Tartışma Oppo RX17 Neo'daki Sorunlar

Takmacafene

Yeni Üye
Üye
Cihaz
RX17 Neo
Merhabalar Öncellikle ben bir Oppo RX17 Neo kullanıcısıyım öncelikle kendi sistem uygulaması olan uygulamada Virüs tespit ettim. Ve bu sorunu fark etmek için lütfen ESET Mobile Premium deneyerek çıkacaklar sorunları bilmenizi isterim. (Daha iyi bir sonuç için derinlemesine tarayını seçin.) Ki ayrıca reklam yapmıyorum kendi uygulamaları Avast vs 360 security uygulamara güvenmiyorum ayrıca bunu da arastirabilirsiniz yaygın güvenlik sorunu oluyor. Konuyu uzatmadan Oppo RX17 Neo da SMSReg.ci virüsü var android yolu da şu system app/ kekepay/kekepay.apk. ayrıca müşteri hizmetleri bu konuyla ilgili 3. Parti yazılımlar ile taratılan uygulamalar güvensiz denildi diyerek komik açıklama yaptı :) ki daha önce hiç bir e postama cevap gelmedi son olarak aradım ve bu yanıtı aldım işin diğer komik tarafı arka kapak da soyulmalar olduğu için tekrar müşteri hizmetleri ile mail adresine durumu aktardım ve bunun garanti kapsamında olmadığı bilgisini verdi. Sanırım benim için uzun bir tüketici hakları yolu gözüktü ilgili konuları ekran görüntülerini bırakıyorum ve bu arada oppo stabil filan değil stabil olsa ısınmaz bu kendi yorumum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2019-12-08-23-26-56-28.png
    Screenshot_2019-12-08-23-26-56-28.png
    185.6 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG-20191009-WA0000.jpg
    IMG-20191009-WA0000.jpg
    56.2 KB · Görüntüleme: 38
  • Screenshot_2019-12-02-15-47-15-77.png
    Screenshot_2019-12-02-15-47-15-77.png
    350 KB · Görüntüleme: 41
  • Screenshot_2019-12-08-23-26-56-28.png
    Screenshot_2019-12-08-23-26-56-28.png
    185.6 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG-20191208-WA0000.jpg
    IMG-20191208-WA0000.jpg
    135.4 KB · Görüntüleme: 37

Red79

Taze Üye
Üye
Cihaz
A5 2020
A5 2020 modelini kullanmaktayım şimdi tarama yaptırdım ve sizde çıkan uygulamaların aynısı bende de tehdit olarak çıktı.Sanırım oppo nun tüm modellerinde bu durum söz konusu olabilir.

Upvote 0

asK

-Kurucu-
Emekli Forum Kurucusu
Emekli
Şöyle bir durum var, antivirüs yazılımları tehdit olmasa bile tehdit algılıyor olabilir. %1'den bile düşük bir ihtimal veriyorum bunun zararlı bir yazılım olacağına.

Upvote 0

erenyilmaztr

Yazar Üye
Üye
Cihaz
RX17 Neo
Zararlı felan değil. Cihazın kendi sistemi ve uygulamasını tehdit olarak algılıyor o kadar.

Upvote 0

ULDIN

KvL
Onursal Üye
Cihaz
Diğer
Şahsi olarak hiçbir 'Virüs Koruma' programı adı altındaki yazılımlara güvenmiyorum. Cihaz sıkıntı yaptığında format atarım. Her cihazın kendine göre bir muhabbeti vardır. Kimisi izler, kimisi yazar. Android "Çok" da güvenli bir yazılım değil. İçine her şey yüklenebilir. Bu konulara pek de takılmamak gerek. Çok şikayet ediyor iseniz IPHONE tercih edebilirsiniz. Oppo pek bilinen bir marka olmasa da son zamanlarda yaygınlaşmaya başladı. Böyle bir firma daha bu aşamada bu kadar basit bir şekilde hata yapamaz. Yapma gibi bir lüksü yok.

