• DİKKAT! Tema Mağazası, GCam vb. gizlenmiş içerikleri görebilmek için ilgili konunun ilk mesajını beğenmeli veya konuya cevap yazmalısınız. Neden?
  • Ciğerlerimiz yandı: Güzel ülkemizin birçok ilinde çıkan yangınlar hepimizi derinden üzdü. OPPO Forum olarak önümüzdeki hafta elde edeceğimiz tüm reklam gelirlerimizi TEMA Vakfı'na ağaç dikimi için bağışlayacağız.
  • DUYURU: Forum ekibine yeni Moderatörler arıyoruz! Hemen başvurun!

Oppo internet kalitesini Wifi 6 ile geliştirecek

creative

Üyecik
Üye
Mesajlar
34
Puanları
50
Oppo internet kalitesini Wifi 6 ile arttıracak. Gelecek nesil Wi-Fi yani Wifi 6 nedir gibi soruların cevabı makalemizde.

Wifi 6 sadece basit bir hız artışı olmayacak. Etkisi daha farklı olacak ve zaman içinde yararlarını daha fazla görebileceğiz. Bu tasarlanan geleceğe dönük bir geliştirme olacaktır. Wi-Fi 6 bu yıl yeni gelmeye başlıyor ve bir sonraki telefonunuzda veya dizüstü bilgisayarınızda olması ihtimali yüksek.

Wifi 6 tam olarak ne?
Wi-Fi 6, yeni nesil Wi-Fi'dir. Wifi ile temel şeyi yapacak ve sizi internete bağlayacak, ancak daha verimli bir şekilde gerçekleşmesi için işlemdeki bağlantıları hızlandıracak bir sürü ek teknolojiye sahip olacak.

Wifi 6 ne kadar hızlı olabilir?
Az ve öz cevap: 9.6 Gbps. Şu anda mevcut sistem olan Wifi 5'te bu rakam 3.5Gbps. Gerçek cevap ise: bu hızların her ikisi de gerçek dünya Wi-Fi kullanımında asla erişemeyeceğiniz teorik maksimum değerlerdir ve bu hızlara ulaşabilseniz bile, onlara ihtiyacınız hiçbir zaman olmayacak. ABD'deki tipik indirme hızı sadece 72 Mbps ve mevcut teorik maksimum hızın yüzde 1'inden az.
Ancak Wi-Fi 6'nın öncekinden daha yüksek bir teorik hız sınırına sahip olması önemlidir. 9.6 Gbps'nin tek bir bilgisayara gitmesi gerekmiyor. Tüm cihaz ağına bölünebilir. Bu, her cihaz için daha fazla potansiyel hız anlamına gelir.

Wifi 6 ile pil ömrü arasındaki ilişki
Wi-Fi 6'daki bir diğer yeni teknoloji, cihazların bir yönlendiriciyle iletişimleri planlamalarını sağlayarak, antenlerini sinyalleri iletmek ve aramak için açık tutmak için gereken süreyi azaltır. Bu, bataryalarda daha az boşalma ve sırayla batarya ömründe iyileşme demektir. Yönlendiricilerin cihazlarla birlikte check-in işlemlerini zamanlamasını sağlayan Hedef Uyanma Süresi adı verilen bir özellik sayesinde mümkündür. Yine de, sistemden ötürü pek yardımcı olmayacak. Dizüstü bilgisayarınızın sürekli internet erişimine ihtiyacı vardır, bu nedenle bu özelliği yoğun şekilde kullanmanız pek mümkün değildir (belki de uyku durumuna geçtiğinde). Bunun yerine, bu özellik, durumlarını her gün ve sonra güncellemesi gereken daha küçük, zaten düşük güçlü Wi-Fi aygıtları için daha fazla anlam ifade ediyor. (Günün çoğu kullanılmayan şekilde oturan sızıntı veya akıllı ev aygıtları gibi olayları izlemek için evin etrafına yerleştirilmiş küçük sensörleri düşünün.)

Wifi 6 ile güvenlik daha sıkı olacak
Geçen yıl, Wi-Fi WPA3 adlı yeni bir güvenlik protokolü ile en büyük güvenlik güncellemesini almaya başladı. WPA3, bilgisayar korsanlarının şifrelerini sürekli tahmin ederek kırmalarını zorlaştırır ve bilgisayar korsanları bunu elde etmeyi başarsa bile bazı verileri daha az kullanışlı hale getirir.
Mevcut cihazlar ve yönlendiriciler WPA3'ü destekleyebilir, ancak isteğe bağlıdır. Bir Wi-Fi 6 cihazının Wi-Fi Alliance'dan sertifika alması için, WPA3 gereklidir, bu nedenle çoğu Wi-Fi 6 cihazının, sertifika programı başlatıldığında daha güçlü bir güvenlik sağlaması olasıdır.
 
Reklam
Üst