Tartışma Akıllı Saatler - Bluetooth'lu Kulaklıklar !

Sergüzeşt

Aktif Üye
Banlandı
Hayırlı sabahlarınız olsun. Piyasa da şöyle bir durum var. Akıllı saat alıp istediğini elde edemeyen, Bluetooth'lu kulaklık alıp hazı yakalayamayan insanlar var. Kendi bilgilerim ve araştırmalarım sonucu birşeyler söylemek istiyorum. Öncelikle akıllı saatlerden (Bileklik vs.) başlayalım. Arkadaşlar her akıllı saat aynı değildir. Yani şöyle. Genellikle sporcular için ayrı, günlük kullanım için ayrı daha şık saatler üretilir. Siz günlük kullanım için akıllı saat almak istiyorsunuz ve fazla bir bilginiz yok, spor saati almışsınız. (Spor saati olarak geçmez ama sporculara daha fazla hitap eden saatler.). Günlük kullanım için ideal olabilir. Yalnız daha çok sporculara çıkartıldığı için daha çok onların ihtiyacına nazaran özellik ve fonksiyonlar eklerler. Kalp ritim,koşu,kalori vs. Yine bildirim alabilirsiniz,müziğinizi değiştirebilirsiniz ama mesaj yazamazsınız(çoğunda), hoparlör genelde olmaz. Arama yapamazsınız(çoğunda), acil bildirim butanları çoğunda yoktur. Adı üzerinde sporculara yönelik olduğu için. Şöyle bir durum da var ki zaten bu evrede sadece spor için kullanım yapacak insanlar akıllı saatlere binlerce lira ödemek istemiyor ve bunun akıllı bileklikler devreye giriyor. Uygun fiyatlı birçok bileklik var piyasada. Günlük kullanım için çıkartılan saatler ise daha donanımlı ve resmen kol telefonu görevi gören saatlerdir. Piyasa da yüzlerce var. Oppo,Xiaomi,Samsung,Huawei,Apple vs. Ekranları daha canlı ve sağlam olur. Özellik bakımından sporcu saatlerin de ki bütün özellikler olur. Ekstra olarak acil durum butonu olur. (Şuan yalnız Apple'da var sanırım.) Telefonla arama,mesaj yazma,daha detaylı müzik kontrolü, uygulama ekleme, titreşim gücü daha güçlü, kamera, hafıza kartlı yani anlayacağınız telefonda ne varsa oluyor. Genelde sporcular için lastik,günlük için deri ve çelik kayışlı üretilir. ( Apple bu seriyi bozanlardan.:)). Bir de şu vardır ki çoğu fiyat/performansa göre çıkarılır. Bir akıllı saat var 500 lira biri var 2000 lira. Biraz da fiyat politikasına göre özellik fonksiyon ekleyip çıkarılır. Yani sporcu ve günlük olarak sadece yüzeysel. Gelelim kulaklıklara. Birçoğumuz zamanında illa ki kulaklık sıkıntıları çektik. Baya da zulümdür bana kalırsa. Şimdi ise Bluetooth'lu kulaklıklar hayatımızda. Piyasa da binlercesi var. 20 liradan 2000 liraya kadar belki daha fazla. Kulaklıkta kanımca en önemli faktörler 1.Bass 2.Tizlik 3.Arkada çalan enstrümanların net sesi 4.ANC 5. ise en önemlisi fiyat. Bass vurdukça müzikten zevk alırsınız. Tizde ise rahatlarsın. Arkada çalan esntürmanlar ise size huzur verir. Anc(Aktif Gürültü Önleyici) telefonla konuşma sırasında gerçekten arka sesi en aza indirgeyerek sizi bağırtmadan konuşturur. Fiyata girmiyorum, herkesin kendi bütçesine göre. Kulaklık alırken önemli bilgilerden biri de ne aradığınızdır. Sadece telefonla konuşacağım diyorsanız 100 liraya kadar ki kulaklıklar işinizi görür bence. Ben hem müzik dinleyeceğim hemde telefonla konuşacağım diyorsanız 200 liraya kadar ki kulaklıklar işinizi görür. Ama ben bunların hepsini üst düzeyde istiyorum derseniz biraz kesenin ağzını açmalısınız. Ülkemizde de mmalum fiyatlar yüksek o yüzden kulaklık alırken kesinlikle ama kesinlikle acele etmeyin. Piyasada binlece replika var. Hüsrana uğrarsınız. Akıllı saat de de Bluetooth'lu kulaklıkta da iyice araştırın. Yorumları okuyun. Piyasa da fiyat araştırması yapın. Alacağınız nesneyi kullansan varsa fikir alışverişi yapın. Arkadaşlar bu nesneler yüksek mevlalı nesneler. Kimsenin çöpe atacak parası yok. Ne istediğinizi bilin ve ona göre hareket edin. Gelelim sona bunlar benim naçizane benim görüşlerim ve bilgi birikimlerim. Tabi ki de size uymayan olur, yanlışım varsa tabii ki de düzeltin bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp sonuçta. Siz değerli forum üyelerine sunuyorum. Kendi fikirlerinizi de belirtirseniz çok mutlu olurum. Sağlıcakla kalın evde kalın. :)