Tartışma Verilerinin Facebook'la paylaşılmasına izin vermeyenler WhatsApp kullanamayacak !!

WhatsApp'ı bırakacak mısınız?

• Kullanılan toplam oy
    52

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Gündemi meşgul eden bir konuya değinelim beraber. Verilerinin Facebook'la paylaşılmasına izin vermeyenler WhatsApp kullanamayacak.!!!
Şöyle konunun içeriğini göz gezdirelim sonra yorumlarınızı bekliyorum.

WhatsApp tarafından açıklanan ve 8 Şubat'ta yürürlüğe girecek olan yeni gizlilik ilkelerine göre Facebook ile veri paylaşımına izin isteyecek. Gerekli onayı vermeyen kullanıcılar, WhatsApp kullanamayacak. Veriler Facebook'un yanında şirketin diğer yan kuruluşlarıyla da paylaşılmış olacak.

WhatsApp tarafından yapılan açıklamalara göre yeni kullanım koşulları ile gizlilik ilkeleri, 8 Şubat 2021 itibarıyla geçerli olacak. Kullanıcılar WhatsApp üzerinden bir bildirimle bilgilendirilecek ve koşulları onaylamaları istenecek.

ONAYLAMAYAN KULLANAMAYACAK

WhatsApp tarafından yapılan resmi açıklamalara göre onayla birlikte kullanıcılarının verileri, artık Facebook ile paylaşılacak. WhatsApp kullanmak isteyen herkes, bu onayı vermek zorunda kalacak alternatif bir seçenek uygulama içerisinde yer almayacak.

Facebook VE DİĞER YAN KURULUŞLAR BİLGİLERİ KULLANABİLECEK

WhatsApp'ın internet sitesinde yer alan kullanım şartlarına göre kullanıcılara ait veriler, Facebook'un yanı sıra Facebook tarafından kurulmuş diğer şirketlerle de paylaşılacak.

WHATSAPP HANGİ BİLGİLERİ TOPLAYABİLİYOR?

-Hesap Bilgileri
--Durum Bilgisi
-İşlem ve Ödeme Verileri
--Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler
-Kullanım ve Kayıt Bilgileri
--Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
-Konum Bilgileri
--Çerezler
-Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler
--Kullanıcı Şikayetleri
-WhatsApp'taki İşletmeler
--Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları
-Üçüncü Taraf Hizmetleri

Birçok uzman zaten WhatsApp'ın bu verileri kullandığını bunu sadece yasal olarak meşru hale getirmeye çalıştığını düşünüyor. WhatsApp'ın verilerimizin ne kadarını kullandığı bilinmiyor. Kullanıcı sözleşmesiyle yetinip yetinmediğini bilmiyoruz. Facebook gibi kötü bir sicile sahip bir firmanın daha fazla verilerimizi istemesi insanları ciddi anlamda tedirgin etmiş durumda.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz yorumlarınızı bekliyorum ayrıca anketimize katılarak ne tür seçimde bulunacaksınız forum olarak kararınız nedir.
WHATSAPP’I BIRAKACAK MISINIZ? Anketine katılarak kararınızı bekliyoruz.

Son düzenleme:

sharK

İrem
Süper Moderatör
Cihaz
Reno 2Z
Aslında önceden de zaten bizim bütün verilerimize ulaşılıyordu, şimdi sadece whatsapp deposunda değil facebook deposunda toplanacak. (Zaten instagram whatsapp hepsi facebook şirketine ait) Reklamları genişletmek için daha büyük bir iş yapmaya çalışıyorlar ama kullanıcı kaybedebilir gibime geliyor. AB ülkelerinin buna dahil olmaması işi iyice kızıştırdı.
Şimdilik erteledim sözleşmeyi kabul etmedim, ama ne olur bilmiyorum. Telegrama geçiş yapılabilir(gerçi hepsi aynı her türlü verilerimize ulaşıyorlar)
Çok güzel bir söz var, ürüne para ödemiyorsanız ürün sizsiniz :)

Marsonne

Saygıdeğer Üye
Üye
Cihaz
Reno 4 Lite
Eskiden uçtan uca şifreleme denilen güvenlik uygulamasıyla benim mesajım sadece yazdığım kişinin telefonuna gidiyordu, şimdi bu değişiyor istedikleri mesajı görebilecekler, bununla beraber bir nevi cihazımıza tam yetkiyle erişebilecekler ve bu bilgileri kullanabilecekler, yani WhatsApp deposundan Facebook deposuna taşınıyor demek çok basit kalıyor.. Sen kimsin ki senin verilerini kullansınlar diyeceklere bi hatırlatma; dini-siyasi görüşten tut, eşinden annenden akşam istediğin yemeğe kadar haberleri olabilecek, Son günlerde Trump'a yaptıkları gibi istedikleri gibi engelleme yapabilecekler ve bunu Avrupa da yapmıyorlar, müdahale edemedikleri ülkelerde yapıyorlar, bugün WhatsApp yarın Facebook ve Instagram gelecek, kısacası gündemimizi onlar belirleyecekler.. ben şimdiden BİP ve DEDİ uygulamalarına geçiş yaptım, en azından yerliler..

