• DİKKAT! Tema Mağazası, GCam vb. gizlenmiş içerikleri görebilmek için ilgili konunun ilk mesajını beğenmeli veya konuya cevap yazmalısınız. Neden?

Android Q Beta 3 bomba gibi geliyor: Karanlık tema, yeni hareketler ve daha fazlası!

Luxis

Taze Üye
Üye
Mesajlar
6
Puanları
0
[img
https://www.sanalyer.com/resimler/android-q-beta-3-bomba-gibi-geliyor-karanlik-tema-yeni-hareketler-ve-daha-fazlasi-image(788x443-crop).jpg[/img]

Google I / O 2019 açılış konuşması resmen bitti ve - vay - yeni Pixel telefonlara, yeni Nest Hub Max’e, Google Asistan güncellemelerine ve daha pek çok şeyle ilgilenmek için bir sürü şey var.
Ancak gerçekte ne için burada olduğunuzu biliyoruz - Google, geliştirici konferansında Android Q Beta 3'ü de duyurdu ve hemen yükleyebilirsiniz. Birkaç saat boyunca üçüncü Android Q beta’ya kazıyoruz, bu yüzden bu güncellemedeki bazı önemli değişiklikleri ve özellikleri inceleyelim.

Gece Modu Teması
Google, bir süredir sistem genelinde karanlık bir tema fikri ile oynadı ve sonunda burada.

android-q-beta-3-dark-theme-quick-settings-1-840x472

Sadece ekran ayarlarınıza gidin, tema seçeneğini seçin, ardından karanlık seçin. Bu işlem Android işletim sisteminin çoğu bölümünü tamamen siyah hale getirir - hızlı ayarlar, ayarlar menüsü, ana ekran klasörleri, uygulama çekmecesi ve hatta Google Takvim ve Fotoğraflar gibi bazı sistem uygulamaları. Bu da gerçek siyah, telefonunuz OLED ekranın pil tasarrufu özelliklerinden yararlanacaktır.

android-q-beta-3-dark-theme-quick-settings-2-840x472

Google, hızlı bir ayar kutusu ekledi; böylece her zaman ayarlar menüsüne atlamanıza gerek kalmadan etkinleştirip devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca, pil tasarrufu modu, henüz etkin değilse karanlık temayı değiştirir.

Yenilenmiş hareketler: Android iOS gibi biraz daha çalışıyor
android-q-beta-3-multitasking-new-gestures-3-1200x675

Muhtemelen Android Q Beta 3'teki en çok karşılaşılan değişiklik yeni jest navigasyon sistemi.

Şimdi, Android’in jestleri iOS’a çok benziyor. Bence, bu iyi bir şey - hareketler iPhone XS'de harika çalışıyor ve Android Pie’nin jestleri her zaman benim için çok garipti.

Yeni hareketleri etkinleştirdikten sonra (sistem navigasyon ayarlarında “tamamen hareketsel gezinme” olarak adlandırılır), sadece ev düğmenizin olduğu yerde uzun, ince bir gezinme çubuğu görürsünüz. Kullanımı oldukça kolay:

Eve gitmek için: Gezinme çubuğunda yukarı kaydırın
Geri gitmek için: Ekranın her iki tarafından herhangi bir yerinden içeri kaydırın
Uygulama değiştiriciyi başlatmak için: Yukarı kaydırın (ana ekrana gittiğiniz gibi) ve duraklatın
Uygulamalar arasında hızlıca geçiş yapmak için: Gezinme çubuğunda sola veya sağa kaydırın
Uygulama çekmecesini başlatmak için: Ana ekrandan gezinti çubuğunda yukarı kaydırın
Yeni jest sistemini kullandıktan sonra sadece birkaç dakika kullandım. Oldukça sezgisel, yine de küçük bir adamcağız (sonuçta bu bir beta).

android-q-beta-3-gesture-navigation-1android-q-beta-3-gesture-navigation-2

Bununla birlikte, yeni geri hareketi (cihazın her iki tarafından da kaydırın) kendine özgü bir sorun ortaya çıkarır: Google’ın kendi uygulamaları da dahil olmak üzere birçok uygulama - sol tarafta tipik olarak ek ayarlara sahip navigasyon çekmeceleri bulunur. Bu çekmecelere genellikle ekranın sol kenarından kaydırarak erişirsiniz. Bu yeni jest sistemi ile, bu kırık. Artık bu gezinme çekmecelerini açmak için kaydıramazsınız; sistem, uygulamanın ayarlarını geçersiz kılar ve hareketi "geri" olarak tanır.

Şu anda biraz can sıkıcı, ama neyse ki bu sadece bir beta. Bunu gelecekteki bir beta sürümünde düzeltmeyi umuyoruz.

android-q-beta-3-system-navigation-2-840x472

Google Pixel 3 serisinin lansmanı ile Google, Android’in geleneksel üç düğmeli navigasyon sistemini kullanma seçeneğini kaldırdı. Pixel 1 ve 2 serilerinde hala eski bir seçenekti, ancak Google Pixel 3 ile tüm hareketlerde görünüyordu. Bazı nedenlerden dolayı, üç düğmeli gezinti seçeneği üçüncü Android Q beta sürümünde geri döndü.

Bu yeni derlemede, artık yeni “tamamen hareket halindeki navigasyon” sistemi, Android Pie’nin iki düğmeli gezinti ve eski üç düğmeli gezinti arasında seçim yapabilirsiniz. Bunun durmasını umuyoruz ve bu konuda da heyecanlandığınızı biliyoruz.

Smart Reply şimdi tüm mesajlaşma uygulamaları için kullanılabilir
smart-reply-actions-Google-2019-840x472

Android Q ayrıca her mesajlaşma uygulamasına işletim sistemi düzeyinde Akıllı Yanıt getirecektir.

Google’ın Akıllı Yanıt özelliği, söylemek istediğiniz şeylerle ilgili önerilerde bulunmayı, bazı durumlarda - tek bir dokunuşla bir mesajı yanıtlamanıza izin vermeyi amaçlamaktadır. Mesajlar ve Gmail gibi uygulamalarda kullanışlıdır. İleride, Smart Reply Facebook Messenger, Signal ve diğer üçüncü parti uygulamalar gibi uygulamalarda mevcut olacak.

Dahası, Google, Steroidler'deki Akıllı Yanıt mesajlarına benzeyen, Önerilen İşlemler adlı yeni bir özellik duyurdu. Örnek olarak, bir arkadaş size bir adres içeren bir mesaj gönderirse, yalnızca bir metin yanıtlama seçeneği görmezsiniz - telefonunuz size Google Haritalar’a doğrudan atlamanızı sağlayan “açık haritaları” öneren o yeri gör.

En iyi yanı, bu Akıllı Yanıt ve Öneriler Eylemlerinin tümünün cihazda yer almasıdır, bu nedenle bu bilgiler Google’a gönderilmez. Aslında Google, yalnızca işlemi tamamlamak için ihtiyaç duyduğu verileri görür.

Bunun Pixel 2 XL üzerinde çalışmasını sağlayamadım, ancak kilometreniz değişebilir.


SANALYER
 
Reklam
Üst