Tartışma Dert Köşesi

fırtına

Yeşilin, maviyle karıştığı yerdenim.
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
O şu aralar her şeye kızıyor...
Bende bana ceza kesecek sandım bir an, gece forumda takılalım o zaman :)
Devam devam gece kartalları da burda sıkıntı yok ;) :D
Hocam hep destek, tam destek :D
Mesajlar birleştirildi:

Üniversitemin bu süreç (pandemi) içerisinde hem ödev (makale) hem de sınav (vize ve final) yapması beni oldukça yordu. Son ödevimi ve sınavımı bugün teslim etmiş durumdayım; biraz olsun rahatladım diyebilirim.​
Bu süreci sorunsuz atlattıysanız hayırlı olsun. Yüksek lisansta bize de ödev verdiler lakin lisans kadar zorlamamışlardı o yönden şanslıydım :).

meliksahserefli

Emekli Forum Ekibi Üyesi
Onursal Üye
Cihaz
Reno 2Z
Üniversitemin bu süreç (pandemi) içerisinde hem ödev (makale) hem de sınav (vize ve final) yapması beni oldukça yordu. Son ödevimi ve sınavımı bugün teslim etmiş durumdayım; biraz olsun rahatladım diyebilirim.​

Çoğu üniversite bu dönemde öğrencileri zorladı ama bazıları da olabildiğince rahat bıraktı "size bir fırsat bu" gözüyle baktılar olaya ve akademisyenlerin geri dönütlerine bakılırsa bu rahatlık sıkmaktan çok daha iyi sonuçlar getirdi.

sharK

İrem
Süper Moderatör
Cihaz
Reno 2Z
Çoğu üniversite bu dönemde öğrencileri zorladı ama bazıları da olabildiğince rahat bıraktı "size bir fırsat bu" gözüyle baktılar olaya ve akademisyenlerin geri dönütlerine bakılırsa bu rahatlık sıkmaktan çok daha iyi sonuçlar getirdi.

Yemin ederim hocalar o kadar çok zorladı ki üniversite hayatım boyunca vize finallere bu kadar çalışmadım...

fırtına

Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Bu yazınıza + olarak. Eğer ben lisanstayken vize yerine bana ödev verselerdi ben daha çok şey öğrenirdim. Üstüne aklımda daha çok kalırdı. Yüksek lisansta bile birazı işime yaramayacak olsa da küçük bir tekrarla problemi çözmeye çalışabilirim. Lisanstayken hocalarımla bu konu üzerinde konuştum ama pek fayda etmedi. Aynı vize+final olarak devam etti.

Patiayak

Forum Tutsağı
Aktif Üye
Cihaz
A5 2020
@fırtına - Atlatabildim. Süreçten doğması muhtemel bunalımları da esprili ödevler ile hâlletmeye çalıştım. Örneğin Türk Siyasal Hayatı dersim için verilen gazete ödevinde, kendimi dönemin Başbakanı gibi lanse edip bir gazete manşeti haberi hazırladım; bayağı takım elbise giyip, parkımızda bulunan kürsüye çıkıp fotoğraf çekindim ve Photoshop ile eskittim o fotoğrafı, vs. oldukça eğlendim. Umarım hocam da eğlenir ve puanı ona göre verir. :D Büyük risk aldım da denilebilir, sonuçlarını bekliyorum. :D

fırtına

Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Yemin ederim hocalar o kadar çok zorladı ki üniversite hayatım boyunca vize finallere bu kadar çalışmadım...
Kocaeli üniversitesi hep zorluyordu. Pandemiden önce de orada okuyan bir arkadaşımla muhabbet ederken bu gereksiz zorlamadan bahsederdi hep.
Mesajlar birleştirildi:

