NVIDIA RTX’e rakip! AMD Ray Tracing ekran kartları

creative

Üyecik
Uzman Üye
Üye
CES 2020 kapsamında ürün tanıtımlarını gerçekleştiren AMD, merakla beklenen Ray Tracing özellikli Navi kartlar hakkında herhangi bir bilgi vermemişti. Özel bir röportaj ile CEO Dr. Lisa Su’ya AMD Ray Tracing ekran kartları hakkında bazı sorular yöneltildi. Yeni Navi kartların RTX 2080 Ti ve 2080 SUPER gibi kartlara rakip olması bekleniyor.

AMD Ray Tracing ekran kartları için fazla beklenmeyecek
AMD CES 2020 konferansı sonrası CEO Dr. Lisa Su, soru-cevap oturumunda Navi tabanlı AMD Ray Tracing ekran kartları ve APU işlemciler hakkındaki soruları cevapladı. Birçok kişi, CES 2020 kapsamında en azından Ray Tracing kartlar ile alakalı küçük bir ön tanıtım bekliyordu. Lisa Su’ya göre, bu ekran kartları için çok fazla beklenmeyecek.

AMD Ray Tracing ekran kartları

AMD’nin elinde şuan için RTX 2080 Ti gibi en üst seviye NVIDIA kartlara karşı bir ürün bulunmuyor. Geçen yıl tanıtılan Radeon 5700 XT ve 5700 ile birlikte, RTX 2070 ve 2060 seviyesinde rekabet edilebilmişti. Şimdiki hedef en üst seviye. Ancak rekabet için gerekli olan tek şey kas gücü değil. NVIDIA, şuan RTX teknolojisini aktif olarak kullanan bir firma ve AMD’ye karşı önemli avantaja sahip.

NVIDIA ve AMD yöneticilerinin yaptıkları açıklamalara göre, Ray Tracing özelliği gelecek için çok fazla önem arz ediyor. Firmalar da buna göre hazırlık yapıyor. Konuyla ilgili CEO Dr. Lisa Su, “Reddit’teki kişilerin üst düzey bir Navi istediklerini biliyorum. Üst düzey bir Navi’ye sahip olacağız ve buna sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu da biliyoruz. Ayrık grafik pazarı, özellikle en üst düzeyde, bizim için çok önemlidir. Bu yüzden, genellikle tanıtılmamış ürünler hakkında yorum yapmamama rağmen, üst düzey bir Navi’ye sahip olacağımızı söyleyebilirim.” açıklamalarında bulundu.

AMD Ray Tracing

Yeni kartlar büyük ihtimalle Computex 2020 ve E3 fuarlarında gösterilecek. Conputex 2019 fuarında 5700 XT kartların ön tanıtımını yapan AMD, E3 2019 fuarında ise ürünlerin lansmanını gerçekleştirmişti. Navi tabanlı Ray Tracing kartların bu yılda aynı şekilde tanıtılması bekleniyor. Yeni kartlarda RDNA 2 mimarisinin kullanılması bekleniyor. Beklenen diğer özellikler ise şöyle:

• Optimize edilmiş 7 nm+ üretim süreci
  • En üst sınıf masaüstü ekran kartı seçenekleri
  • Donanım seviyesinde Ray Tracing
  • GDDR6 ve HBM2 belleklerin karışımı
  • Birinci nesil Navi kartlara göre daha fazla güç tasarrufu

Dr. Lisa Su, Ray Tracing hakkında da bazı açıklamalarda bulundu. Gelen soru üzerine, “Geçmişte ışın izlemen teknolojisinin önemli olduğunu söylemiştim ve hala buna inanıyorum. Ancak bugün nerede olduğumuza bakarak sürecin hala çok erken seviyede olduğunu söyleyebilirim. Işın izlemeye ve ekosistemine büyük ölçüde yatırım yapıyoruz. 2020’den itibaren ayrık grafik kartlarımızın ışın izleme teknolojisine sahip olmasını bekleyebilirsiniz. Ancak ışın izleme teknolojisinin emekleme aşamasında olduğunu belirtmeliyim. Bu teknolojiden yararlanmak için daha fazla oyuna, yazılıma ve uygulamaya ihtiyacımız var. AMD’nin ışın izleme konusundaki konumu hakkında çok iyi hissediyoruz.” açıklamaları yapıldı.

Yeni nesil Ampere GeForce kartlarının, mevcut Turing kartlarında yüzde 50 daha hızlı ve iki kat daha verimli olabileceği söylemiştik. AMD, RTX 2080, RTX 2080 SUPER ve RTX 2080 Ti gibi kartlara karşı rekabet edebilmek için üst düzey bir Navi tabanlı ekran kartı sunmak zorunda.

Son olarak Lisa Su, APU işlemciler hakkında da bilgi verdi. Bu yıl çıkacak olan APU işlemciler, RDNA 2 tabanlı Navi grafik birimiyle birlikte gelecek. Hem işlemci hemde grafik birimi tarafında üst düzey ürünler sunmak istediklerini belirten Lisa Su, tüketicileri şimdiden heyecanlandırmış durumda.

Kaynak: NVIDIA RTX'e rakip! AMD Ray Tracing ekran kartları - ShiftDelete.Net