asK

-Kurucu-
Emekli Forum Kurucusu
Emekli
Eskiden uçtan uca şifreleme denilen güvenlik uygulamasıyla benim mesajım sadece yazdığım kişinin telefonuna gidiyordu, şimdi bu değişiyor istedikleri mesajı görebilecekler, bununla beraber bir nevi cihazımıza tam yetkiyle erişebilecekler ve bu bilgileri kullanabilecekler, yani WhatsApp deposundan Facebook deposuna taşınıyor demek çok basit kalıyor.. Sen kimsin ki senin verilerini kullansınlar diyeceklere bi hatırlatma; dini-siyasi görüşten tut, eşinden annenden akşam istediğin yemeğe kadar haberleri olabilecek, Son günlerde Trump'a yaptıkları gibi istedikleri gibi engelleme yapabilecekler ve bunu Avrupa da yapmıyorlar, müdahale edemedikleri ülkelerde yapıyorlar, bugün WhatsApp yarın Facebook ve Instagram gelecek, kısacası gündemimizi onlar belirleyecekler.. ben şimdiden BİP ve DEDİ uygulamalarına geçiş yaptım, en azından yerliler..
Uçtan uca şifreleme kullanılmaya devam edecek, o konuda bir değişiklik yok. Sadece depolama yöntemi değişecek ve cihazlarınızın içerisindeki yazılım mesajlarınızı ürün adları, şirket isimleri vb. şeyler için inceleyecek reklam göstermek amacıyla.

Bu da bir açık oluşturabilir mi, tartışma konusu.

CML yavuz

Taze Üye
Üye
Cihaz
Reno 2
Neticede eskiler şunu söylerdi:silah çıktı mertlik bozuldu!... imdi ise teknoloji gelişti gizlilik kalmadı!... herkes herkesi istediği an fişleyip takip edebiliyor...

canko

Yeni Üye
Üye
Cihaz
Reno 4 Lite
İç çamaşırımızın rengi bile biliniyor çokta önemli değil ciddi oranda pedofili vs suç unsurları düşebilir ayrıca mikro karbon vatandaşlarız bizim verileri ne yapabilirler ki çok çok şu ürün sana göre al derler

yiitgven7x

.
Aktif Üye
Facebook'a depolanıyor ama bizim verilerimizi kişiselleştirme amacı için kendi çalıştıkları firmalara verebilecekler. Başından beri bu bilgileri alıyorlardı ama artık resmiyete dökmüş oldular. Güvenlik açısından biraz sıkıntılı olabilir.

Son düzenleme:
W

wittroc

Guest
Olay aslında depolamadan ibaret değil. Artık verilerimizi kullanacaklar ve üçüncü taraflarla da paylaşabilecekler. Ayrıca ses kayıtlarını, sesli aramalarını da kullanabilecekler ve olası bir açıkta sesinizi sesli imza için kullanılma şansı bile var.

Ozan Ali Balsoy

Yeni Üye
Üye
Cihaz
A9 2020
Facebook ve. Instagram kullanmayan biri olarak WhatsApp da benim için bitti . Dün akşam sildim . Bip var telegram var ve bu ikisi bana fazlasıyla yeter

fırtına

Yeşilin, maviyle karıştığı yerdenim.
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Aslında önceden de zaten bizim bütün verilerimize ulaşılıyordu, şimdi sadece whatsapp deposunda değil facebook deposunda toplanacak. (Zaten instagram whatsapp hepsi facebook şirketine ait) Reklamları genişletmek için daha büyük bir iş yapmaya çalışıyorlar ama kullanıcı kaybedebilir gibime geliyor. AB ülkelerinin buna dahil olmaması işi iyice kızıştırdı.
Şimdilik erteledim sözleşmeyi kabul etmedim, ama ne olur bilmiyorum. Telegrama geçiş yapılabilir(gerçi hepsi aynı her türlü verilerimize ulaşıyorlar)
Çok güzel bir söz var, ürüne para ödemiyorsanız ürün sizsiniz :)
Telegram da Rus yapımı olduğu için pek fark etmeyecek. Biraz araştırma yaptım da Telegram da normal konuşmaları ve grup konuşmaları şifrelemiyor bilgisine eriştim. Detayına girmedim pekte. Birde telegram reklam almaya başlıycak yazılarını gördüm bu daha da kötü. Telegram bendede var bir iki inşaatla ilgili yere girmek için kullanıyorum da, sistem olarak aman aman bir özellik yok.

Uçtan uca şifreleme kullanılmaya devam edecek, o konuda bir değişiklik yok. Sadece depolama yöntemi değişecek ve cihazlarınızın içerisindeki yazılım mesajlarınızı ürün adları, şirket isimleri vb. şeyler için inceleyecek reklam göstermek amacıyla.

Bu da bir açık oluşturabilir mi, tartışma konusu.
Ask hocam, sizin yorumlarınızı merak ediyorum açıkcası. Bu konularda okuduğunuz bölüm gereği verilerin işlenme konusunda nasıl sorun çıkarabilir bizlere? Witrocc'un da dediği gibi sesli konuşmalarda işleniyorsa, biz konuşmuşuz gibi bankaya girebilirler herhangi bir açık olduğunda. Bu teknoloji iyi hoşta kişisel alan hiç bırakmıyor o çok kötü.

Olay aslında depolamadan ibaret değil. Artık verilerimizi kullanacaklar ve üçüncü taraflarla da paylaşabilecekler. Ayrıca ses kayıtlarını, sesli aramalarını da kullanabilecekler ve olası bir açıkta sesinizi sesli imza için kullanılma şansı bile var.
Witrocc hocam, artık yazdığımız şeyin karşımıza reklam olarak çıkmasına bir şey demiyoruz da böyle herşeyimizi bilmediğimiz yerlere pazarlamaları hoş değil. Ki facebook markası seçimlere müdahele etme gibi bir girişimi de oldu iddiası da var. Bunlar hiç hoş değil. Lakin bunu bıraksak diğeri de aynısı olacak gün geldiğinde. O durum daha can sıkıcı.

Son düzenleme: