oppo gibi Android üzerine kendi geliştirmelerini yapan firmalar bunu resmi olarak yayınlamıyor. O yüzden servise gidip, bunu a.12 stock rom'a çevirin demek zorundayım.

Hocam merhaba Sp Flash tool programını nereden bulabilirim ? bulabileceğim güvenilir bir kaynak çıkmadı karşıma

Upvote 0

alicem123

Yeni Üye
Üye
Cihaz
Reno 2Z
Upvote 0

okito

Aktif Üye
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Kusura bakmayın bilmediğimden soruyorum firmwareyi opponun kendi sitesinden indirip flashlasam olmaz mı ?
Estağfurullah.
Ben de bilgim yettiğince anlatayım. SP flash tool, telefonunuzun stock recovery konsolunu bypass ederek flaşlıyor rom'u. Oppo'nun sitesinden indirdiğiniz rom bu konsolun tanıyıp yükleyeceği ozip formatında. Ayrıca, tüm baseband, kernel ve driverları barındırımıyor. SP Flash Tool ile flaşlayacağınız format ise scatter diye tabir edilen, tüm donanımların listelendiği ve bu donanımlar için gerekli kök yazılımlar ile ikili kodların bulunduğu bir derleme dosyası. Sıkıştırılmış dosyayı açıp bu scatter listesinin yolunu SP Flash Tool'a üst menüden gösteriyorsunuz ve işlemi başlatıyorsunuz.
Ama dediğim gibi riskli işlem.

Upvote 0

alicem123

Yeni Üye
Üye
Cihaz
Reno 2Z
Estağfurullah.
Ben de bilgim yettiğince anlatayım. SP flash tool, telefonunuzun stock recovery konsolunu bypass ederek flaşlıyor rom'u. Oppo'nun sitesinden indirdiğiniz rom bu konsolun tanıyıp yükleyeceği ozip formatında. Ayrıca, tüm baseband, kernel ve driverları barındırımıyor. SP Flash Tool ile flaşlayacağınız format ise scatter diye tabir edilen, tüm donanımların listelendiği ve bu donanımlar için gerekli kök yazılımlar ile ikili kodların bulunduğu bir derleme dosyası. Sıkıştırılmış dosyayı açıp bu scatter listesinin yolunu SP Flash Tool'a üst menüden gösteriyorsunuz ve işlemi başlatıyorsunuz.
Ama dediğim gibi riskli işlem.
Anladım hocam, çok teşekkür ederim :)

Upvote 0

okito

Aktif Üye
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Rica ederim. Dediğim gibi düzgün firmware bulunursa aslında basit bir işlem. En büyük sıkıntı, indireceğiniz firmware resmi kanaldan yayımlanmadığı için her şeyiyle kusursuz mu emin olmak lazım.
Çünkü bütün donamım bileşenlerine gerekli emirleri/voltajı gönderen kernel ve driverlar o firmware'ler ile yüklenir.

Upvote 0