Bakandan her eve 100 Mbit internet açıklaması!

emresezer39

CreedSkriLLeXx
Asistan
Cihaz
Reno 2Z
1590027687597.png

Yaklaşık 2 ay önce göreve başlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, corona virüs salgınının internet altyapısı üzerindeki etkilerine değinirken, her eve 100 Mbit internet açıklaması ile yüzleri güldürdü.

Kamu Bilişim Dijital Zirvesi’nin açılışında konuşan Bakan Karaismailoğlu, salgın döneminde e-ticaret sitelerine ilginin arttığı belirtti. Toplantılar için kullanılan yazılımların güvenlik sorunlarını beraberinde getirdiğini, bankacılık ve iletişim başta olmak üzere birçok sektörün evden çalıştığını, eğitim kurumlarının uzaktan eğitim platformlarıyla öğrencilerle buluştuğunu vurguladı.

Milliyet’in haberine göre, 2003 yılında 20 milyar lira seviyesinde olan Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörünün büyüklüğünün günümüzde 132 milyar liraya ulaştığını belirten Karaismailoğlu’nun açıklamalarından bazıları şunlar oldu;

Her eve 100 Mbit internet hedefi için tarih verdi
Fiber hat uzunluğu 371 bin kilometreyi, sabit genişbant abone sayısı 14 milyonu geçti. Sabit altyapılarda fiber kullanan abonelerin sayısı 3,1 milyona yaklaştı. 83 milyona ulaşan mobil abone sayısının yüzde 85’inden fazlası son üç yılda 4,5G hizmetini kullanmaya başladı. 2019 yılında sektör yüzde 13 büyüdü.

1590027848168.png

Karaismailoğlu, abone yoğunluğunu yüzde 100’e çıkarmayı ve bu kapsamda 10 milyon fiber abone ulaşmayı istediklerini belirtti. Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı’nın iki yıl önce yayımlandığını hatırlattı. Bu kapsamda her yerden herkese genişbant ilkesiyle hareket ederek “2023 yılında tüm hanelere en az 100 Mbit/s hızda genişbant erişimi sağlamayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK

Şuan diğer ülkelere göre internet hızı konusunda çok geriyiz. Hem kötü hizmet hem yavaş internet hem uçuk fiyatlar. Avrupa'da hem daha uygun fiyat hem daha iyi hizmet daha hızlı internet. 2023 yılına kadar tüm hanelere 100mbps hız sağlamayı amaçlıyorlarmış. Şuan bile 100mbps'nin çok üzerinde ülkeler var. 2023'e kadar onlar ortalama 1gbps ulaşırken biz anca 100mbps'ye ulaşmaya çalışırız.Fiyatlarda kesin artar :)

Yuzukan

Otaku AnimeFan
ROM Ekibi
Cihaz
Diğer
Benim bulunduğum alanda sürekli kopmalar 12 mb lit paket kullanıyorum ama maşallah 4 mb e çektiler korona yüzünden kopmalar artınca :/
100 mb hayal gibi :(

meliksahserefli

Emekli Forum Ekibi Üyesi
Onursal Üye
Cihaz
Reno 2Z
Benim bulunduğum alanda sürekli kopmalar 12 mb lit paket kullanıyorum ama maşallah 4 mb e çektiler korona yüzünden kopmalar artınca :/
100 mb hayal gibi :(
Çoğu şirket kendi özel hattını çekiyor ofislerine ve ciddi derecede hızlara ulaşıyorlar biz mahalle sakinleri sıradan vatandaş olarak imza toplayarak belli bir taahhüt altında hızlı bir şekilde altyapı çalışması başlatabiliyoruz fakat çoğu binamızda hatta kentselt dönüşüm projesi kapsamında yenilenen binalar da bile daire içine kadar gelmiyor internet bina girişinden sonra bakıra dönüyor yani yine hiçbir anlamı kalmıyor.
Şahsen kendi oturduğum bina da daireme kadar geldiği için şanslıyım ama bu sefer de bant sıkıntısı yüzünden 50mbps hızın üstüne çıkamadık ki zaten bireylere verilen en yüksek hız 100mbps olarak sınırlandırılmış durumda.
Ben bu sözlerin yerini bulacağını düşünmüyorum Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca bütün politikacılar bir vaadde bulundu bulunmaya devam edecek ama bunların sadece %10luk bir kısmı gerçekleşti veya başka kılıflar uyduruldu...