Upvote 0

erenyilmaztr

Yazar Üye
Üye
Cihaz
RX17 Neo
Sizlere göre zararlı olmayabilir smsreg türevi Truva virüsü

Sizlere göre diye bir açıklama olamaz hocam şuan. Siz fabrika çıkışlı cihazda virüs olduğunu iddia ediyorsunuz ve böyle birşeyin olması çok ciddi bir kayıp olur firma açısından birde öyle düşünün isterseniz. Cihazın güvenli olan bir sistemini virüs programı tehdit olarak algılıyor olay sadece bundan ibaret. Sizce Oppo virüslü cihaz piyasaya sürer mi veya siz sürer misiniz?

Siz bence bu zamana kadar antivirüs veya onun gibi uygulamaların çalışma prensibini veya kapsamını tam olarak anlamamışsınız.

Upvote 0

Takmacafene

Yeni Üye
Üye
Cihaz
RX17 Neo
Hocam bizlere göre diye bir şey yok. Antivirüs yazılımı virüs diye yanlış gösterebilir, algılayabilir. Bu detayı unutmayalım. Tanımı truva virüsü olabilir ancak tanımladığı dosya aslında virüs olmayabilir.
ESET Mobile premium üyesiyim konuyu oraya aktardım onların açıklamasına göre uygulama veri tutuyor ve gönderiyor yasal değil ve zararlı olarak aktarıldı. Üzülerek söylüyorum ki bunların olmasını istemezdim.

Upvote 0

ULDIN

KvL
Onursal Üye
Cihaz
Diğer
ESET Mobile premium üyesiyim konuyu oraya aktardım onların açıklamasına göre uygulama veri tutuyor ve gönderiyor yasal değil ve zararlı olarak aktarıldı. Üzülerek söylüyorum ki bunların olmasını istemezdim.
Yıllardır birçok konuda böyle ilerliyor. Firmalar kullanıcı verilerini alıyorlar kendince bir depolama sistemi yapıyorlar. Facebook kendini ifşaladı. Whatsapp ve instagram da zamanlda bunlara katılabilir. Güvenlik her daim önemlidir. Bu yüzden sanalda her daim gizliliğe önem vermek gerekir. Yaptığın her şey sanalda kayıtlı kalıyor. Şuan da en basit örnekten; TeamSpeak diğer ses yazılımlarına göre en güvenli sistem fakat herkes tasarıma aldanıp discord kullanmakta. Bu sistem de aynı olay.

SMSReg dosyası hakkında ise kaynaktan da anlayabileceğiniz üzere cihaza maddi veya manevi bir zararı olmasa da, bilgilerinizi gizliden gizliye bir nevi 'çalıyor'. Bu işlemi yapmasının sebebi pil iyileştirmesi olarak nitelendiriyor. Bir çok kaynakta da bu şekilde nitelendiriliyor. Bu sözde 'virüs' kötü niyetli sitelerden indirilen apk dosyaları ile birlikte cihazınıza yerleştiriliyor. Kendi cihazımda arama yaptığımda böyle bir dosya ile karşılaşmadım. Birkaç cihaz ile de ilgilenme şansım oldu. Bu dosya o cihazlarda da çıkmadı. Endişelenecek bir konu değil. İndirdiğiniz dosyalara dikkat etmeniz yeterlidir.

Upvote 0

Takmacafene

Yeni Üye
Üye
Cihaz
RX17 Neo
Konuyla ilgili güncelleme oppo tarafından arandım ve telefon yenisi ile değiştirilerek gönderme talep edildi veya farkı üzerine koyarak pro modeline yükseltme teklif edildi şuan yenisini kullanmaktayım virüs konusunda şunu belirtildi yeni sürümde konu ile ilgilienicek denildi ve şuan coloros 6 var

Upvote 0