İpucu ColorOS7 Güncellemesi Sonrası Öneri ve Tavsiyeler

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Tam olarak burda görüntülerle ve yazıyla anlatmıştım, bi bakın deneyin olmazsa yine yardımcı olayım
Mesajlar birleştirildi:

Rica ederim :) Helal olsun tabii ki ne demek, yardım etmek için burdayız :)
Kaan bey kusura bakmayın yine rahatsız edeceğim ama ,yine yavaşlama ve donmalar başladı, kapatıp açınca düzeliyor, ne yapmamı önerirsiniz başka yapabilecek bişey kaldımı servise mi göndersem, güncellemeyi mi kaldırsam bilemedim, yardımcı olursanız sevinirim, konuyu biliyorsunuz diye size belirtmek istedim.şimdiden teşekkürler.

kaanguvenal

Ordinaryus
Aktif Üye
Onursal Üye
Cihaz
Reno 5
Kaan bey kusura bakmayın yine rahatsız edeceğim ama ,yine yavaşlama ve donmalar başladı, kapatıp açınca düzeliyor, ne yapmamı önerirsiniz başka yapabilecek bişey kaldımı servise mi göndersem, güncellemeyi mi kaldırsam bilemedim, yardımcı olursanız sevinirim, konuyu biliyorsunuz diye size belirtmek istedim.şimdiden teşekkürler.
Estağfurullah ne rahatsızlığı, acaba yüklediğiniz uygulamalardan kaynaklanıyor olabilir mi? Bazı uygulamalar çok ram ve güç tüketerek telefonu zorlayabiliyor arka planda açık olmasa da

Patiayak

Forum Tutsağı
Aktif Üye
Cihaz
A5 2020
Sayın @kaanguvenal'a hak veriyorum. Fabrika ayarlarına döndürüp de bu kadar kısa süre içerisinde yavaşlamalar ve donmalar olması pek tolere edilebilir bir şey değil. Uygulamalarınızdan da kaynaklanıyor olabilir, güncellemeden dolayı da olabilir veyahut sizin de dediğiniz gibi donanımsal bir sorun da olabilir. Güncelleme öncesinde hiç bu türden bir sorununuz bulunuyor muydu? @Elif

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Güncelleme öncesi aynı uygulamalar var ,ayrıca zorlayan bir oyun yok ben telefonda fazla bişey yükleyen biri değilim, internesiz Kur'an Kerim var, onunda o kadar zorlayacağını samnıyorum ama , sizce?
Mesajlar birleştirildi:

Sayın @kaanguvenal'a hak veriyorum. Fabrika ayarlarına döndürüp de bu kadar kısa süre içerisinde yavaşlamalar ve donmalar olması pek tolere edilebilir bir şey değil. Uygulamalarınızdan da kaynaklanıyor olabilir, güncellemeden dolayı da olabilir veyahut sizin de dediğiniz gibi donanımsal bir sorun da olabilir. Güncelleme öncesinde hiç bu türden bir sorununuz bulunuyor muydu? @Elif
Güncelleme öncesi hiç yaşamadım böyle bir sorun.

okito

Aktif Üye
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Spesifik olarak bir şey yaparken mi donuyor. Donma ve yavaşlama konusunda örnek verebilirseniz. Belirgin bir senaryo varsa bence daha kolay yardımcı olabiliriz.
Aklımda sorunun kaynağına ilişkin bir fikir var ama anlatacağınız detaylara göre emin olacağım.

