İpucu Android APK İndirmenin Zararı Var Mı?

kandas13

Profesör
Cihaz
Reno 4 Lite
Android akıllı telefonunuza veya tabletinize dışarıdan APK yüklemenizin bir zararı var mıdır? Bu konuya bir açıklık getirelim.

İlk olarak Android işletim sisteminde APK kullanmanın güzel bir özgürlük olduğunu ifade edelim. Android işletim sisteminin ayarlarında bilinmeyen kaynaklardan dosya indirme özelliğini aktif ettiğiniz zaman artık dışarıdan bir APK indirip yükleme konusunda herhangi bir engeliniz bulunmuyor. Ancak bazı noktalara epey dikkat etmek gerekiyor çünkü bazı zararlı Android APK dosyaları riskin oluşmasına neden oluyor.

APK dosyaları aslına bakarsanız genellikle güvenli oluyor ancak bu hususta kaynak son derece önemli. Güvenilir olmayan kaynaklardan APK uygulaması indirip yüklemenizi önermemekteyiz. Kullanıcılar genellikle Android işletim sisteminin resmi mağazası olan Play Store üzerinde uygulama aratıp indirir ve çoğu zaman dışarıdan APK indirilmeye ihtiyaç duymazlar. Ancak her APK dosyası Play Store üzerinde bulunamaz. Dolayısıyla bir gün dışarıdan APK indirme gibi bir zaruriyetiniz oluşabilir. Kaldı ki APK indirmek yasal ve olağan bir durumdur yani Android işletim sisteminin size sağladığı bir imkandır. Bu gereklilik hallerinde kaynak siteyi analiz etmeniz, güvenilirliğini teyit etmeniz önemli.

APK Çalıştırırken Oluşabilecek Sorunlar

Dışarıdan APK yüklemeye çalıştığınız zaman APK eğer virüslüyse telefonunuza virüs bulaşır ve bu durumda önemli sorunlar yaşayabilirsiniz. Ücretli uygulamaların dışarıdan APK’sini yüklemek yasal değildir ve korsan yazılım kullandığınız için sorun yaşayabilirsiniz. Dışarıdan indirilen APK dosyaları bozuk çıkabilir ki bu da boşuna indirmenize sebep olur. Yine de diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında bozuk çıkma durumunun caydırıcılığı yok oluyor.

APK indirirken virüs kontrolü

Bir APK uygulamasında virüs olup olmadığını kontrol etmek için bunun için özel olarak hazırlanan güvenilir internet sitelerini veyahut antivirüs yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Popüler APK kaynakları:

APK mirror
APK Pure
APK Cenneti

Bu bahsettiğimiz APK kaynaklarından indirme yaparken de her ihtimale karşı virüs taraması yapmayı unutmamalısınız.

İYİ FORUMLAR;

Hamza6060

Taze Üye
Üye
Cihaz
A31
Ne kadar zararlı bilmiyorum ama az önce sitede belirtilenleri uygulayarak apk uygulama yükledim zararı olurmuki çevremdeki herkes o uygulamayı kullanıyor.