• DİKKAT! Tema Mağazası, GCam vb. gizlenmiş içerikleri görebilmek için ilgili konunun ilk mesajını beğenmeli veya konuya cevap yazmalısınız. Neden?

İpucu OPPO cihazlarda CMD Komut ile sistem uygulamalarını nasıl kaldırılır, yöntemleri(Chrome,Takvim vs..)

erkara_64

Yeni Üye
Üye
Mesajlar
15
Çözümler
1
Puanları
0
Cihaz
Reno 2Z
Merhaba Arkadaşlar;
Bu tür uygulamalar canımızı sıkacak cinstendir. Malum, boş boş yer kaplarlar. Oppo cihazımda böyle bir ton boş uygulama vardı ve bir ton yer kaplıyorlardı. İşte bunu ADB ile çözüyoruz. Öncelikle cihazın Root edilmiş olmasına gerek yok. Bilgisayar gerekiyor zira komutları oradan gireceğiz.

1-ADB'yi kurmamış arkadaşlar
linkten Zipli dosyayı masaüstüne çıkartıyoruz ve içerisindeki DriverInstaller tıklayıp kuruyoruz.Pc kapatıp açıyoruz.
cmd3.JPG

2-Sonrasında ise Cihazımızın Ayarlar-Telefon hakkında-Ana bant ve Çekirdek yazan yeri tıklamaları ve Derleme Numarası yazan yeri 7 sefer tıklayıp Geliştirici seceneğini aktif etmeleri gerekiyor.
3-Geliştirici olduktan sonra ise tekrar Ayarlar-Ek Ayarlar -Geliştirici secenekleri kısmından USB hata Ayıklama modunu aktif konuma getirsinler.
4-Ve PC açıldıktan sonra Cihazımızı USB kablosuyla pc'ye bağlıyoruz ve yüklenmesini bekliyoruz.
5-Masaüstüne çıkarmış olduğumuz klasörün en üstündeki adb.exe klasörünün içine girip boş bir yerde Shift tuşuna basılı tutup Mausenin Sağ tusuna basıp çıkan menüden Komut istemiyle çalıştır seceneğini seçiyoruz.cmd2.JPG

Ve cmd penceresi açılacaktır."adb devices" komutu ile telefonu tanıyıp tanımadığını teyit ettikten sonra "adb shell" komutunu giriyoruz.


cmd4.JPG


6-Son olarak bu işlem esnasında uygulamaların adreslerini de bilmemiz gerekiyor. Örneğin "com.turkcell.bip" gibi olmalı. Bunu da Google Playden indireceğiniz Link2SD gibi uygulamalarla öğrenebilirsiniz. Uygulamı indirip telefona kurduktan sonra uygulama isimlerini öğrenebilirsiniz

Screenshot_2021-09-14-15-37-26-96_117e86a4ed80831fe0437e3315f51129.jpg
Mesela ben Chrome adlı uygulamayı silmek istiyorum. Girmem gereken komut pm uninstall -k --user 0 com.android.chrome olacak. Bunu yaptığımda o uygulama silinecek. Cihazınızı zaten yeniden başlattığınızda o uygulamaya dair kalıntı bulamazsınız. Şimdiden kolay gelsin.

Not: Bilmediğiniz veya şüphede kaldığınız hiçbir uygulamayı kesinlikle cihazınızdan silmeyiniz!!!

Hiçbir şekilde Cihazınızda oluşacak Risk ve Zarardan Şahsım ve Forum Yönetimi sorumlu değildir.Sorumluluk tamamen kendinize Aittir.
 
Reklam
Üst