OPPO ColorOS 12 beta resmi Yol Haritası / Zaman Çizelgesi

Burhan Caner

Emekli Forum Ekibi Üyesi
Onursal Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Bu liste çok geçerli bir liste değil çünkü oppo reno 2z 11 güncellemesini eline yüzüne bulastirip güncellemeyi geri çekti milletin telefonu 7 de kaldı bahsettiğim cihaz özellikleri ile çok çok üst seviye bir cihaz akla mantığa sığar mı 12 güncellemesi almayacağı bırakın Allah aşkına her soru sorulduğunda 0850 li li numaraya yönlendirme cevabı aldık burdan çok şükür en sonunda esas sebebini öğrendik açık açık stabilite bir sürüm oluşturmadik bu yüzden güncellemeyi geri çektik ama COLOROS 12 güncellemesini 11 almadan direk alacaksınız bilgisi paylaşıldı şimdi listeyi ben kale almiyorum kusura bakmayın burda kimseyide yargılamiyor ve ithamda bulunmuyorum inatla isteidgim cevabı alana kadar müşteri hizmetlerini aramaktan bıkmadan usanmadan uğraştım sonuç verdikleri cevap yukarda yazdım liste bosssss yani benim cihazım coloros 12 güncellemesini alicak reno 2z sahipleri sabırla beklesin listeye takılmayın kesinlikle
Merhabalar

Reno 2Z'nin ColorOS 12 almasını bizde isteriz fakat 2019 Ağustos çıkışlı bir model. Oppo'nun yeni güncelleme politikasına göre değerlendirirsek 2 Android güncellemesi zaten aldı. Yani Android güncellemesi hakkını tamamlamış bir model. Yeni politikaya göre 2023 Ağustos'a kadar sadece güvenlik güncellemesi desteği verilir. Tabii ki listede değişiklikler veya istisnalar olabilir.

MustafaFBmoon

Profesör
Aktif Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Bir de o belirtilen tarihler Türkiye için geçerli değil en erken asya bölgesine güncelleme veriliyor güncelleme verilen en son ülkelerden biri Türkiye
Ne gariptir ki bu Reno 5 Lite Türkiye'de üretiliyor.Türkiye'de ürettiği telefona en geç güncelleme veriyor.Asya'ya öncelikli Türkiye'ye geç verme mantıksızlığı kabul edilemez.Apple gerçekten bu tür konularda çok profesyonel.Kaç senelik telefonlarına güncelleme veriyor.Desteğini kesmiyor.Güncelleme önemli bir konu ve maalesef gel gör ki Oppo bu konuda acemice ve saçma bir takvim hazırlıyor.Hiç profesyonel bulmadım Oppo'yu.Türkiye piyasasını kaybeder böyle giderse.

ByHacked64

Aktif Üye
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Benim görüşüm şu yönde olacaktır.Oppo yazılımları stabil olması açısından geç veriyor eyvallah da ;peki neden ısrarla diğer firmalar gibi Bootloader kodunu paylaşmıyor.2014 çıkışlı S7 edge cihazıma bile Android 11'i yazılımcılar sayesinde yükleyip kullanan birisi olarak şunu belirtmek isterim ki Oppo bu bakış açısını değiştirmediği sürece bir sonraki cihazım asla Oppo markası olmayacaktır.Oppo cihazları kötülemiyorum ama ben kısıtlı cihaz kullanacak olduktan sonra Androidin özgür dünyasında dolaşamayack olduktan sonra neden İphone almayayım diye soruyorum kendime...Yani kısacası Oppo cihazlar güzel ama şirketin politikası Android ile tamamen ters...

MustafaFBmoon

Profesör
Aktif Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Oppo maalesef anlaşılan bazı konularda hiç profesyonel olamayacak.Güncelleme mantıksızlığı,bootlader kodunu paylaşmadığı için root yapılamaması.Bunlar çok puan kaybettirir.Oppo'nun bu politikasını değiştirmedi ve kullanıcıların isteklerine cevap vermesi gerekir. Android dünyasında kullanıcının özgürlüğünü kısıtlamak anlaşılır gibi değil.Bir de Android'de şirketlerin hepsinin kafasına göre güncelleme politikası var.Samsung başka öbürü başka Oppo bambaşka.Oppo'yu seviyorum ama bazı anlaşılmaz Android dünyası ile ters işleri var.Bu da can sıkıyor.

