• DİKKAT! Tema Mağazası, GCam vb. gizlenmiş içerikleri görebilmek için ilgili konunun ilk mesajını beğenmeli veya konuya cevap yazmalısınız. Neden?

Stratejiler değişti! Qualcomm’un tahtı sallantıda

creative

Üyecik
Üye
Mesajlar
34
Puanları
50
Akıllı telefonların arasında yaşanan rekabet kadar, işlemciler tarafında da sıkı bir rekabet yaşanıyor. Qualcomm’un başı çektiği pazarda MediaTek, Samsung ve Huawei gibi isimler de mücadelesini sürdürüyor. Son olarak, işlemci pazarının 2019 üçüncü çeyrek sonuçları ortaya çıktı. Qualcomm işlemcileri pazardaki payını hangi seviyeye getirdi?

ualcomm işlemcileri ile lider ama rakipler sağlam
Ortaya çıkan rapora göre Qualcomm‘un pazar payı yüzde 31 oranında. Qualcomm’u yüzde 21 ile MediaTek takip ediyor. Samsung Exynos ve Huawei Kirin‘in pazar payı ise sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 14.

Bildiğiniz gibi Huawei ve Samsung kendi işlemcilerini kullanmayı artırdı ve Qualcomm’dan bir adım uzaklaştı. Bu da doğal olarak ikilinin pazar payına olumlu yansıdı.
Bu arada Apple’ın cihazlarında yüzde 100 kendi işlemcilerini kullandığını da hatırlatalım.

IHS Markit tarafından yayınlanan rapor, Huawei ve Samsung‘un, yılın üçüncü çeyreğinde işlemci sevkiyatlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30’dan fazla artırdığını açıkladı.

Qualcomm’un payının ise geçen yıla göre yüzde 16.1 gerilediği belirtildi.


Konuyla ilgili açıklama yapan IHS Markit analisti Gerrit Schneenmann, Huawei ve Samsung’un ürünlerinde ve tedarik zincirlerinde üçüncü taraf işlemcilerden uzaklaştığını ve kendi ürettikleri alternatiflerle yeni stratejiler belirlediğini söyledi.

Buna karşılık Qualcomm ve MediaTek beklediği ilgiyi Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi Çinli üreticilerden gördü.

Qualcomm’un Oppo modellerindeki payı yılın ilk çeyreğinde yüzde 82 iken, üçüncü çeyreğinde yüzde 42’ye geriledi. MediaTek’in payı ise yüzde 58.2 olarak kaydedildi.
Vivo cephesinde de MediaTek’e olan ilgi arttı. Vivo akıllı telefonlarının yüzde 46’sını MediaTek işlemcilerle gönderdi. 2018’de bu oran yüzde 27 olarak kaydedilmişti.

Xiaomi‘nin de MediaTek’i benimsemesi 2018’in ikinci yarısından bu yana kademeli olarak arttı. Ancak, aynı zamanda Qualcomm kullanımı da üçüncü çeyrekte arttı.

Şimdi de Samsung ve Huawei‘ye bakalım.
Samsung‘un Exynos işlemcileri kullanımı üçüncü çeyrekte yüzde 75.4’e çıktı. 2018’in üçüncü çeyreğinde bu oran yüzde 61.4’tü.

Huawei‘nin Kirin kullanımında da yüzde 68.7’den, yüzde 74.6’ya doğru bir yükseliş söz konusu.

Samsung, orta segment telefonlarının yüzde 80.4’ünde Exynos işlemcilerini kullandı. Bu arada Samsung’un MediaTek ve Qualcomm kullanımı da sırasıyla yüzde 2.3 ve yüzde 22.2 olarak kaydedildi. Geçen yıl bu oranlar yine sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 27.5’ti.

Huawei’nin kendi işlemcilerini kullanmaya yönelmesi en başta ABD teknolojisine olan bağımlılığı azalttı. Huawei’deki Qualcomm kullanımı yüzde 24’ten yüzde 8.6’ya geriledi. MediaTek tarafında ise yükseliş söz konusu. Geçen yılki yüzde 7.3’lük oran bu yıl yüzde 16.7’ye yükseldi.

Kaynak: Stratejiler değişti! Qualcomm'un tahtı sallantıda - ShiftDelete.Net
 
Reklam
Üst