Tartışma Türkiye kaçıncı sırada: iPhone 13 almak için kaç saat çalışıyoruz?

Enestr571

Ordinaryus
Aktif Üye
Cihaz
A15
1632515012057.png

Biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda iPhone 13 ailesi tanıtıldı ve bununla birlikte kullanıcıların en çok merak ettiği kısım fiyatlardı. iPhone 13 serisi bazı ülkelerde 3.000 dolara kadar ulaşabiliyor.

Haberimizde farklı ülkelerde yaşayan insanların iPhone 13 sahibi olmak için, kaç saat çalıştığına değineceğiz. Bakalım ülkemiz kaçıncı sırada…

araştırmasına göre, her ülkedeki cihazların birim fiyatını düşünmek yerine, bir kişinin bir iPhone 13’ü (128 GB versiyonu) satın almak için ne kadar çalışması gerektiğini anlatıyor. Bunun nedeni, bazı ülkelerde iPhone’un diğerlerinden daha ucuz olmasına rağmen, asgari ücretin de daha düşük olması ve bu da insanların iPhone satın almasını zorlaştırmasıdır.

iPhone 13 almayı düşünüyor musunuz? Cevabınız evet ise, Brezilya’da satın almak istemeyebilirsiniz, çünkü bir kez daha Güney Amerika ülkesi dünyanın en pahalı iPhone 13’üne sahip.

Brezilya’da bir iPhone 13’ün fiyatı 1449$ civarında. Brezilya’da asgari ücret alan birinin yeni bir iPhone satın almak için 86 gün çalışması gerekiyor. Ancak Brezilya, iPhone 13’ün asgari ücretle en düşük maliyetli olduğu ülke değil. Filipinler’de 1.025 dolara mal olurken, oradaki insanların iPhone 13’ü satın alması için 97 gün çalışması gerekiyor.

Mesela Hong Kong, 874$ fiyatla en ucuz iPhone 13’e sahip ülke. Ayrıca Hong Kong’ta asgari ücretle çalışan bir kişi, 7 günlük çalışma sonucunda iPhone 13 sahibi olabiliyor. Ancak en uygun fiyatlı iPhone 13 listesinin başında İsviçre var. İnsanların yerel asgari ücretle bir iPhone 13 satın almak için 7 günden az çalışması yeterli.

Araştırma firması, tüm hesaplamaların tipik bir iş günü yani 8 saatlik çalışma olduğunu belirterek, iPhone fiyatlarının her ülkede Apple’ın web sitesinden toplandığını belirtiyor.

YUKARIDA GÖRDÜĞÜNÜZ ÇALIŞMA SAATLERİ HER ÜLKENİN DOLAR KURUNA GÖRE HESAPLANMIŞTIR..
Yukarıdaki tabloda bir iPhone 13 almak için, ülke bazlı çalışma saatlerini görüyorsunuz. Tabi bu tablo her ülkenin dolar kurunu baz aldığı için az bir saat görebilirsiniz. Yani dolar 1 TL olsaydı 26 günlük bir çalışma ile iPhone 13 sahibi olabilirdik. Maalesef ülkemizdeki dolar kurundan dolayı bir iPhone 13 almak için çok fazla çalışıyoruz ve ilk sıralarda yerimizi alıyoruz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? iPhone 13 fiyatları sizce uygun mu? Yorumlarınızı eksik etmeyin…

Kaynak:sihirlielma.com

lextor

Yazar Üye
Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Birincisi bu fiyat ölmüş bir ekonominin resmi.

İkincisi bilgisayar harici bir aletin bu kadar değer hakettiğini asla düşünmüyorum. 4 bin liralık telefonun gördüğü aynı işi gören bir telefon (kamera özellikleri hariç) bu kadar parayı asla haketmiyor.

Özellikle profesyonel fotoğrafçı birinin bunu telefonla halletmesi bana aşırı garip geliyor. Tamam kamera iyi hoş ta bu telefon sonuçta.

Ülkemiz bazında zaten bu telefon garip şekilde itibar meselesi yapılıyor. Galerici aypon almak zorunda. İş adamı almak zorunda. Kardeşim bu telefon. Argo tabirle ulan bu basit bir telefon. Kapital dünya... Pis kapital dünya.

Enestr571

Ordinaryus
Aktif Üye
Cihaz
A15
Birincisi bu fiyat ölmüş bir ekonominin resmi.

İkincisi bilgisayar harici bir aletin bu kadar değer hakettiğini asla düşünmüyorum. 4 bin liralık telefonun gördüğü aynı işi gören bir telefon (kamera özellikleri hariç) bu kadar parayı asla haketmiyor.

Özellikle profesyonel fotoğrafçı birinin bunu telefonla halletmesi bana aşırı garip geliyor. Tamam kamera iyi hoş ta bu telefon sonuçta.

Ülkemiz bazında zaten bu telefon garip şekilde itibar meselesi yapılıyor. Galerici aypon almak zorunda. İş adamı almak zorunda. Kardeşim bu telefon. Argo tabirle ulan bu basit bir telefon. Kapital dünya... Pis kapital dünya.
Haklisiniz efendim ama herkes sizin gibi dusunmuyor maalesef.