İpucu Telefon Nasıl ve Ne zaman Şarj Edilmeli?

kandas13

Profesör
Cihaz
Reno 4 Lite
''Pilinizin yarısından fazlası boşaldığında telefonunuzu şarja takmak ve bunu gün içerisinde birkaç kez tekrarlamak, bataryanızın performansını artırıyor.''

Bu noktada akıllı telefon bataryalarının sonuna kadar şarj edilmemesine dikkat edilmesi, önem taşıyor. Yüzde 100 doluluğa ulaşan piller, şarj akımını kesip güvenlik açısından bir sıkıntı oluşturmasa da bataryaların uzun vadeli kullanım ömrüne olumsuz etki yapıyor. Kapasitesi ne olursa olsun bir bataryanın ortalama ömrü, 300 ile 500 tam şarj civarında oluyor. Bataryaların yüzde 100 şarj edilmesi, ömrünün azalmasına neden oluyor.

Akıllı telefonların şarjının, yüzde 40 ile yüzde 80 arasında bulunması ve telefonu şarja takacağımız zamanı bu aralıklara göre belirlememiz, en ideal batarya performansını ortaya koyuyor. Özellikle yüzde 20’nin altına düşmesine izin verilen batarya kapasitesi, ileride sorunlara yol açabiliyor.

''Telefonunuzla birlikte gönderilen şarj aletini kullanın.!''

İYİ FORUMLAR;

Cenkteas

Yazar Üye
Üye
Cihaz
Reno 4
Teşekkürler ama ben bu işe bir türlü mana veremedim. Olması gereken şarj edilen bataryanın dolması değil mi? Evet %100 gibi bir rakam var, şarj sonunda "kablonuzu çıkartın, şarj tamamlandı." yazılıyor ama gel gelelim işin sonunda bataryayı tam şarj etmeyin diyorlar. Batarya dolmak için vardır, neden böyle bir girdap var, anlamıyorum.

Hakikaten garip geliyor bana.:rolleyes::)

kandas13

Profesör
Cihaz
Reno 4 Lite
Genelde lion bataryaların ömrü kısa olur, düzgün kullanmamız gerek.

Son düzenleme:

Enestr571

Ordinaryus
Aktif Üye
Cihaz
A15
Herkese selamin aleykum asagidaki verdigim yöntemler uzun vadeli pil kullanimina yol
acacaktir.
-orjinal kablo kullanmak
- geceden sabaha kadar sarj etmemek
- %20 den 100 kadar sarj EDELIM
-sarjda oynamiyalim
-eger telefonun ram Belegi az idé surekli geteksiz dosyalari ve kullanmadiniz uygulamalari silin

gktg26

Saygıdeğer Üye
Üye
Cihaz
Reno 4
''Pilinizin yarısından fazlası boşaldığında telefonunuzu şarja takmak ve bunu gün içerisinde birkaç kez tekrarlamak, bataryanızın performansını artırıyor.''

Bu noktada akıllı telefon bataryalarının sonuna kadar şarj edilmemesine dikkat edilmesi, önem taşıyor. Yüzde 100 doluluğa ulaşan piller, şarj akımını kesip güvenlik açısından bir sıkıntı oluşturmasa da bataryaların uzun vadeli kullanım ömrüne olumsuz etki yapıyor. Kapasitesi ne olursa olsun bir bataryanın ortalama ömrü, 300 ile 500 tam şarj civarında oluyor. Bataryaların yüzde 100 şarj edilmesi, ömrünün azalmasına neden oluyor.

Akıllı telefonların şarjının, yüzde 40 ile yüzde 80 arasında bulunması ve telefonu şarja takacağımız zamanı bu aralıklara göre belirlememiz, en ideal batarya performansını ortaya koyuyor. Özellikle yüzde 20’nin altına düşmesine izin verilen batarya kapasitesi, ileride sorunlara yol açabiliyor.

''Telefonunuzla birlikte gönderilen şarj aletini kullanın.!''

İYİ FORUMLAR;

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-03-14-04-34-30-49.jpg
    Screenshot_2021-03-14-04-34-30-49.jpg
    212.2 KB · Görüntüleme: 65

yusufzozcan

Üyecik
Üye
Cihaz
Reno 4 Lite
Tam da şarjla alakalı bir şeyler bulmak için girdiğimde konuyla karşılaştım.
Telefonumu alalı 1 ay oldu oppo reno 4 lite ancak bugün sanki şarjı çabuk azalıyormuş gibi geldi bana , güç tasarrufu modunda kullanmadim 20 ye düşene kadar. Genelde %40 civarında şarja takıp %100 e geldiğinden 3,4 dakika sonra şarjdan çıkartıyorum ve genelde şarjdayken telefonu kullanıyorum ancak oyun oynamıyorum genelde video izleme sosyal medya gibi bu telefona zarar verir mi birde telefonu güç tasarrufu moduna almak için şarjın azalmasını mı beklemeliyim yoksa sürekli bu modda mı kullanmalıyım. Bu konularda kafam çok karışık yardımcı olursanız sevinirim.

