Tartışma Yazilim okumak isteyenler ilk ne yapmalidir?

Enestr571

Ordinaryus
Aktif Üye
Cihaz
A15
Merhabalar Isvec siber lisesinde 10 sinifim bugun yazilim okumak isteyen arkadaslarima ilk adimlari ne yapmalidir.

Ilk adimda egitime baslamadan önce bilmeniz gereken önemli bilgiler
-mac adresi nedir?
-ip adressi nedir?
-dns gizliligi nedir?
- encryption (sifreleme) nedir
-script nedir
-ddos/botnet nedir?
------------------------
size burda egitim vermiyecegim sadece kisa bahsedecegim guvenlik sebebiyle!

ilk adim bilgisyaar veya yazilim hangisi mevcutsa o bölumu seciniz ve bir bilgisayar sahibi olsaniz daha kolay olacaktir sizin icin eger yoksada okul bilgisayarindan ögrenebilirsiniz.

okulda sizlere (kali linux) terminalin nasil kuruldugunu ögretecekler siber guvenlikte kullanilan bir terminal cok cesidi vardir

sizlere web site kurmasini ögretecekler Atom cekirdegi ve htlm kodlama nasil yapilir

program yapma gelistirme

hangi program dilini yazmak ve ögrenmek istersiniz python,javascript,c,php,java,visual script.

Lisede yazilim mezuniyetini alanlara universiteye kitmelerini tavsiye ederim daha cok bilgi kaynagi elde edip yurtdisinda bir guvenlik sirketinde veya herhangi bir ofiste yer alirsiniz.

Java

1991 yılında akıllı TV’ler için geliştirilen Oracle Java dünyadaki en popüler programlama dili. Android ve iş uygulamaları geliştirmek için Java bilmek gerekiyor.

C

Bugün kullanımda olan en eski programlama dillerinden biri; çünkü C 1970’lerin başında tasarlandı. 1978 yılında ise C’nin kutsal kitabı olan 800 sayfalık c kitabi yayınlandı.

Python

1989’da oluşturulan bu dilin en güzel özelliği kolay okunabilen kodu. Bu sebeple kodlamaya başlamak istiyorsanız önce Python öğrenin. Yazılım mantığını kavradıktan sonra diğer dillere geçersiniz. Benim zamanımda Commoder 64’te Basic vardı.

Yazılımcı olmadım; ama Kozan hoca zoru nasıl basit anlatıyor derseniz 23 yıldır çizgi roman çevirmem, 37 yıldır bilgisayar oynamam, 26 yıldır felsefe okumam ve nihayet Basic’le tanışmış olmam sayesinde derim.

PHP

Web’in üçte birinde PHP kullanılıyor. WordPress, Facebook ve Yahoo gibi büyük siteler PHP’yi tercih ediyor. Ancak birçok programcı da PHP’den nefret ediyor. Öyle ki Stack Overflow kurucusu Jeff Atwood, “PHP gerçek bir dil bile değil, sadece derme çatma bir kodlama yığını” diyor.

javascript

Javascript web uygulamalarında kullanılan en popüler programlama dili, ama isim benzerliği dışında Java ile alakası yok. Modern web JavaScript çalışıyor fakat bu çok yavaş bir yazılım dili ve güvenlik açıklarıyla dolu.