Tartışma Root Yapmanın Zararları Nelerdir?

kandas13

Profesör
Cihaz
Reno 4 Lite
Android Root, cihazınızda tam yetkiye sahip oluyor ve aynı zamanda dosyalarınızı, içerikleri cihaz üzerinden kontrol edebiliyor. Kısaca root cihaz üzerinde yer alan her şeyi kontrol edebiliyor. Root’un neler yaptığına dair detay verecek olursak, gizli dosyalar, telefon titreşimi, ses, kamera ve flash gibi tüm ayarlara müdahale edebiliyor.

Root yapmak ilk olarak Android cihazın garantili ise garanti dışına çıkarır. Yani cihazınızın garantisi var ve root yapmanızdan kaynaklı sorun oluşursa artık cihazınız garanti dışını kapsayacaktır.

Başka bir zararı ise titreşim, kamera gibi donanım parçalarının çalışmamasına sebep olabilir. Çalışsa bile bazen duraksayabilir ve bazı sorunlar çıkarabilir.

Root yapmanızdan kaynaklı olarak cihazınız kendi kendini resetleyebilir.

Aynı zamanda kimliği belirsiz bir şekilde root yaptığınız zaman, kişisel bilgileriniz başkaları tarafından çalınabilir. Hatta banka bilgilerinizin çalınmasına, kredi kart bilgilerinizin ele geçirilmesine sebebiyet verebilir. Cihazınızda yer alan uygulamarın şifreleri başkalarının eline geçebilir. Root yapmadan önce zararlarını göz önüne alıp yapmanızı tavsiye ederiz.

İYİ FORUMLAR;

Xtha

Yeni Üye
Üye
Cihaz
Reno 4
Açıkçası ben zararları noktasında sizinle aynı fikirde değilim sadece bu hususlar gerekli araştırmaları yapmayan bilgi donanımı eksik kişiler tarafından yaşanan sorunlardır ki zira temelinde araştırma ve öğrenme yetisi olmayan kişiler her noktada çeşitli zararlara uğrarlar telefon dışında bile.

kandas13

Profesör
Cihaz
Reno 4 Lite
Açıkçası ben zararları noktasında sizinle aynı fikirde değilim sadece bu hususlar gerekli araştırmaları yapmayan bilgi donanımı eksik kişiler tarafından yaşanan sorunlardır ki zira temelinde araştırma ve öğrenme yetisi olmayan kişiler her noktada çeşitli zararlara uğrarlar telefon dışında bile.
Amacım zaten insanları Root konusunda bilinçlendirmek. İster orjinal isterse Root yazılımları tercih edilebilir. Ben fabrikasyon yazılımını kullandım, kullanmaya da devam edicem.

lextor

Yazar Üye
Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Biraz güncellemiş olalım konuyu.

Sony Xperia Tipo, Asus Zenfone Go, Sony XA1 telefonlarımı toplamda yedi sene root lu bir şekilde kullandım.

Root olmadan ben telefon kullandığımı hissedemiyorum. Zira değişikliği seven ve sistemi modife etmeyi seven bir insanım.

Misal Müzik zevkimden dolayı kulaklığımdan en iyi sesi almak benim için önemli. Viper4 Android FX uygulamasını altı sene kullandım. Normal telefon sesiyle bu uygulama çalıştığında ki ses arasında %100 fark var.

Yada diyelim arayüz sıktı farklı farklı rom lar kuruyordum. Stabil ve hızlı oluyordu genelde. Sony e miui kurmuş hayran kalmıştım. Sonra tabi eski tadı kalmamış miuinin.

Şimdi oppo reno 5 lite kullanıyorum. Garanti bitmesin diye hiçbir şey yapamıyorum. Kullandığım yazılımları bir türlü kullanamıyorum.

Ve bugüne kadar hiçbir şekilde veri güvenliği sorunu yaşamadım. Zira kimse ben izin vermeden bilgimi çalamaz. Rootlu telefonda özellikle bir uygulamanın neler aldığı net bir şekilde görülebiliyor.

Eğer android linux gibi sistemlere fazlasıyla hakimseniz root bir nimettir.

Fakat bilginiz yoksa root sizin için bir facia olabilir.

Son düzenleme:

Xtha

Yeni Üye
Üye
Cihaz
Reno 4
Biraz güncellemiş olalım konuyu.

Sony Xperia Tipo, Asus Zenfone Go, Sony XA1 telefonlarımı toplamda yedi sene root lu bir şekilde kullandım.

Root olmadan ben telefon kullandığımı hissedemiyorum. Zira değişikliği seven ve sistemi modife etmeyi seven bir insanım.

Misal Müzik zevkimden dolayı kulaklığımdan en iyi sesi almak benim için önemli. Viper4 Android FX uygulamasını altı sene kullandım. Normal telefon sesiyle bu uygulama çalıştığında ki ses arasında %100 fark var.

Yada diyelim arayüz sıktı farklı farklı rom lar kuruyordum. Stabil ve hızlı oluyordu genelde. Sony e miui kurmuş hayran kalmıştım. Sonra tabi eski tadı kalmamış miuinin.

Şimdi oppo reno 5 lite kullanıyorum. Garanti bitmesin diye hiçbir şey yapamıyorum. Kullandığım yazılımları bir türlü kullanamıyorum.

Ve bugüne kadar hiçbir şekilde veri güvenliği sorunu yaşamadım. Zira kimse ben izin vermeden bilgimi çalamaz. Rootlu telefonda özellikle bir uygulamanın neler aldığı net bir şekilde görülebiliyor.

Eğer android linux gibi sistemlere fazlasıyla hakimseniz root bir nimettir.

Fakat bilginiz yoksa root sizin için bir facia olabilir.
Sonuna kadar katılıyorum hatta en son yazmış olduğunuz.

"Eğer android linux gibi sistemlere fazlasıyla hakimseniz root bir nimettir.
Fakat bilginiz yoksa root sizin için bir facia olabilir."

Çok değerli ve dikkate alınmalıdır.