Microsoft’tan Windows 10X için kötü haber geldi

Enestr571

Ordinaryus
Aktif Üye
Cihaz
A15
2015 yılında piyasaya sürdüğü Windows 10’un farklı sürümleriyle karşımıza çıkan Microsoft, 2019’da Windows 10X projesini duyurmuştu. Ana işletim sistemindeki ağır özellikler ve servislerden izole edilen Windows10X taşınabilirliğiyle öne çıkmıştı. Çift ekranlı cihazları hedefleyen Microsoft’un yeni işletim sistemini bu yıl resmen piyasaya sürmesi bekleniyordu.

Ancak beklenen olmadı. Windows 10X’i bekleyenleri üzecek haber bizzat Microsoft yetkilisinden geldi.

Microsoft, Windows 10X’i daha çıkmadan öldürdü

Microsoft, Windows 10X işletim sisteminin fişini çekti​

Birkaç gün evvel basına yansıyan haberler, Microsoft’un Windows 10X gelişiminde görev alan mühendisleri diğer projelere yönlendirdiğini iddia ediyordu. Söz konusu spekülasyonlar neticesinde Windows 10X’in iptal edildiğine dair söylentiler ortaya atılmıştı.

Nitekim bu iddialar doğru çıktı. Windows 10X’le ilgili aldıkları yeni kararlardan bahseden Microsoft Servis ve Teslimat Sorumlusu John Cable, yeni işletim sistemini rafa kaldırdıklarını

windows 10x

Windows10X, destekleyen bir cihazda çalışırken.
İşletim sistemiyle kullanıma sunacağı özellikleri doğrudan ana Windows 10’a entegre edeceklerini açıkladı. Şimdiye kadarki edindikleri tecrübeler ışığında geliştirdikleri Windows 10X’e özel teknolojileri Windows’un diğer bölümleriyle beraber şirket bünyesindeki ürünlerle birleştireceklerinin de altını çizdi.

John Cable bu noktadaki süreci hızlandırdıklarını vurgularken, Windows 10X isimli yeni bir ürün piyasaya sürmeyeceklerini söyledi.

Windows 10X ilk duyurulduğunda, Windows 10’a göre daha modern arayüzü ve özellikleriyle dikkat çekmişti. Bunlardan bahsetmek gerekirse; iyileştirilmiş sesle yazma, Windows 10X’e özel dokunmatik klavye ve uygulama simgeleri şeklinde sıralayabiliriz.

Taşınabilirliğiyle ön plana çıkan işletim sistemi tabletleri ve tablete dönüşebilen formattaki dizüstü bilgisayarları hedefliyordu. Yapılan açıklamayla, özelliklerin Windows 10 işletim sistemine kademeli olarak geleceği anlaşılmış oldu.

Kaynak:Shiftdelete.net