• DİKKAT! Tema Mağazası, GCam vb. gizlenmiş içerikleri görebilmek için ilgili konunun ilk mesajını beğenmeli veya konuya cevap yazmalısınız. Neden?
  • Ciğerlerimiz yandı: Güzel ülkemizin birçok ilinde çıkan yangınlar hepimizi derinden üzdü. OPPO Forum olarak önümüzdeki hafta elde edeceğimiz tüm reklam gelirlerimizi TEMA Vakfı'na ağaç dikimi için bağışlayacağız.
  • DUYURU: Forum ekibine yeni Moderatörler arıyoruz! Hemen başvurun!

Samsung insansı robotları tanıttı: Project NEON

creative

Üyecik
Üye
Mesajlar
34
Puanları
50
Samsung insansı robotları CES 2020 fuarında tanıttı. Project NEON ismi verilen çalışmayla birlikte Güney Koreli Firma, insana oldukça benzeyen ve duygusal tepkiler verebilen robotlar geliştirdi. Samsung tarafından desteklenen STAR Labs‘te geliştirilen robotlar için “sanal insanlar” benzetmesi yapılıyor.

Samsung robotları CES 2020 fuarında
Samsung‘un desteklediği STAR Labs tarafından geliştirilen insansı robotlar, dünyanın gözünü çevirdiği CES 2020 fuarında gündem oldu. Çalışmalar kapsamında “R3” olarak isimlendirilen çalışmayla robotlar üretildi. R3 akışı Reality (gerçeklik), Realtime (gerçek zamanlı) ve Responsive (duyarlı – uyumlu) olarak robotlara güç verdi. Gelecek yıllarda bu robotların, insanlara yardımcı olarak işlerde çalışması öngörülüyor.

Samsung insansı robotları tanıtımında yapılan açıklamada, Project NEON kapsamında geliştirilen robotların alacakları lisansla birlikte temsilci, finans danışmanı, sağlık çalışanı ve resepsiyonist gibi işlerde çalışabileceği belirtildi. Kendi aralarında arkadaşlık kurabilme yeteneğine sahip olan robotların, televizyon ve sinemada da bazı roller üstelenebileceği söylendi.
project neon

Televizyon dizilerinde ya da haber bültenlerinde yer alabilecek olan robotların, görünümleri ve hareketleri bir insandan farksız. Ancak CES 2020 için hazırlanan videolarda aktör ve aktrislerin rol aldığı ortaya çıktı. “Kurgulanmış ve tanımlayıcı” olarak duyurulan video, robotların geliştirilme sürecinin gösteriyor. Ancak üretimden sonra robotların kesin olarak çalışmasına dair bir işaret görülmüyor.

Siri, Google Asistan ve Amazon Alexa gibi bir yardımcı uygulamalardan daha üstün olan Project NEON, sadece basit konuşmalar yapmayacak. Birçok dili konuşma becerisi olan robotlar, sunumlar hazırlayabilecek. İnsanların hareketlerini ayırt edilemez şekilde yapabileceği söylenen robotlar, asla tekrara düşmeyecek. Yani her robot farklı bir insan gibi olacak.

2020 sonuna doğru proje kapsamında beta aşamasında robotların duyurulması düşünülüyor. Samsung robotları CES 2020 fuarında çokça konuşulacak gibi duruyor.

Kaynak: Samsung insansı robotları tanıttı: Project NEON - ShiftDelete.Net
 
Reklam
Üst