Çözüldü Oppo A15 32GB telefonumda sistem 13GB yer kaplıyor.

lowser

Yeni Üye
Üye
Cihaz
A15
Oppo A15 cihazını yeni aldım. Açınca 1 adet yazılım güncellemesi vardı onu yaptım. İçinde hiç bir şey yok daha sıfır cihaz. Ama sistem 13GB yer kaplıyor. Bana biraz fazla geldi. 13GB sistem normal mi benim cihazımda mı bir anormallik var yardımcı olur musunuz lütfen A15 kullanan veya fikri olan birisi yardım edebilir mi?

Burhan Caner

Emekli Forum Ekibi Üyesi
Onursal Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Oppo A15 cihazını yeni aldım. Açınca 1 adet yazılım güncellemesi vardı onu yaptım. İçinde hiç bir şey yok daha sıfır cihaz. Ama sistem 13GB yer kaplıyor. Bana biraz fazla geldi. 13GB sistem normal mi benim cihazımda mı bir anormallik var yardımcı olur musunuz lütfen A15 kullanan veya fikri olan birisi yardım edebilir mi?
Merhaba,
Ben Reno 5 Lite kullanıyorum. Benim sistem de 13,4 GB yer kaplıyor. Bence A15 içinde normal bir değer.

Upvote 0

Burhan Caner

Emekli Forum Ekibi Üyesi
Onursal Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Telefonunuz sizinde 32GB ' mi peki? Aslında 13GB çok değil telefonun kendi hafızası 128 veya 64GB olsa anlıcam ama 32GB lik telefonda 13GB sistem hafızası çok geldi bana.
Benim telefonun hafızası 128 GB.
32 GB'lık telefonda sistemin o kadar fazla yer kaplamasının sebebi şudur: Android 11 & ColorOS 11'i A15'in 64 GB olanına da aynı yazılımı koyuyor 32 GB olanına da. Yani 32 GB'lık modele daha hafif yazılım yapamayacaklarından dolayı mecburen sistem 13 GB yer kaplamak zorunda kalıyor.

Upvote 0

lowser

Yeni Üye
Üye
Cihaz
A15
Benim telefonun hafızası 128 GB.
32 GB'lık telefonda sistemin o kadar fazla yer kaplamasının sebebi şudur: Android 11 & ColorOS 11'i A15'in 64 GB olanına da aynı yazılımı koyuyor 32 GB olanına da. Yani 32 GB'lık modele daha hafif yazılım yapamayacaklarından dolayı mecburen sistem 13 GB yer kaplamak zorunda kalıyor.
Anladım teşekkür ederim. Etrafımda Oppo A15 kullanan olmadığı için sistemin herkeste mi aynı olduğunu merak etmiştim. Bu arada Android 10 (Q) imiş 11 değil.

Son düzenleme:
Upvote 0

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Anladım teşekkür ederim. Etrafımda Oppo A15 kullanan olmadığı için sistemin herkeste mi aynı olduğunu merak etmiştim. Bu arada Android 10 (Q) imiş 11 değil.
O kadar belleğe bu kadar yer kaplaması normal değil.

O kadar yer kaplaması ColorOS11 ile ilgisi yok, Instagram WhatsApp yada başka uygulamalar kullanıyorsanız onların tuttuğu resim dosyalar arkaplanda kullanıyor ayrıca sildiğiniz resimleri çöptende siliniz.
kullanmadığınız uygulamaları siliniz veya arkaplanda durdurunuz.

İsterseniz bir hard reset attınız telefonunuza.

Upvote 0

lowser

Yeni Üye
Üye
Cihaz
A15
O kadar belleğe bu kadar yer kaplaması normal değil.

O kadar yer kaplaması ColorOS11 ile ilgisi yok, Instagram WhatsApp yada başka uygulamalar kullanıyorsanız onların tuttuğu resim dosyalar arkaplanda kullanıyor ayrıca sildiğiniz resimleri çöptende siliniz.
kullanmadığınız uygulamaları siliniz veya arkaplanda durdurunuz.

İsterseniz bir hard reset attınız telefonunuza.
Hiçbirşey yüklü değil ki telefonda sadece aldım açtım yazılım güncellemesi yaptım o kadar 13GB yer kaplıyor sistem. Hard reset dediğiniz telefon daha sıfır fabrika ayarlarına dönsem olur mu?

Upvote 0