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Tam da şarjla alakalı bir şeyler bulmak için girdiğimde konuyla karşılaştım.
Telefonumu alalı 1 ay oldu oppo reno 4 lite ancak bugün sanki şarjı çabuk azalıyormuş gibi geldi bana , güç tasarrufu modunda kullanmadim 20 ye düşene kadar. Genelde %40 civarında şarja takıp %100 e geldiğinden 3,4 dakika sonra şarjdan çıkartıyorum ve genelde şarjdayken telefonu kullanıyorum ancak oyun oynamıyorum genelde video izleme sosyal medya gibi bu telefona zarar verir mi birde telefonu güç tasarrufu moduna almak için şarjın azalmasını mı beklemeliyim yoksa sürekli bu modda mı kullanmalıyım. Bu konularda kafam çok karışık yardımcı olursanız sevinirim.
Telefon şarjda iken her hangi bir video izlememeniz telefonun sağlığı açısından önemli, şarjdayken telefon ısınır buda ekran olsun batarya olsun zarar verebilir.

Güç tasarruf modu ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz bu tamamen size kalmış bir durum.

Telefonu güç tasarrufu modunda kullanmanın bir zararı yoktur. Sadece bazı uygulamalar çalışması gerektiği gibi çalışmayabilir. Uygulamalar arkaplanda daha az sıklıkla güncelleneceği için bazı bildirimleri kaçırabilirsiniz. Güç tasarrufu modunu kullanmanın herhangi bir fiziksel zararı yoktur.

Güç tasarrufu modunu etkinleştirdiğimizde telefonumuz normalde yaptığı işlerin bir kısmını askıya alır. Bazı işleri daha az sıklıkla yapmaya başlar. Ve bazı performansı etkileyen ayarları devre dışı bırakır. Daha iyi pil ömrü sunacak pek çok ayarı sizler için otomatik olarak yapar.

Bu ayarlardan bir tanesi ekranın ışığını yeteri kadar açmaktır. Bir diğer ayar ise ekrandaki animasyonları iptal etmektir. Ekranınızdaki duvar kağıdının siyah olması da şarj sürenizi uzatır. Arkaplanda sürekli olarak güncellenen uygulamaların dakikada bir yenilenmesi yerine saatte bir yenilenmesi demek 60 kat daha az güç tüketileceği anlamına gelir. Sadece bu ayarın güncellenmesi telefonunuzun 60 kat daha fazla şarj süresi vereceği anlamına gelmiyor. Tüm bu kriterler telefonun şarj süresine etki ettiği için güç tasarrufu modu tüm bu ayarları etkileyen bir mod ve bu modu etkinleştirmek telefona zarar vermiyor.

boredboredz

Taze Üye
Üye
Bataryanın kapasitesini hatırlayabilmesi için ayda bir kez sıfıra indirip yüze kadar doldurulması gerektiğini okumuştum araştırırken ve bu konuda da fikir ayrılıkları var. Yeni aldığım laptopa uyguluyorum fakat telefonda sıkıntıya sebep olur mu batarya sağlığı açısından emin olamıyorum bir türlü, düşüncelerinizi belirtirseniz çok sevinirim. Bunun dışında elimden geldiğince %20-100 arası kullanıyorum.

Pikador

Taze Üye
Üye
Cihaz
Realme
Merhaba arkadaşlar, ben Oppo Realme 8 Pro 128 GB kullanıyorum, bu modelde süper hızlı şarj var, gerçekten 45-50 dakikada telefonu şarj ediyor ama bu kadar hızlı şarj bataryanın ömrünü de kısaltıyor. Oppo bunun önüne bir nebze geçebilmek için "Optimize edilmiş gece şarjı" bir özellik eklemiş, anladığım kadarıyla telefon bu özelliği açıp açmamaya yerel saate göre karar veriyor...

Örneğin telefonu saat 00:00 - 01:00 gibi şarja takarsanız ekranda Optimize edilmiş gece şarjı" ibaresi çıkıyor ve daha yavaş şarj ediyor, bu sırada bu durumu iptal edip" bu sefer hızlı şarj et" diyebiliyorsunuz ...

Gün içinde şarja takınca ise direk hızlı şarja geçiyor...

Şimdi soruma geleyim...

Benim uyku ve yaşam saatlerim ters, genelde gündüz uyuyorum ve telefonu da yatarken şarja takıyorum, böyle olunca da her seferinde hızlı şarj ediyor, geceleri "bu sefer hızlı şarj et" diyen telefon "bu sefer hızlı şarj ETME" seçeneği sunmuyor.

Telefonun saatini değiştirmeden, otomatik başlayan hızlı şarjı iptal edip yavaş ve Optimize edilmiş şarja geçebilir miyim? Nasıl?

Bir süre gücü çok yüksek olmayan şarj cihazı ile şarja taktım, o zaman mecbur yavaş şarj ediyor ama doğru olanı yaparak orijinal şarj cihazını kullanmak istiyorum.

Şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum.