ColorOS 12 özellikleri: bilmeniz gereken her şey !!!

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
OPPO'NUN güncellenmiş Android cildi, birkaç tasarım tweaks, çapraz ekran bağlantısı gibi bazı yeni kullanışlı özellikler ve Emoji adlı bir Memoji klonu gibi tuhaf eklemeler getiriyor.

Bu makalede onlara birer birer göz atalım.

Kenarlıksız Tasarım

Oppo, ColorOS 12 ile mobil işletim sisteminin genel görünümünde bazı değişiklikler yaptı. Şirket buna en azından Çin'de ‘sınırsız tasarım’ diyor.

Adından da anlaşılacağı gibi ColorOS artık ayırma için kenarlık kullanmıyor. Her eleman, firmanın 'Akrilik Levha' olarak adlandırdığı yarı saydam bir tabaka üzerine yerleştirilir.

Yeni simgelere bile 'akrilik simgeler' denir.

Screenshot_2021-09-16-22-09-15-76_6b579b9f7608dc3fdbc0799d8c6c4b50.jpg

Screenshot_2021-09-16-22-08-52-09_6b579b9f7608dc3fdbc0799d8c6c4b50.jpg

Yazılım artık birincil ve ikincil bilgiler arasında ayrım yapmak için farklı renk tonları kullanıyor. Ayrıca, ColorOS şimdi duyarlı tasarımı takip ediyor. Bu, artık tabletler, katlanabilir cihazlar, akıllı saatler, akıllı TV'ler ve tabii ki akıllı telefonlar dahil olmak üzere farklı form faktörleriyle uyumlu olduğu anlamına geliyor.

İOS 14'ten esinlenen ColorOS 12, ‘hızlı Görünüm kartları’adı verilen yeni widget'larla birlikte gelir. Hem negatif (sol) sayfaya hem de ana ekrana yerleştirilebilirler.
Xiaomi, MIUI için de benzer bir özelliği testediyor.

Animasyonlar Ve Performans

ColorOS 12, ' Quantum Animation Engine 3.0’ile geliyor. Yeni animasyon motoru dinamik sönümleme ve aşırı geri bildirim sunar.

Daha basit bir deyişle, sistem artık farklı kütle ve atalete sahip farklı pencere bileşeni elemanlarını tanır. Bu nedenle, kaydırma deneyimi pürüzsüz ve gerçek hissediyor.

Performansı sürdürmek için Coloros'un en son sürümü AI Self-Smooth Engine 2.0’ile birlikte geliyor. Söz konusu motor bellek kullanımını %30 azaltır, arka plan güç tüketimini %20 azaltır ve pil ömrünü %12 artırır.

Bu motor sayesinde okuma ve yazma bozulması %5'in altında ve 36 aylık kullanımda yaşlanma oranı %2,75 seviyesinde.

yenilik olarak

Serbest Kayan Pencere

Serbest kayan pencere, ColorOS 11'de tanıtılan Flexdrop'un gelişmiş sürümüdür. Kullanıcılar yeni uygulama ile çok daha fazlasını yapabilir. Pencereler artık yeniden boyutlandırılabilir ve dokunma ve sürükleme gibi eylemlerle ekranda herhangi bir yere taşınabilir.
Şimdi daha sezgisel.

Akıllı Kenar Çubuğu 2.0

Akıllı Kenar Çubuğu, Coloros'un en kullanışlı özelliklerinden biridir. V2.0, farklı kullanım senaryolarına bağlı olarak akıllı işlevler için destek sağlar.

Screenshot_2021-09-16-22-14-35-46_6b579b9f7608dc3fdbc0799d8c6c4b50.jpg

Örneğin, Kenar Çubuğu artık çevrimiçi alışveriş yaparken fiyatları karşılaştırmak için bir seçenek gösterir, kullanıcıların şarkı dinlerken müzik tanımlamasına yardımcı olur, yabancı dilde video oynatırken gerçek zamanlı çeviri seçeneği sunar ve bir şey okurken sesli okuma işlevi görüntüler.

Paylaşılan Atlas 2.0

Kullanıcılar artık herhangi bir markanın cihazlarına aynı anda birden fazla görüntü paylaşabilir. Bu özellik, Samsung One kullanıcı arayüzünde bulunan ‘bağlantı paylaşımına’ benzer.

Screenshot_2021-09-16-22-16-46-40_6b579b9f7608dc3fdbc0799d8c6c4b50.jpg

Seçilen görüntüler buluta yüklenecek ve bir WeChat uygulaması oluşturulacaktır. Bu uygulamanın bağlantısı, resimleri sunmak için hem ColorOS hem de ColorOS olmayan kullanıcılarla paylaşılabilir.

