macOS 8 emülator olarak yayınlandı!

Patiayak

Forum Tutsağı
Aktif Üye
Cihaz
A5 2020
JavaScript ile yazılan macOS 8 emülatörü, bir dönemin meşhur işletim sistemini hayata döndürdü. 1997 yılında çıkış yapan işletim sistemi eski Macintosh cihazlara hayat veriyordu. Slack platformunun geliştiricilerinden biri açık kaynak kodlu olarak emülatorü bizlerle paylaştı.

macOS 8 Emülatör.png

JavaScript tabanlı yazılan sistem tarayıcı üzerinden çalışıyor.​
Aynı geliştirici tarafından Windows 95’in tek bir uygulama içerisine gömüldüğünü görmüştük. Bu defa Apple’ın işletim sistemini uygulamaya gömen geliştirici eski Macintosh kullanıcılarının özlemini giderecek.​
macOS 8 emülatörü tamamen JavaScript kullanılarak yazıldı. O dönemde Intel işlemciler Apple tarafından kullanılmadığı için sanal makine üzerine inşa edildi. Bu da günümüzde kullandığımız çoğu işlemciyi emülatörle uyumlu hale getiriyor.​
Sistemin içerisinde Rieseberg, Duke Nukem 3D, Civilization II, Dungeons & Dragons, yani Oregon Trail, Alley 19 Bowling ve Damage Incorporated oyunları da bulunuyor. O dönemin klasikleşmiş oyunlarını deneyimlemek için güzel bir fırsat. Ayrıca Photoshop 3, Premiere 4, Illustrator 5.5, StuffIt Expander ve Apple’ın Web Sayfası Oluşturma Kiti gibi programlar da yüklü geliyor.​
90’ların işletim sisteminin JavaScript ile hayata döndürülmesi gerçekten takdir edilesi bir çalışma. Eğer macOS 8’i deneyimlemek isterseniz GitHub sayfası üzerinden yazılımı edinebilirsiniz. Emülatörü içinde barındıran .zip dosyası 250MB boyutunda.​