• DİKKAT! Tema Mağazası, GCam vb. gizlenmiş içerikleri görebilmek için ilgili konunun ilk mesajını beğenmeli veya konuya cevap yazmalısınız. Neden?

Amiral gemilerinin yeni kamerası: OmniVision OV48C

creative

Üyecik
Üye
Mesajlar
34
Puanları
50
Son dönemde piyasaya sürülen birçok telefonda ana kamera sensörü olarak Sony IMX686 kullanıyor. Apple’dan Samsung’a kadar onlarca telefon üreticisine sensör tedarik eden Sony’nin karşısına OmniVision OV47C ile yeni bir rakip çıktı.

48 Megapiksel OmniVision OV48C: 2.4 mikrona çıkabiliyor!
Orta – üst seviye telefonlarda ve özellikle amiral gemilerinde karşımıza çıkacak olan bu sensör 1/1.3” boyutunda. Bir kıyaslama yapmak gerekirse: Samsung’un 108 Megapiksel çözünürlüğündeki sensörü ile aynı boyutta.Sensör rakiplerinden oldukça büyük olmasına rağmen, çözünürlüğün 48 Megapiksel seviyesinde kalması 1.2 mikron piksel büyüklüğü sağlıyor. Bu sayede özellikle düşük ışık altında çok daha iyi bir performans sergilenebiliyor.

4 hücreli bir renk filtresi yani Quad Bayer ile karşımıza çıkan sensör, 48 Megapiksel çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyor. Tabi, piksel birleştirme ile 2.4 mikron seviyesine ulaşılıyor ve bu 12 Megapiksel çözünürlüğünde yüksek keskinlikte fotoğraflar anlamına geliyor.

8K ve 4K / 60 FPS video çekim desteği sunan OmniVision OV48C ağır çekim konusunda ise 1080p çözünürlükte 240 fps’ye, 720p çözünürlükte ise 360 fps’ye kadar çıkabiliyor. Yani bu sensör ile düşük ışık altında oldukça başarılı fotoğraflar çekmek ve ağır çekimin sınırlarını zorlamak mümkün hale geliyor.

Bu kamera sensörünün yer aldığı telefonların ne zaman piyasaya çıkacağına dair sorular yanıtsız bırakıldı.

Kaynak: Amiral gemilerinin yeni kamerası: OmniVision OV48C - ShiftDelete.Net
 
Reklam
Üst