Amoled & IPS Ekran

Sergüzeşt

Aktif Üye
Banlandı
Evet arkadaşlar bildiğiniz üzere teknoloji geliştikçe dünya değişiyor. Biz teknoloji tüketicileri olarakta yeni dünyaya ayak uydurmaya çalışıyoruz. Her geçen gün yeni şeyler çıkıyor. Bizde bunları takip ediyoruz. Benim merak ettiğim ise konu başlığında da belirttiğim gibi AMOLED ve IPS ekran. Dünya genelinde en yaygın kullanılan ekranlardan. Üreticisi Samsung başta olmak üzere Apple, Oppo, Xiaomi VS. Markalar bu ekranları fazlasıyla kullanıyor. Amoled ekran daha dolgun ve canlı renkler, Ips ise daha gerçekçi renkler veriyor. Merak ettiğim şu, siz hangi ekranı tercih ediyorsunuz? Tercih etme sebebiniz nedir? Arasında ne farklar görüyorsunuz. Benim kullandığım telefon oppo a5 2020 IPS ekran ama tercihim amoled olurdu. Bir sonraki telefonumda amoled ekranlı bir oppo modeli tercih edeceğim. Çünkü canlılık benim için önemli. Yorumlarınızı bekliyorum.

erenyilmaztr

Yazar Üye
Üye
Cihaz
RX17 Neo
Öncelikle ikisi arasında ki farkları bilmek gerekiyor kullanıcı olarak. IPS LCD ve AMOLED ekran arasındaki karşılaştırma biraz önemsizdir. Çünkü her iki ekranın kendi başlarına iyi oldukları noktalar var.
Benim tercihim Amoled ekrandan yana ve kullandığım cihaz Amoled ekrana sahip.

IPS LCD’nin güç tüketimi, AMOLED’den neredeyse %5 daha fazla.
AMOLED, üretilen görüntülere yüksek kontrast veren iyi miktarda siyah üretir. Aynı zamanda yüksek çözünürlüklü videoları izlemenizi sağlayan daha yüksek bir yenileme hızına sahiptir. AMOLED’ler insan gözüne IPS LCD’den daha az zararlı ışık verir.
Ips ekranın kullanım ömrü daha fazladır.

Sergüzeşt

Aktif Üye
Banlandı
Öncelikle ikisi arasında ki farkları bilmek gerekiyor kullanıcı olarak. IPS LCD ve AMOLED ekran arasındaki karşılaştırma biraz önemsizdir. Çünkü her iki ekranın kendi başlarına iyi oldukları noktalar var.
Benim tercihim Amoled ekrandan yana ve kullandığım cihaz Amoled ekrana sahip.

IPS LCD’nin güç tüketimi, AMOLED’den neredeyse %5 daha fazla.
AMOLED, üretilen görüntülere yüksek kontrast veren iyi miktarda siyah üretir. Aynı zamanda yüksek çözünürlüklü videoları izlemenizi sağlayan daha yüksek bir yenileme hızına sahiptir. AMOLED’ler insan gözüne IPS LCD’den daha az zararlı ışık verir.
Ips ekranın kullanım ömrü daha fazladır.
Bilgi için teşekkürler hocam. Ben telefonu alırken buna dikkat etmemiştim ama bundan sonra kesinlikle dikkat edeceğim. Ips ekran ne kadar daha fazla kullanım ömrü olsa da amoled kadar canlı bakamıyorum.