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Mesela sitede dolaşırken yavaşlıyor eğer o an aşagı yada yukarı kaydırıyorsam zorlanarak yapıyor sonrasında hepten kalıyor öylece. Yazı yazıyorsamm mesala bu forumda genelde burada oluyorum , yazı yazarken ,ben yazıyorum sanıyorum öle kalmış geri silme yapıyorum, yazılar bır anda hızlanıp yazılıyor oluyor sonrada ben silme hareket ini algılayıp hızlı birsekilde siliyor.geç algılıyor gibi diyebilirim o an.çok teşekkür ederim ilginize.
Mesajlar birleştirildi:

Mesela videoda görüldüğü gibi o an aşağı yukarı hareketini video da yapabildiğini yapamıyorum hızlı yada yavaş aşagı yukarı kaydıramıyorum videodaki gibi o an, zorlanıyor sanki aşağı dan yada yukarıdan bişey çekiyor izin vermiyormuş gibi. Ekran kaydı çektim ama yüklenmedi.

Son düzenleme:

okito

Aktif Üye
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Ok çok belirgin bir cevap oldu teşekkürler.
Telefonunuza fazla uygulama yüklemediğinizi söylemişsiniz. Bu belirttikleriniz ile şahsi kanaatim, ColorOs 7 arayüzünde Android framework çok tutarlı çalışmıyor olabilir. İleriki güncellemelerde sorununuz çözülecek ancak ilk önerim şu;
İlk olarak Playstore'a gidip Google hizmetleri ile (özellikle Google Hizmetleri Çerçevesi) ilgili bir güncelleme var mı bakın. Varsa hemen güncelleştirin. Yoksa,
Ayarlar>Uygulama Yönetimi>Sistem Uygulamarını göster deyip Android Hizmetleri Çerçevesi'ni (Google Services Framework) bulup saklama alanı kısmından önbelleği temizleyin. Bir bakın sorun devam ediyor mu?
Ediyorsa yine sistem uygulamalarından Google One Time Init'i bulup onun da ön belleğini temizleyin.
Sonra sitede tekrar gezinip yazmaya çalışın.
Sonuca göre bilgilendirin.

Elif

Oppo Forum Yönetici
Forum Ekibi
Yönetici
Cihaz
Reno 2Z
Çok Teşekkür ederim yapıp sizi bilgilendireceğim.:) inşaallah çözülür.

okito

Aktif Üye
Aktif Üye
Cihaz
Reno 2Z
Çok Teşekkür ederim yapıp sizi bilgilendireceğim.:) inşaallah çözülür.
İnşallah çözeriz.
Her başlatmadan sonra normale dönüp sonra tekrar takılmalar başladığını söylemişsiniz Google One Time Init (Her yeniden başlatmadan google api uzantılarını ve bunlara bağlı hizmetleri tek seferlik tetikleyen bir Google Servisi) bu durumun müsebbibi olabilir.
Clear Cache dedikten sonra her iki hizmet için de clear data deyip telefonu yeniden başlatabilirsiniz. Bunların verilerini temizlemek hesaplarınızda telefon ayarlarınızda herhangi bir şeyi silmez. Sadece durmaya zorla demeyin.
Bunlara rağmen düzelmiyorsa işlemci ve ram setlerine ait binary kodların Oppo tarafından yeniden derleenip bir güncelleme daha gönderilmesi gerekiyor.

kaanguvenal

Ordinaryus
Aktif Üye
Onursal Üye
Cihaz
Reno 5
Güncelleme öncesi aynı uygulamalar var ,ayrıca zorlayan bir oyun yok ben telefonda fazla bişey yükleyen biri değilim, internesiz Kur'an Kerim var, onunda o kadar zorlayacağını samnıyorum ama , sizce?
Mesajlar birleştirildi:

Güncelleme öncesi hiç yaşamadım böyle bir sorun.
Güncelleme ilk şeyinde olduğu için hala bazı uygulamalar ile uyumsuz olabilir, tabi ihtimal olarak konuşuyorum yine... Hard reset atıp yine aynı şeyleri yaşıyorsanız pek bişey değişmeyecektir, eski sürüme inmeye de gerek yok, 1 ay içinde yine 1-2 güncelleme alacağını tahmin ediyorum. O yüzden çok donmuyorsa sıkıntı yaramıyorsa idare etmeye çalışırsanız daha iyi olabilir