Ekranlar Arası Ara Bağlantı

Çapraz ekran bağlantısı, OPPO'NUN Huawei Çoklu Ekran işbirliğinin bir sürümüdür. Kullanıcılar, PC'leri ve akıllı telefonları arasında maksimum 45 MB/s hızda dosya paylaşmak için sürükleyip bırakabilirler.bu özellik aynı zamanda kontroller, pano paylaşımı ve ekran görüntüsü paylaşımı ile ekran yansıtmayı da sağlar.

Screenshot_2021-09-16-22-18-31-05_6b579b9f7608dc3fdbc0799d8c6c4b50.jpg

Bu işlevsellik için Minimum gereksinimler, 8GB RAM ile eşleştirilmiş en az 2,4 GHz Intel Core i3 işlemci tarafından desteklenen Microsoft Windows 10 64-bit çalıştıran bir bilgisayarı içerir. PC ayrıca en az Bluetooth 4.1 ve WiFi Direct gerektirir.

EMOJİ

Omoji, Apple Memoji'nin bir kopyasından başka bir şey değildir. OPPO, Samsung AR Emoji ve Xiaomi Mimoji'den sonra kullanıcılar için kendi dijital avatarlarını tanıtan En Yeni Android OEM'DİR.

Screenshot_2021-09-16-22-26-30-67_6b579b9f7608dc3fdbc0799d8c6c4b50.jpg

EMOJİs, görüntülü görüşmelerde, AOD (her zaman ekranda) stillerinde ve daha pek çok konuda kullanılabilir.

Bu özellik şu anda geliştirme aşamasındadır ve ColorOS 12'nin kararlı sürümüyle kullanıma sunulacaktır.

Araba

Adından da anlaşılacağı gibi, bu özellik Apple CarPlay ve Google asistan sürüş moduna benzer. Navigasyon, aramalar, müzik, video ve ses kontrolü sunar.

Güvenlik & Gizlilik

ColorOS 12, Android'den yeni gizlilik özellikleri sunar 12. Bu nedenle, ‘Gizlilik panosu, ‘yaklaşık konum’ ve kamera, mikrofon ve pano erişimi için bildirimler gibi özelliklerle birlikte gelir.

Screenshot_2021-09-16-22-30-29-39_6b579b9f7608dc3fdbc0799d8c6c4b50.jpg

Başkalarından gelen bildirimleri gizleyen ‘bildirim Akıllı gözetleme önleme’ ve meta veriler olmadan medya paylaşımı gibi ek özellikler de vardır.

ColorOS12 'yi siz nasıl buldunuz yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak:gizmochina.com

halukkulak

Üyecik
Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Bence ismine yakışır bir işletim sistemi olmuş,renkli,daha yumuşak ve göze hitap eden...
Sözün özü;çok güzel olmuş.Reno 5 Lite kullanıcısıyım,umarım bu güzelliklerden bizi mahrum etmezler ve çok bekletmezler.

MustafaFBmoon

Profesör
Aktif Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Bence ismine yakışır bir işletim sistemi olmuş,renkli,daha yumuşak ve göze hitap eden...
Sözün özü;çok güzel olmuş.Reno 5 Lite kullanıcısıyım,umarım bu güzelliklerden bizi mahrum etmezler ve çok bekletmezler.
Evet ben de Reno 5 Lite kullanıyorum.ColorOS 12'yi çok beğendim.Umarım en kısa sürede gelir.

apocan35

Üyecik
Üye
Cihaz
Reno 5
Şarj süresi yarı yarıya düşüyo bilginiz olsun arkadaşlar yaparken iyice düşünün ve gece kamera tanıma sıkıntısı var bende sorun oluştu yani kamera beni tanımıyo geceleri oppo eski sürüme dönüş içinde izin vermiyo bildiğim kadarıyla. Yaparken düşünün yani

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Şarj süresi yarı yarıya düşüyo bilginiz olsun arkadaşlar yaparken iyice düşünün ve gece kamera tanıma sıkıntısı var bende sorun oluştu yani kamera beni tanımıyo geceleri oppo eski sürüme dönüş içinde izin vermiyo bildiğim kadarıyla. Yaparken düşünün yani
Telefonunuza hard reset atınız isterseniz

enenengin

Yeni Üye
Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Selamlar. Bu yeni güncellemeyi yapmadan önce yedek alsak ve akabinde yeni güncellemeyi kursak. Diyelim ki bir önceki sürüme geçeceğim buna kara verdim. Bu durumda hangi program ile bir önceki sürüne dönerim ?

Deryadeniz907

Ordinaryüs
Uzman Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Selamlar. Bu yeni güncellemeyi yapmadan önce yedek alsak ve akabinde yeni güncellemeyi kursak. Diyelim ki bir önceki sürüme geçeceğim buna kara verdim. Bu durumda hangi program ile bir önceki sürüne dönerim ?
Resmi olarak önceki sürüme dönülmez ama root işlemi yaparsan dönebilirsin root da telefonu garanti kapsamı dışına çıkarır ve bazı sorunlara yol açabilir