• DİKKAT! Tema Mağazası, GCam vb. gizlenmiş içerikleri görebilmek için ilgili konunun ilk mesajını beğenmeli veya konuya cevap yazmalısınız. Neden?

İpucu ADSL ve VDSL Farkı Nedir? Yaklaşık 100 Megabitlik Fark!

kandas13

Profesör
Mesajlar
308
Çözümler
2
Puanları
150
Cihaz
Reno 4 Lite
ADSL ve VDSL internet paketi almak isteyen kişilerin karşısına çıkan terimler arasında yer alıyor. ADSL ve VDSL arasındaki farka göre tercihlerine yön vermek isteyen vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. Peki, ADSL ve VDSL arasındaki fark nedir? İşte, iki internet alt yapısı arasındaki 100 megabite varan hız farkını oluşturan etmenler.

ADSL, mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir. Standart bir ADSL alt yapısı, 16 megabite kadar bağlantı imkanı sağlarken, ADSL2+ olarak geliştirilen alt yapı ile en fazla 25 megabite kadar hız imkanı sağlamaktadır.


VDSL'in ADSL den en belirgin farkı iletim mesafesinin azlığındadır. Santraldan gelen fiber hattının sonlandığı bir optik ağ ünitesi ile ev ya da işyerine bağlı olan tek bir bakır hat arasında uygulanan VDSL, binanın yakınlarına kadar gelen fiber hattını, evlere eski ya da yeni döşenen bakır hatlar üzerinden bağlamaktadır. Ya da bir gökdelenin bütün katlarına VDSL ile katlararası kısa mesafeli hatlarla ulaşılabilmektedir.

VDSL, ADSL’den 10 kat daha hızlı upload, 5 kat daha hızlı download hızına sahiptir. Uygun alt yapı bulunması halinde 150 megabite kadar internet almak mümkündür.


Ancak VDSL ve VDSL2 modemleri normal modemlere göre farklılık göstermektedir.


İYİ FORUMLAR;
 
Reklam
Üst