• DİKKAT! Tema Mağazası, GCam vb. gizlenmiş içerikleri görebilmek için ilgili konunun ilk mesajını beğenmeli veya konuya cevap yazmalısınız. Neden?

Windows 10 Mayıs 2021 güncellemesi çıktı: İşte yenilikler!

Enestr571

Forum Moderatörü
Forum Ekibi
Moderatör
Mesajlar
592
Çözümler
5
Puanları
3,350
Cihaz
A15
Microsoft, Windows 10 için geliştirdiği düşük boyutlu Mayıs 2021 güncellemesini yayınladı. “21H1 Güncelleştirmesi” olarak da bilinen yeni sürüm ağırlıklı olarak güvenliğe ve hıza odaklanıyor. Ayrıca 1 yıldır hayatımızda olan uzaktan çalışma sürecine yönelik iyileştirmeler de barındırıyor.

Microsoft şimdiye kadar her yıl İlkbahar ve Sonbahar aylarında Windows 10 için büyük güncellemeler yayınlardı. Tasarım değişiklikleriyle birlikte işletim sistemine yeni özellikler eklerdi. Ancak şirket 2021’de bu rutininden vazgeçti. Kapsamlı değişiklikler içeren sıradaki büyük güncellemenin Ekim ayında kullanıma sunulması bekleniyor.

Microsoft, Windows 10X’i daha çıkmadan öldürdü

Windows 10 Mayıs 2021 (21H1) güncellemesi neler getiriyor?​

Windows 10 işletim sisteminde ‘Windows Hello’ adlı biyometrik kimlik doğrulama sistemi bulunuyor. Bu özellik destekleyen bilgisayarlarda parmak izimizi kullanarak cihazın kilidinin açılmasını sağlıyor. Şimdiye kadar yüz ile kilit açmayı desteklemeyen Windows Hello’nun bu eksikliği kapatıldı. Artık bilgisayara bağlanan kameralar da desteklenecek.

Windows Hello, bilgisayarınızın dahili veya harici kamerasını algılayacak. Cihazınızın kilit ekranındayken yüzünüzü göstererek hızlıca masaüstüne girebileceksiniz. Söz konusu destek, bilhassa uzaktan çalışma nedeniyle bilgisayarına harici kamera bağlamak zorunda olanların işini kolaylaştıracak.

windows 10 mayıs 2021 21h1


Windows Hello artık bilgisayardaki kameraları destekliyor.
Windows 10 Mayıs 2021 (21H1) güncellemesiyle, Windows Defender Uygulama Koruması’nda iyileştirmeler yapıldı. Bilgisayardaki belgeleri olası güvenlik sorunlarına karşı denetleyen bu özellik artık eskisinden daha hızlı çalışacak. Bir dosyada bilgisayarın güvenliğini tehdit eden sorun varsa Windows Defender onu daha hızlı algılayacak ve tehditten gelen zararları engelleyecek.

windows 10 mayıs 2021 21h1


Windows Defender güvenlik koruması optimize edildi.
Windows Yönetim Araçları (WMI) ve Grup İlkesi Hizmeti (GPSVC) bileşenleri optimize edildi. Bunlar, bilgisayardaki yüklü uygulamaların düzgün ve kararlı çalışabilmesi için gerekli bir sürü ek araçları kapsıyor. Söz konusu bileşenlerin kararlılığını iyileştirdiğini ifade eden Microsoft, güncellemelerin uzaktan çalışma sürecinde kullanıcıların işine yarayacağını ifade etti.

Windows10 21H1 güncellemesi nasıl indirilir?​

Güncelleme her zaman olduğu gibi Windows Update aracılığıyla indirilebiliyor. Bilgisayarınızdan Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik kısmına girip “Güncelleştirmeleri denetle”ye basarak siz de yeni sürümü edinebilirsiniz. Alternatif olarak da yeni güncellemenin indirme linkine ulaşabilirsiniz.

Kaynak:Shiftdelete.net
 
Reklam
Üst