Twitter'ı çalkalayan hack olayı

Patiayak

Forum Tutsağı
Aktif Üye
Cihaz
A5 2020
Twitter platformunda kısa bir süre önce birçok tanınmış simanın (Bill Gates, Elon Musk, Barrack Obama, Kanye West, Joe Biden, vb.) ve şirketin (Apple, Uber, vb.) hesabı hack'lendi ve hesapları üzerinden kripto para birimi olan bitcoin için bir dolandırıcılık kampanyası başlatıldı. Başlatılan dolandırıcılık kampanyası bir site üzerinden yürütülüyor ve belirli bir bitcoin'in verilip, iki hatta üç katının geri alınmasını ele alıyor.​
Twitter tarafından yapılan açıklama şu şekilde:​
Twitter.png
Siz ne düşünüyorsunuz işbu konu hakkında?​

fırtına

Yeşilin, maviyle karıştığı yerdenim.
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Konuyu açmanızı bekledim. Bu olay gerçekse iş cidden büyük. Hem twitter, hem apple güvenlik açısından sınıfta kalacaklar gibi duruyor. Bill gates'in üzerinden para bile toplanmış.

Patiayak

Forum Tutsağı
Aktif Üye
Cihaz
A5 2020
Twitter iki gün öncesinde yeni bir API'nın duyurusunda bulunmuştu. Böyle bir olayın yaşanmasını çok manidar buluyorum. Olayın bana kalırsa en üstü geçilebilir durumu para olarak duruyor, güvenlik ve geri kalan tüm her şey üzerine Twitter ve diğer şirketlerin kendini aklaması için çokça çaba sarfetmesi gerekiyor.​
Ayrıca ek olarak Twitter, onaylı hesaplardan tweet gönderilmesini durdurdu; şimdilik çözümü böyle bulmuşlar...​

W

wittroc

Guest
Konuyu açmanızı bekledim. Bu olay gerçekse iş cidden büyük. Hem twitter, hem apple güvenlik açısından sınıfta kalacaklar gibi duruyor. Bill gates'in üzerinden para bile toplanmış.
Olayın Apple ile alâkası yok. Twitter'ın son duyurusu sonrası açıklar oluşmuştur, bundan faydalanıp böyle bir şey yaptılar.

W

wittroc

Guest
Adamlar direkt Twitter panelini hacklemişler. Her hesaptan paylaşım yapabilirler şu anda.

Patiayak

Forum Tutsağı
Aktif Üye
Cihaz
A5 2020
Sayın @witrocc'a hak veriyorum. Birebir hesaplara yönelik bir saldırıdan ziyade Twitter'ın yönetim şablonu (major account) üzerinden bir işlem yapıldığı aşikâr bir biçimde duruyor.​

Patiayak

Forum Tutsağı
Aktif Üye
Cihaz
A5 2020
Güncelleme: Twitter yaptığı son açıklamada hack olayından toplam 130 hesabın etkilendiğini, tüm hesapların verilerinin indirime kapalı olduğunu belirtti. Twitter'ın piyasa değeri toplamda 1.3 milyar dolar düşüş yaşadı.​

Patiayak

Forum Tutsağı
Aktif Üye
Cihaz
A5 2020
Güncelleme: Twitter en son 130 hesabın hack olayından etkilendiğini açıklamıştı ve şimdi de bu hesaplardan en az sekiz tanesinin direkt mesajları da dahil olmak üzere birçok kişisel bilgisinin ele geçirilmiş olabileceğini açıkladı.​