• DİKKAT! Tema Mağazası, GCam vb. gizlenmiş içerikleri görebilmek için ilgili konunun ilk mesajını beğenmeli veya konuya cevap yazmalısınız. Neden?

5G Türkiye'ye ne zaman gelecek? Tarih verildi!

Elif

Kategori Moderatörü
Forum Ekibi
Kategori Moderatörü
Mesajlar
3,075
Çözümler
45
Puanları
3,350
Cihaz
Reno 2Z
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan yerli 5G teknolojileri için tarih verdi. Frekans ihalelerinin önümüzdeki yıl başlayacağını söyleyen Sayan, bu bağlantı desteğinin ne zaman vatandaşların hizmetine sunulacağını da bildirdi.


Bakan Yardımcısı Sayan, sanal ortamda düzenlenen Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliğine misafir oldu. Dijitalleşme ile ilgili Regülasyonlar adlı özel oturumda Hakan Akbaş‘ın konuğu olan Dr. Ömer Fatih Sayan, yerli 5G teknolojileriyle ilgili ülkemizin yol haritasını paylaştı.

5G teknolojisi Türkiye’ye 2023’te geliyor

Resmi Twitter hesabı üzerinden Türkiye Teknoloji Buluşmaları konuşmasına ait kısa bir video paylaşan Sayan, programda ifade ettiği bilgileri tweet olarak da ekledi. Bakan Yardımcısı şu ifadelerle 5G teknolojisinin Türkiye’ye geleceği tarihi bildirdi:

Yerli #5G teknolojileri için heyecanımız katlanarak artıyor. 2020 yılında 5G test şebekelerini deneyerek önemli bir başarı gerçekleştirmiştik. 2022 yılında frekans ihalemizi tamamlayarak, 2023 yılında ilk 5G sinyalini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz.”

Yukarıda yer alan ifadesinin yanı sıra Dr. Ömer Fatih Sayan, 5G’ye yönelik çalışmalar arasında şebekelerimizin yerlileştirilmesinin en önemli öncelikler içerisinde olduğunu aktardı. Bu doğrultuda hayata geçen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi‘nin ilk demolarının Mart sonu itibariyle tamamlandığını hatırlattı.


Bundan sonraki süreçte ürünlerin ticari şebekelerde kullanımı, test ve entegrasyonları ile ürün geliştirme çalışmalarına devam edileceğini söyleyen Sayan, ortak hedefin dünyayla uyum içinde 5G’yi geliştiren ve ilk kullanan ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Ayrıca 5G yeni radyo, çekirdek şebeke, Şebeke Yönetim Sistemi ve Radyolink gibi ürünlerin Ar-Ge süreçleri ve prototiplerinin hazır olduğunu; 26 Mayıs 2021 tarihinde son hallerinin demolarını, düzenlenecek bir etkinlik ile kamuoyuna duyuracaklarını açıkladı.Kaynak: shiftdelete.net
 
Reklam
Üst