@fırtına - Atlatabildim. Süreçten doğması muhtemel bunalımları da esprili ödevler ile hâlletmeye çalıştım. Örneğin Türk Siyasal Hayatı dersim için verilen gazete ödevinde, kendimi dönemin Başbakanı gibi lanse edip bir gazete manşeti haberi hazırladım; bayağı takım elbise giyip, parkımızda bulunan kürsüye çıkıp fotoğraf çekindim ve Photoshop ile eskittim o fotoğrafı, vs. oldukça eğlendim. Umarım hocam da eğlenir ve puanı ona göre verir. :D Büyük risk aldım da denilebilir, sonuçlarını bekliyorum. :D

Bu gibi ödevler bence daha yararlı oluyor. Hem hayatın içinden bir kesit ile bağdaştırıyor hemde akılda uzun bir süre kalıyor. Zevk aldıysanız, sizin adınıza sevindim. :)

Patiayak

Forum Tutsağı
Aktif Üye
Cihaz
A5 2020
@melikosmanfb - Ödev ve sınav arasından yalnız birisi yapılsaydı hiç zorlama muhabbeti ortaya çıkmazdı bizde ama ikisi birden yapıldı. Ödevler beni zorlamadı ama ödev içerikleri ve ödev konuları oldukça zorlayıcıydı. Örneğin ödevi en az üç dilde yazmamız istendi, ödev düzenleriyle ilgili de bayağı lisans tezi düzeyinde kurallar mevcuttu, vs.​

okito

Aktif Üye
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Gece insanıyım. Biraz nokturnal bi kafam var. Akşam ilerleyip el ayak çekilince beynimin açlığı hortluyor. Onu mu okusam bunu mu araştırsam derke saat 2 oluyor 3 oluyor ama sabah iş var.
Hayatı idame ettirmek için bizi kapattıkları ofislerin, çalışma alanlarının, lokantaların, şantiyelerin sabah açılıp akşam kapaması ile derdim var. Akşam çalışsam verimim 2 kat artacak ama dünyada anlamsız bir mesai kavramı var.
Benim derdim rutinlerin kitleselleştirilmesi ile :mad:

fırtına

Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
@melikosmanfb - Ödev ve sınav arasından yalnız birisi yapılsaydı hiç zorlama muhabbeti ortaya çıkmazdı bizde ama ikisi birden yapıldı. Ödevler beni zorlamadı ama ödev içerikleri ve ödev konuları oldukça zorlayıcıydı. Örneğin ödevi en az üç dilde yazmamız istendi, ödev düzenleriyle ilgili de bayağı lisans tezi düzeyinde kurallar mevcuttu, vs.​

Bu formatta yazılmasının istenmesi en önemli koşulu ilerde rapor, makale vs. yazarken bunlara ister istemez dikkat etmeniz için :D. Ben en küçük bir bildiri, yazı, excel tablosu bile yaparken o yazı tipi ve yazı büyüklüğüne getiriyorum. Daha şık duruyor :)
Mesajlar birleştirildi:

Gece insanıyım. Biraz nokturnal bi kafam var. Akşam ilerleyip el ayak çekilince beynimin açlığı hortluyor. Onu mu okusam bunu mu araştırsam derke saat 2 oluyor 3 oluyor ama sabah iş var.
Hayatı idame ettirmek için bizi kapattıkları ofislerin, çalışma alanlarının, lokantaların, şantiyelerin sabah açılıp akşam kapaması ile derdim var. Akşam çalışsam verimim 2 kat artacak ama dünyada anlamsız bir mesai kavramı var.
Benim derdim rutinlerin kitleselleştirilmesi ile :mad:
Bende akşam çalışmayı seviyorum. Akşam gezmek, çalışmak ayrı bir rahatlık veriyor bana. Hem dışarısı daha sakin oluyor hemde şu sıralar sıcaklardan daha rahat oluyor :D

Patiayak

Forum Tutsağı
Aktif Üye
Cihaz
A5 2020
@fırtına - Bu döneme kadar ben hocalarımın hepsinden sınava girmek yerine makale ödevi istedim, sağ olsunlar da kabûl ettiler. Bende de aynı alışkanlık mevcut. Yalnız bu türden istekler biraz zorladı, yaptık bitti bakalım... :rolleyes: