AFAD, Deprem Gibi Doğal Afet Anlarında Tek Tuşla Hayat Kurtaracak Mobil Uygulamasını Kullanıma Sundu

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Afet anında yardıma hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayacak AFAD Acil mobil uygulaması, Google Play Store ve App Store’da yayınlandı. Uygulama sayesinde acil bir durumda tek tuşla yardım ekiplerine ulaşmanız ve afetle ilgili bilgi almanız mümkün.

Depremler Türkiye’nin doğal olarak sahip olduğu ve olmaya devam edeceği bir sorun. Her yıl farklı illerimizde farklı şiddetlerde depremler yaşıyoruz. Bunun yanında etkisini her yıl daha fazla hissettiğimiz iklim değişikliği ve küresel ısınma da sel ve yangın gibi afetlerin daha sık yaşanmasına neden olabiliyor. Dolayısıyla her an karşılaşabileceğimiz farklı afetlere önceden hazır olmamız gerekiyor.

Afet durumlarında yardıma en hızlı şekilde ulaşabileceğimiz modern araçlar üretmek, can kayıplarının önüne geçmek için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri. İçişleri Bakanlığı’na bağlı AFAD da yakın zamanda bu işleve sahip bir uygulamayı kullanıma sundu ve uygulamanın nasıl kullanılacağını bir videoyla anlattı.

Gerekirse konuşmadan anında yardım çağrılabiliyor:

Vatandaşların deprem gibi afet anlarında hızlı ve kolay bir şekilde yardım ekiplerine ulaşmasını sağlayan mobil uygulama ‘AFAD Acil’ kullanıma açıldı. Yardım çağırmak için kısayollar bulunduran uygulamada afet anında ya da öncesinde işe yarayacak eğitim videoları da yer alıyor. Ayrıca uygulamada toplanma yerlerini de harita üzerinden görüntülemek mümkün.

Uygulamayı açtığınız gibi 112 hattına ulaşmanızı sağlayacak bir acil durum butonuyla karşılaşıyorsunuz. Bu butonun yanında durumunuzu ifade etmenizi sağlayacak ek butonlar bulunuyor. Eğer konuşabilecek durumda değilseniz ekiplere gönderebileceğiniz hazır cümleler de mevcut.

Ayrıca eğer sinyaliniz düşükse konuşmayı internet üzerinden de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Uygulamada yakındaki acil durum toplanma alanlarına ulaşıp yol tarifi almak da mümkün. Haritayı açtığınızda sizi buraya götürecek en kısa rota oluşturuluyor. Ayrıca afet sırasında yapmanız gerekenleri anlatan kısa videolara ulaşmak da oldukça kolay. Android ve iOS için yayınlanan AFAD Acil’in kurulumunu öğrenmek ve hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz ve İçişleri Bakanlığı’nın ilgili sayfasına gidebilirsiniz.

Google Play'de indirmek için;

Appstore için;

Umarız kullanmaya gerek olmaz ama yinede tedbiri elden bırakmamak lazım.

EmreAlc

Yazar Üye
Üye
Cihaz
RX17 Neo
Umarım kullanmaya gerek kalmaz ama bu tür faydalı servisler tek çatı altında toplansa kolaylık olur. Şuan bip te birkaçı bulunuyor ve gayet pratik ama yaygın ve yeterince zengin değil. Yerli uygulamalarımız varken bu süreçleri fırsata çevirmeliyiz. Bip içeriğini oldukça beğeniyorum

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-11-14-00-19-47-785_com.turkcell.bip.jpg
    Screenshot_2021-11-14-00-19-47-785_com.turkcell.bip.jpg
    388.6 KB · Görüntüleme: 17
  • Screenshot_2021-11-14-00-19-56-343_com.turkcell.bip.jpg
    Screenshot_2021-11-14-00-19-56-343_com.turkcell.bip.jpg
    385.9 KB · Görüntüleme: 23

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Umarım kullanmaya gerek kalmaz ama bu tür faydalı servisler tek çatı altında toplansa kolaylık olur. Şuan bip te birkaçı bulunuyor ve gayet pratik ama yaygın ve yeterince zengin değil. Yerli uygulamalarımız varken bu süreçleri fırsata çevirmeliyiz. Bip içeriğini oldukça beğeniyorum
Paylaşım için teşekkürler @EmreAlc bey.
Artık tüm ilk yardım çağrıları tek çatı altında toplandı 112 oldu.

EmreAlc

Yazar Üye
Üye
Cihaz
RX17 Neo
Paylaşım için teşekkürler @EmreAlc bey.
Artık tüm ilk yardım çağrıları tek çatı altında toplandı 112 oldu.

Birbirinden ayrı. Aynı şey olsaydı ikisi ya numara kullanılırdı ya uygulama kullanılırdı. Kades uygulaması yerine poliside arayabilir veya polisi aramak yerine kades uygulamasını kullanmanın birbirinden bariz şekilde farkı var. Acil durumlarda bunları yaşadık operatörler çöküyor, kilitleniyor, hizmet veremez duruma gelebiliyorlar. Tek kanal yerinden farklı tür platformda erişilebilir olmalı.