Android Güvenliği mi İos Güvenliği mi?

Android sistem güvenliği mi İos Sistem güvenliği mi daha iyi?

• Android Güvenliği

• İos Güvenliği

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

fırtına

Yeşilin, maviyle karıştığı yerdenim.
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Evet değerli forum arkadaşlarım,​
Geçmiş yıllarda bu sorunun cevabı belliydi İos sistemi olarak. Günümüzde gelişmeleri tam takip edemediğim için, varsa hem gelişmeleri hemde güvenliğin tartışmasını yapabiliriz ve sorumuza cevap bulabiliriz. Sizlerin cevabı ne olacak merak ediyorum.​
İos sistem itibariyle kapalı bir sistem, android sistemi kullanım amacıyla açık kodlu kaynak olduğundan ötürü İos sistem güvenliği bir tık öne çıkabiliyor peki Google bunun karşılığında güvenliği nasıl sağlıyabilecek? buda ayrı bir soru.​
Öte yandan app store mağazalarının güvenliği de var tabi bunu da konuşup bilgilendirebilirseniz sevinirim.​

Cevaplayan, gelişmeleri bilgilendiren herkese şimdiden teşekkür ederim.

sharK

İrem
Süper Moderatör
Cihaz
Reno 2Z
ios daha güvenli geliyor bana... belki de güvenlik ile ilgili reklam yaptığı içindir

emresezer39

CreedSkriLLeXx
Asistan
Cihaz
Reno 2Z
Ios güvenliği Android e göre öndedir. Android açık kaynaklı bir işletim sistemi bir sürü mod apk vs. yoluyla virüs girebiliyor savunmasız kalıyor. Ios cihazlara göre android cihazlara daha az güncelleme geliyor buda bir etken. Ios geliştirmeye modlamaya daha kapalı bir işletim sistemi zaten jailbreak olaylarıda pek kalmadı diye biliyorum Ios güvenlik konusunda daha öndedir düşüncem bu...

fırtına

Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Ios güvenliği Android e göre öndedir. Android açık kaynaklı bir işletim sistemi bir sürü mod apk vs. yoluyla virüs girebiliyor savunmasız kalıyor. Ios cihazlara göre android cihazlara daha az güncelleme geliyor buda bir etken. Ios geliştirmeye modlamaya daha kapalı bir işletim sistemi zaten jailbreak olaylarıda pek kalmadı diye biliyorum Ios güvenlik konusunda daha öndedir düşüncem bu...

Açık kaynak kodlamanın getirdiği avantajlar ve dezavantajlar dediğiniz gibi bir durum yaratıyor. Çin kaynaklı telefonlarda(Oppo,xiamoi bunlarda gördüm en azından) güvenlik merkezi adı altında bir koruma var. Bu koruma programı ne kadar güvenli? veyahut bunun yerine google kendi antivirüs programını yapsa daha iyi olmaz mı? Bu yapılabilir mi aynı windowsun kendi antivirüs programı gibi ? Buda ayrı bir soru işareti doğrusu.

W

wittroc

Guest
iOS kilitli bir kasadan farksız. Her güncellemede güvenliğini daha da sağlamlaştırıyor.

emresezer39

CreedSkriLLeXx
Asistan
Cihaz
Reno 2Z
Açık kaynak kodlamanın getirdiği avantajlar ve dezavantajlar dediğiniz gibi bir durum yaratıyor. Çin kaynaklı telefonlarda(Oppo,xiamoi bunlarda gördüm en azından) güvenlik merkezi adı altında bir koruma var. Bu koruma programı ne kadar güvenli? veyahut bunun yerine google kendi antivirüs programını yapsa daha iyi olmaz mı? Bu yapılabilir mi aynı windowsun kendi antivirüs programı gibi ? Buda ayrı bir soru işareti doğrusu.
Evet her Android cihazda cihazla beraber gelen benzer uygulamalar görüyoruz eklerde birkaç örnek mevcut bana göre hiçbir işletim sistemi ve uygulama için %100 güvenli diyemeyiz hepsinin açıkları vardır ama Ios de güvenlik güncellemeleri daha erken ve sık alındığı için daha güvenli diyoruz. Google kendi antivirüs programını yapmalı mı sorusuna gelirsek şuanda sadece Google hesabı kısmında güvenlik sorunları bulundu diye birşey var orada öneriler sunuyor(ekte mevcut) Bilinçli bir kullanıcıya anti-virus programı gerekmez bana göre Windows bilgisayarımda defender ı dahi devre dışı bıraktığım oluyor.Kısacası anti-virus programlarını gereksiz buluyorum.Aynı zamanda ister Android ister IOS olsun(Androidde özellikle) uygulamaları indirirken dikkatli olmak gerekiyor modlu apklar vs. aldığı izinlere dikkat etmek gerekiyor. Bunlara dikkat ederseniz Android cihazdada güvenliği sağlamış olursunuz...

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-05-13-04-18-50-22.png
    Screenshot_2020-05-13-04-18-50-22.png
    136.5 KB · Görüntüleme: 19
  • Screenshot_2020-05-13-04-19-21-46.png
    Screenshot_2020-05-13-04-19-21-46.png
    277.7 KB · Görüntüleme: 17
  • Screenshot_2020-05-13-04-19-59-16.png
    Screenshot_2020-05-13-04-19-59-16.png
    157 KB · Görüntüleme: 17

fırtına

Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Evet her Android cihazda cihazla beraber gelen benzer uygulamalar görüyoruz eklerde birkaç örnek mevcut bana göre hiçbir işletim sistemi ve uygulama için %100 güvenli diyemeyiz hepsinin açıkları vardır ama Ios de güvenlik güncellemeleri daha erken ve sık alındığı için daha güvenli diyoruz. Google kendi antivirüs programını yapmalı mı sorusuna gelirsek şuanda sadece Google hesabı kısmında güvenlik sorunları bulundu diye birşey var orada öneriler sunuyor(ekte mevcut) Bilinçli bir kullanıcıya anti-virus programı gerekmez bana göre Windows bilgisayarımda defender ı dahi devre dışı bıraktığım oluyor.Kısacası anti-virus programlarını gereksiz buluyorum.Aynı zamanda ister Android ister IOS olsun(Androidde özellikle) uygulamaları indirirken dikkatli olmak gerekiyor modlu apklar vs. aldığı izinlere dikkat etmek gerekiyor. Bunlara dikkat ederseniz Android cihazdada güvenliği sağlamış olursunuz...
Androidde çok fazla dosya indirmiyorum zaten mailden bildiğim yerler sadece, bilgisayara şart bence windows defenderın dışında kullanıyorum ben 1 adet daha. Girdiğim siteleri biliyorum ama insanın içine kuşku düşmesin yeter ki, düşünüp duruyor sonra :D

Son düzenleme: