• DİKKAT! Tema Mağazası, GCam vb. gizlenmiş içerikleri görebilmek için ilgili konunun ilk mesajını beğenmeli veya konuya cevap yazmalısınız. Neden?

Türk Telekom çöktü bağlantı problemi çözümü

asK

Forum Kurucusu
Forum Ekibi
Admin
Mesajlar
1,330
Çözümler
20
Puanları
28,350
Bugün saat 15:00 itibariyle Türk Telekom kullanıcılarının internet erişiminde sorun yaşadıkları ve Google servislerine erişemedikleri, DNS hataları ile karşılaştıkları öğrenildi. Türk Telekom açıklaması ile konuya netlik kazandırdı.

Yapılan açıklamada erişim sorunlarının siber saldırı nedeniyle yaşandığı ve Telekom'un DNS’lerin hedef alındığı belirtiliyor.

Türk Telekom’un resmi internet sitesinde “20 Ocak 2020 Tarihinde İnternet Erişiminde Yaşanan Problemlere Dair Basın Açıklamamız” başlığı ile yapılan açıklama şu şekilde;
"20 Ocak 2020 Pazartesi günü internet erişiminde yaşanan problemlere dair, Türk Telekom olarak halkımızı ve paydaşlarımızı bilgilendirme sorumluluğumuz çerçevesinde açıklama yapılması gereği doğmuştur.
Söz konusu erişim aksaklıkları, dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği ‘Siber Saldırı’ ile ilgili olup, saldırılar bu kez Türk Telekom’un DNS’lerine yönelik yapılmaktadır.
Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları, saldırıları bertaraf etmek, yurt içi ve yurt dışı internet trafiğini normal seyrinde devam ettirmek için yoğun bir çalışma içerisindedir.
Türkiye’nin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan Türk Telekom’un, gerekli önlemleri alarak, kullanıcılarımızın bu saldırılardan etkilenmemesi için çalışmalarını sürdüğünü kamuoyunun bilgisine sunarız."


Türk Telekom internet erişimi sorunu nasıl çözülür?
Türk Telekom bağlantı sorunu nasıl çözülür
herkesin mutlak sorusu. Şu adımları takip ederek sorununuzu çözebilirsiniz:
  1. Modeminizin bağlı olduğu bir bilgisayardan Denetim Masası'nı açın.
  2. Denetim Masası'nın sağ üstünde bulunan arama çubuğuna "Ağ Bağlantıları" yazın.
  3. Ağ Bağlantıları ayarlarından bağlı olduğunuz internete sağ tıklayıp Özellikler'e girin.
  4. Açılan pencereden "İnternet Protokol Sürüm 4 (TCP/IPv4)" satırına çift tıklayıp özellikleri açın.
  5. En aşağıdan "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" seçeneğini seçin.
  6. İlk satıra 8.8.8.8 ikinci satıra 8.8.4.4 yazıp tamam diyerek kaydedin.
Teşekkür etmeyi unutmayın :)
 
Reklam
Üst