MustafaFBmoon

Profesör
Aktif Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Hatalar bir haftada düzeltilebilir. 8 ay gibi bir sürede neyin hatası düzeltiliyorsa artık :D
Aynen öyle.Bu kadar geç olması saçma.Oppo'nun bu güncelleme takvimi bana hiç mantıklı gelmedi.Bir de bazı modeller net ay belirtilerek listede isimlendirilmiş.Diğer modeller 2022 ilk yarısı ve ikinci yarısı diye ikiye bölünmüş.Hiç net değil ne demek ilk yarısı hangi ay belli değil. Reno 5 Aralık diyor ama Reno 5 Lite hangi ay belli değil.Ben hiç memnun olmadım bu Oppo güncelleme takviminden.Açıklamasalar daha iyiydi.Ayrıca Oppo'nun güncelleme konusunda çok ağır davrandığını söylemişlerdi.Evet doğruymuş bunu görmüş oldum.

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Hatalar bir haftada düzeltilebilir. 8 ay gibi bir sürede neyin hatası düzeltiliyorsa artık :D
Her yeni verdikdikleri çıkan güncellemelerden hatalardan söz ediyorum ayrıca 1 model yok her modelde ayrı sorunlar sonucu veriken zamandan bahsetmiştim. Yoksa yapılsa onlar için 1 gün de sürmez bu da güncelleme politikalarının yavaşlığıdan kaynaklanıyor.

MustafaFBmoon

Profesör
Aktif Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Her yeni verdikdikleri çıkan güncellemelerden hatalardan söz ediyorum ayrıca 1 model yok her modelde ayrı sorunlar sonucu veriken zamandan bahsetmiştim. Yoksa yapılsa onlar için 1 gün de sürmez bu da güncelleme politikalarının yavaşlığıdan kaynaklanıyor.
Evet @Elif Hanım tam da benim bahsettiğim konu bu güncelleme politikalarının yavaşlığı.Böyle büyük global şirketler hantal ve yavaş politikalarla zarara uğrar.Günümüz teknolojisi çok hızla ilerlerken böyle yavaş,ağır ve hantal bir güncelleme takvimini kabul etmez.Açıkçası ben hayal kırıklığına uğradım bu lansmanda.Bazı modeller için net ay verilirken üst segmentte bir telefon olan Reno 5 Lite için net bir tarih verilmemesi beni üzdü şahsen.Reno 5 serileri Aralık olarak net belirtilirken Reno 5 Lite ayrılmış ve hangi ayda ColorOs 12 alacağı belirtilmemiş. Marka modelleri arasında resmen ayrım yapmış modeller arasında çifte standart uygulanmış modelleri neye göre ayırıp takvim ayarlamış hiç belli değil.

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Evet @Elif Hanım tam da benim bahsettiğim konu bu güncelleme politikalarının yavaşlığı.Böyle büyük global şirketler hantal ve yavaş politikalarla zarara uğrar.Günümüz teknolojisi çok hızla ilerlerken böyle yavaş,ağır ve hantal bir güncelleme takvimini kabul etmez.Açıkçası ben hayal kırıklığına uğradım bu lansmanda.Bazı modeller için net ay verilirken üst segmentte bir telefon olan Reno 5 Lite için net bir tarih verilmemesi beni üzdü şahsen.Reno 5 serileri Aralık olarak net belirtilirken Reno 5 Lite ayrılmış ve hangi ayda ColorOs 12 alacağı belirtilmemiş. Marka modelleri arasında resmen ayrım yapmış modeller arasında çifte standart uygulanmış modelleri neye göre ayırıp takvim ayarlamış hiç belli değil.
Şöyle söyleyeyim haklısınız @MustafaFBmoon bey.

Net tarihleri sonraki zamanda aylık veriyorlar düzenlemeleri yaptıktan sonra.

MustafaFBmoon

Profesör
Aktif Üye
Cihaz
Reno 5 Lite
Şöyle söyleyeyim haklısınız @MustafaFBmoon bey.

Net tarihleri sonraki zamanda aylık veriyorlar düzenlemeleri yaptıktan sonra.
Teşekkür ederim @Elif Hanım.Forumda herkese yardım ediyor elinizden geldiğince bilgiler veriyorsunuz çok memnunum bu forumun bir üyesi olmaktan.İnşallah dediğiniz gibi olur net tarihler sonraki zamanda aylık olarak paylaşılır.Gerekli düzenlemeler yapılır ve bunlar kullanıcılarla paylaşılır.Telefonumdan genel olarak çok memnunum.İlginize teşekkür ederim.