Tartışma iOS 15.1 Beta 1 yayınlandı: Ertelenen özellik geri geldi!

Enestr571

Ordinaryus
Aktif Üye
Cihaz
A15
iOS 15.1 Beta 1 güncellemesi geliştiriciler için yayınlandı. Apple, ertelediği önemli bir özelliği yeni sürümle geri getirdi.

1632321276015.png

iOS 15 ve iPadOS 15 işletim sistemlerinin kullanıma sunulmasının üstünden bir gün geçmişken; Apple yeni sürümler için beta sürecini şimdiden başlattı. Bugün iOS 15.1 ve iPadOS 15.1’in ilk betası geliştiriciler için yayınlandı. OTA kanalı üzerinden dağıtılan yeni güncellemeyi geliştiriciler doğrudan Ayarlar uygulamasından yükleyebilecekler.

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 Beta 1 güncellemesinin yapı numarası 19B5042h olarak karşımıza çıkıyor. Eğer telefonunuzda gözükmüyorsa birkaç dakika beklemeniz gerekiyor.

SharePlay, iOS 15.1 ile geri geldi​

Apple, WWDC21 etkinliğinde iOS 15 özellikleri konusuna değinirken SharePlay işlevinden bahsetmişti. Kullanıcıların FaceTime üzerinden birlikte film izlemelerine ve Apple Music’teki çalma listelerinde bulunan müzikleri dinlemelerine olanak sağlayan SharePlay, aynı zamanda ekran paylaşımını da destekliyor.

Apple, iOS 15 işletim sisteminin tanıtımı esnasında öne çıkardığı SharePlay’i erteleme kararı almıştı. Beklendiği gibi Pazartesi günü yayınlanan güncellemeyle birlikte iOS 15 uyumlu iPhone modellerine yeni özellik gelmedi. Ancak şirket iOS 15.1 Beta 1 güncellemesiyle SharePlay’i işletim sistemine yeniden getirdi. Artık özelliği kullanmak için SharePlay Development Profile’nin gerekli olmadığı belirtildi.

Apple Music’in yanında Apple TV’yi de destekleyen SharePlay şimdilik sınırlı sayıda platformla çalışıyor. Apple’ın geliştiricilere sunduğu SharePlay API’si sayesinde uyumlu platformların artması bekleniyor.

SharePlay destekli uygulamalar şöyle:

• Disney+
  • Hulu
  • HBO Max
  • Paramount+
  • Pluto TV
  • NBA TV
  • Twitch
  • TikTok
  • MasterClass
  • ESPN+
iOS 15.1 Beta 1 ile geldiği bilinen yenilikler şimdilik SharePlay ile sınırlı. Sizler de geliştiriciyseniz ve güncellemeyi yüklediyseniz, fark ettiğiniz değişiklikleri yorumlarda bildirebilirsiniz.

tvOS 15.1 Beta 1 ve watchOS 8.1 Beta 1 de yayında​

Apple, tvOS 15.1 Beta 1 sürümünü de geliştiriciler için yayınladı. Güncelleme notlarında şirket, VoiceOver’ın aktifleştirildikten sonra çalışmamasına yol açan bir sorunu düzelttiğini belirtti. Ayrıca Apple Watch akıllı saatlerin işletim sistemi için de watchOS 8.1 Beta 1 sürümü dağıtılmaya başlandı.

kaynak:shiftdelete.net